Ne bi li bilo krasno da se do željenih lokacija u prirodi koja oduzima dah svojom ljepotom strani filmaši ne bi morali probijati kroz prašumu hrvatske birokracije? Da španjolski producent ne mora načelniku iz Dalmatinske zagore objašnjavati kako bi snimio scenu u njegovu selu te ga pitati može li dobiti dozvolu i od koga je uopće treba zatražiti?
Krčenje prašume propisa, zakona i mogućih nesporazuma za Zadarsku županiju odnedavno je preuzeo Filmski ured Zadar ili Zadar Film Commission, lokalna neprofitna županijska organizacija čiji je zadatak biti potpora filmskim produkcijama kako bi oni lakše ostvarili svoj dio posla, a preko svojih filmova, reklama ili glazbenih spotova reklamirali našu zemlju.
Iako je Zadar Film Commission prvi takav ured u Hrvatskoj, u svijetu, počevši od davne 1949. godine, postoji već tisuću takvih ureda u više od 100 zemalja.
Svi oni u očitoj “win-win” kombinaciji žele privući što više filmskih projekata na svoje područje i tako ga učiniti prepoznatljivom filmskom destinacijom te pri tome nešto i zaraditi, promovirati se i omogućiti zainteresiranim ljudima, a pogotovo poplavi nezaposlenih, da u ova teška vremena statiranjem dođu do dnevnice.
One obično iznose od 200 kuna za “pokrivanje kadra” pa do stotinjak eura za one koji imaju nekog filmskog iskustva, pa možda i prozbore koju riječ na filmu.
Osim što filmska ekipa mora negdje spavati, jesti, platiti dozvole i unajmiti koješta, od prijevoza do statista, uspješan film za sobom vuče i rijeku poklonika koji će u budućnosti rado doći vidjeti gdje se snimao film kojeg obožavaju.
Serijal filmova o apaškom poglavici Winnetouu snimao se na Velebitu davno, od 1962. do 1968. godine, a njemački turisti od tada nisu prestali militi po vrletima Velebita za otiscima kopita njegova konja.
Filmska se ekipa ponovno vratila osvježiti filmsku uspješnicu iz prošlog stoljeća, a ovoga puta trebalo im je čak 5000 statista, odnosno tamoputijih koštičavih Dalmatinaca koji liče na američke Indijance.
Usporedbe radi, nakon snimanja “Ponosa i predrasuda” u engleski Lyme Park Cheshire nahrupilo je 150 posto više turista nego što ih je dolazilo prije, nakon snimanja “Hrabrog srca” škotski Wallace Monument utrostručio je broj gostiju, a “Nemoguća misija 2” u NP Sydney dovela je duplo više turista nego što ih je dolazilo ranije.
Naši prekrasni krajolici bili su ono na što smo se oslonili kad smo osnivali ured. Primjerice, upravo se snima belgijski dugometražni film ‘Uzvodno rijekom’, psihološka drama poznate i višestruko nagrađivane redateljice Marion Haensel na lokacijama Paklenice, Ražanca i kanjona Zrmanje. Radnja se sporo odvija i priroda ‘nosi’ dobar dio filma te je u centru pozornosti. Rekli su nam da ovakve krajolike nisu mogli naći nigdje u Europi. Grad Zadar ima planinu, kanjone, obalu, more, otoke, kulturnu baštinu koja nam je veliki atribut, izvrsnu prometnu povezanost - zračnu luku i autocestu te smještaj u sredini naše obale. Takve raznolikosti na tako maloj udaljensti stvarno je teško naći. Da ne spominjem jako dobre klimatske uvjete i dugačke ljetne dane koji savršeno pašu Skandinavcima koji dnevnog svjetla imaju puno manje. Mi smo uskočili s onim što je nedostajalo pa za njih obavljamo administrativni dio kako bi što prije od nadležnih dobili dozvolu za snimanje i sve ostalo što treba. Nama je to puno lakše jer imamo kontakte u nacionalnim parkovima, parkovima prirode, među načelnicima, u Hrvatskim šumama i znamo gdje što potražiti. Nastojimo skratiti proceduru donošenja odluka i izdavanja tih dozvola te smo uspjeli uglavnom skratiti te postupke na do tjedan dana. Što se više toga snima, nadležni su bolje upoznati sa svime i vjerujem da će stvar ići sve brže", rekla nam je Vedrana Kevrić, ravnateljica “Inovacije”, ustanove za razvoj kompetencija, inovacija i specijalizacije, u sklopu koje je osnovan i Filmski ured Zadar.
Tekst u cijelosti pročitajte
OVDJE.