Ulazak u EU

Srbiji lakši uvjeti ulaska u EU: Tražili i dobili neograničenu proizvodnju domaće rakije

Rakija je u Srbiji, kao i u Hrvatskoj, tradicionalno piće koje se spravlja od kruške, šljive, jabuke, dunje, grožđa i ostalih plodova voća. Ulazak u Europsku uniju domaćim hrvatskim proizvođačima ograničena je proizvodnja tog omiljenog žestokog pića. Sada se istih ograničenja pribojavaju i domaći proizvođači u susjednoj Srbiji.

Srbiji lakši uvjeti ulaska u EU: Tražili i dobili neograničenu proizvodnju domaće rakije
Prema pisanju elektroničke publikacije Telegraf.rs, domaća rakija će se i dalje proizvoditi za osobne potrebe u neograničenim količinama, a ne kao što je to slučaj u Republici Hrvatskoj. U Ministarstvu poljoprivrede Republike Srbije stoji kako svaka osoba koja se želi baviti proizvodnjom domaće rakije to može raditi u neograničenim količinama i nakon ulaska RS u Europsku uniju.

Proizvođač će u svakom slučaju morati ispunjavati propisane uvjete i morat će biti upisan u Registar rakije i drugih alkoholnih pića. Upis u registar se ostvaruje podnošenjem zahtjeva poljoprivrednom inspektoru u okrugu gdje proizvođač ima proizvodnju, uz državni biljeg od 1 680 srpskih dinara (otprilike 150 kuna). Uz zahtjev, proizvođač podnosi fotokopiju rješenja o upisu u APR i dokaz o stalnom zaposlenju stručne osobe koja će voditi proces proizvodnje. Nakon toga, poljoprivredni inspektor izlazi na teren i sastavlja zapisnik u kojem navodi činjenice o objektima, prostorijama, opremi i uređajima u proizvodnom pogonu.

U svakom slučaju, domaćinstva u Srbiji moći će i bez upisa u registar proizvoditi domaću rakiju, ali prema propisima Srbije neće se moći staviti u promet. U Hrvatskoj nije takav slučaj jer se proizvodnjom svega i svačega mogu i smiju baviti samo osobe upisane u razne registre. Bojimo se da će se i proizvodnja 'sranja' uskoro morati prijaviti u registar. Naravno kako nam se i zbog toga smiju u Srbiji, ali ne samo u Srbiji.

- Srbija radi na usklađivanju svoje zakonodavne vlasti s regulativama EU pa se u skladu s tim radi i na izmjeni Zakona o rakiji i drugim alkoholnim pićima koja se usklađuju s regulativom (EC) No. 110/2008. Kod uvjeta za proizvodnju i promet alkoholnih pića neće biti velikih promjena, jer je ovaj dio postojećeg zakona već usklađen. Najveće izmjene odnosit će se na geografsku oznaku jakih alkoholnih pića. Zaštita geografske oznake utjecat će na povećanu dodatu vrijednost jakih alkoholnih pića, prepoznatljivost srpskog pića na svjetskom tržištu, njegovu veću konkurentnost, pa samim tim i veću cijenu na jednom tržištu, stoji u odgovoru ministarstva za navedeni portal.

  • Autor: Gospari.hr
  • Foto: Ilustracija
  • Objavljen: 14.10.2013 15:39
  • Posljednja izmjena: 14.10.2013 15:38

Nema komentara

Komentiraj članak

Potrebna je prijava kako biste komentirali.