BEOGRAD, 4. travnja 2011. - Zbog nepostojanja direktnog platnog prometa između Srbije i Crne Gore, privrede obiju zemalja godišnje izgube gotovo sedam milijuna eura, jer su za toliko veći troškovi prebacivanja sredstava preko trećih banaka.
"Neriješeno pitanje platnog prometa između Srbije i Crne Gore pričinjava štete privredama obe zemlje, s obzirom na to da se plaćanja obavljaju preko stranih banaka, pošto su provizije stranih banaka veće - ocena je Milivoja Miletića, direktora Biroa za regionalnu saradnju PKS, bez bilo kakvog preciziranja šta će tim povodom komora da čini.
U Srbiji i Crnoj Gori postoje i posluju dvije istovjetne banke; "Erste" i "Komercijalna". Na pitanje imaju li za vlastite klijente neke olakšice, u "Erste" banci tvrde kako to "nema utjecaja, budući da je riječ o dva zasebna pravna lica, koja posluju u dvije zasebne države, a platni promet se obavlja u skladu s odgovarajućom regulativom".
Još u rujnu 2007. godine implementiran je, kako se to bankarski kaže, međunarodni
clearing plaćanja u eurima, čiji je operater Narodna banka Srbije. NBS je projekt predstavila bankama u Srbiji, bankama zemalja u okruženju, pa naravno i bankama u Crnoj Gori i Centralnoj banci Crne Gore (CBCG). Nema nikakvih smetnji sudjelovanju banaka Crne Gore u ovim plaćanjima, ali one dosad nisu pokazale interes, tvrde u NBS-u.
Da problem postoji, svi su suglasni. Preciznog odgovora zašto ne postoji direktni platni promet između Srbije i Crne Gore jednostavno nema; banke kažu da su spremne, no sve se još uvijek obavlja najčešće preko njemačkih banaka, uz znatno veći trošak.
(PortalOko/Blic)
Nema komentara
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Gospari.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Gospari.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
Komentari su skriveni prilikom pregleda članka da se sadržaj ne indeksira na Internet tražilicama. Potrebno je izvršiti akciju ( klik na gumb PRIKAŽI KOMENTARE ) kako bi se komentari prikazali.
Komentiraj članak
Potrebna je prijava kako biste komentirali.