PIŠE: Marina Tenžera
'Da mi nije pseće hrane koju dobivam od udruge za zaštitu životinja za četiri psa koja sam udomila, ne bismo preživjeli. Sin joj se, kako kaže, više puta zbog teške bolesti poušao ubiti, polijevajući se benzinom i vješajući se. Grijalicu na struju, ističe, ne smije upaliti jer 'tko će joj zaboga, platiti struju?''.
Priča Vere Kvastek tek je jedna od neborojenih životnih drama u Hrvatskoj koja stelovito klizi prema dnu. Ne samo da mnogi građani više ne mogu plaćati račune za preskupu struju, da je mnogima ona i isključena, da neke obitelji na večer koriste svijeće ne bi li uštedjele koju kunu, kako su pokazala novinska izvješća, već i u samom HEPu traje mučan obračun koji pokazuje da Vladu doista više zanimaju unutarstranački obračuni, no sudbina zemlje.
Ako je istina da je je ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak zatražio smjenu svog donedavnog prijatelja direktora HEP-a Tomislava Šerića koju je navodno pokušao zaustaviti premijer Zoran Milanović, ali nije uspio jer je Šerić dio 'garniture HNS-a', odnosno, da HEP om upravljaju HNS-ovci, što se 'ne sviđa SDP-u', onda je više nego očito da se u kapitalnim tvrtkama već tri godine ne događa ništa drugo negoli gladijatorske borbe oko pozicioniranja vladajućih stranaka.
Ako je pak, u pitanju, Vrdoljakovo i Pusićkino nezadovljstvo Šerićevom poslovnom neučinkovitosti oko realiziranja kapitalnih investicija važnih za hrvatsko gospodarstvo, od dogradnje hidroelektrane Kosinj u Senju za koju se tek traži strateški partner, europski vrijednog LNG projekta za kojega još nisu načinjenje studije, niti otkupljeno zemljište, do gradnje termoelektrane Osijek za koju je Šerićeva uprava izračunala i otvrdila da bi HEP-u bila isplativa tek u dvostruko manjem obimu, onda zaključak ne može biti ništa drugo nego da se na čelna mjesta tvrtki postavljaju nesposobni, ali podobni kadrovi ili naprosto stručnjaci koji nekome, u starom komunističkom stilu, u jednom trenutku više nisu po volji. Navodno je baš termoelektrana Osijek presudila Šeriću, a u režiji HNSa, to je već treća smjena direktora HEP-a u tri godine.
Nepotizam naš svagdašnji
Takve smjene ministara i direktora velikih tvrtki od vitalnog značenja za opstanak države, pokazuju da pri kraju treće godine mandata vladaju tekstonski poremećaji , teški kaos i nejedinstvo u Vladi što će se pogubno odraziti na vrijeme koje dolazi. Kako je izvjestio HRT, u HEP-u je otkrivena lažna diploma Elektrotehničkog fakulteta u Sarajevu, Valtera Krizmanića, direktora Elektroistre, dok je Ljiljana Čule, jedna od direktorica u HEP-u zaposlila sina, snahu, kćer i zeta. Sin Ljiljane Čule radi u Elektri Zagreb, kći u tvrtki HEP odmor i rekreacija, snaha u kadrovskoj službi, a zet u Sektoru za informatiku i telekomunikacije HEP distribucije, čime naravno pada stari mit o „nepostojanju nepotizma i lažnih diploma“ u okrilju svemoćne Kukuriku koalicije čiji se čelnici diče 'poštenjem' i učinkovitošću svojih stranaka. Kako je još prošlegodine izbila afera oko nabavke novih pametnih telefona i auta za Vladu, ne začuđuje podatak da je i Uprava HEP-a 'odlučila za 234 milijuna kuna za potrebe kompanije kupiti 551 vozilo od čega je 210 automobila namijenjeno menadžmentu tvrtke. Aute bi trebali dobiti direktori društava Grupe, 21 direktor distribucijskih područja, direktori svih 25 elektrana, direktori sektora te njihovi pomoćnici ili zamjenici'.
Stoga i nezačuđuje odveć pad Hrvatske za dva mjesta na ljestvici globalne konkurentnosti Svjetskog gospodarskog foruma (WEF) u odnosu na prošlu godinu. Ne samo da Hrvatska nije privlačna za investicije, već su ispred nje mnogo pametnijim upravljanjem državama došle Makedonija, Crna Gora i Slovenija što dovoljno govori samo za sebe. /Marina Tenžera/