Vremeplov

STARE FOTOGRAFIJE DUBROVNIKA IZ PROŠLOG STOLJEĆA: Općina, kavana i kazalište evociraju uspomene i bude emocije! (FOTO)

Kazališna tradicija u Dubrovniku je vrlo stara. Njezini počeci se gube u prošlosti, u okrilju crkvenih obreda i svečanosti. Kasnijeg datuma su profane predstave pod vedrim nebom ili u palačama plemića i bogatih pučana. Priređivale su se prigodom blagdana ili obiteljskih svečanosti. Izvodile su ih domaće družine koje su se okupljale i njegovale ovu vrstu zabave. Strane družine nisu bile rijetki gosti. Kazališna zgrada, iako je kazališni život intenzivan, ne postoji u Dubrovniku do konca 17. stoljeća. Odlukom vlade 1682. staro spremište brodova, Orsan,adaptira se u prostor za predstave. Proučena dokumentacija potvrđuje da je u Dubrovniku u razdoblju od 1725. do 1805. djelovalo više od trideset raznovrsnih gostujućih talijanskih družina.

STARE FOTOGRAFIJE DUBROVNIKA IZ PROŠLOG STOLJEĆA: Općina, kavana i kazalište evociraju uspomene i bude emocije! (FOTO)
Ovaj prvi dubrovački teatar trajao je preko 100 godina dok ga,1806, francuske okupacione vlasti nisu pretvorile u vojnu pekaru. Pretvarajući kazalište u pekaru Francuzi nisu ni pomišljali da dokin u kazališni život u Dubrovniku. Naprotiv, Marmont je baš novim
Slika u članku
Gradska kavana 1905.
kazalištem htio obilježiti svoju epohu i zato je tražio jedan reprezentativan prostor u gradu. Konačno, kada je 31.1.1808. donio dekret o ukidanju Dubrovačke Republike, lijepa dvorana u gotičkoj palači Velikog vijeća gubi svoju izvornu namjenu i Marmont odlučuje nju pretvoriti u kazalište. Radovi na njezinom preuređenju počeli su koncem siječnja 1809.

Dvorana je bila duga 80 stopa (nešto više o d 26 m) i visoka 25 stopa (8,25 m). Širina od 30 stopa (nešto ispod 10 m) nije bila baš idealna za novu namjenu. Adaptacija dvorane izvršena je u prvoj polovici 1809, od siječnja do travnja. Po maršalu Marmontu, kojemu je Napoleon dodijelio titulu Vojvode od Dubrovnika (Duc de Raguse), kazalište je nazvano Vojvodsko kazalište (Théâtre Ducal) i korišteno je od 1809. do 1817.godine. kad je stradalo u požaru.

Austrija je, okupiravši Dubrovnik, 1814., zabranila korištenje tog kazališta. Nakon toga kazališne predstave se održavaju od 1823. do 1864. Godine u kući (uređenom prostoru kuće Gozze (Gučetić)) Vlada Gučetića u Zuzerinoj ulici . Novo kazalište je izgrađeno od 1860.—1864. na mjestu stare vijećnice i Orsana. To je današnje kazalište »Marina Držića«, odnosno nekadašnje Bondino. Zgrada u kojoj Kazalište Marina Držića djeluje danas izgrađena je 1865. godine, a izgradnju je financirao Luko Bonda (Bundić). Nazvana je po njemu Bondin teatar i pod tim imenom djeluje do Drugog svjetskog rata.
Slika u članku
Gradska kavana 1900.


Gradsko Kazalište Marina Držića je kao profesionalno kazalište osnovano 1944. godine u Dubrovniku i osnovna mu je djelatnost izvođenje dramskih predstava. Kao profesionalno kazalište djeluje od 1944. godine kad je utemeljeno kao Narodno kazalište Dubrovnik. U povodu obilježavanja 400 godina smrti velikog dubrovačkog pisca Marina Držića kazalište dobiva današnje ime.
Izvor: Dubrovačko kazalište u doba francuske okupacije - Ivo Ficović
Gradska kavana 1900 Zamaslina
Dubrovnik Zamaslina
Gradska kavana 1900 Zamaslina
  • Autor: Gospari.hr
  • Foto: Zamaslina
  • Objavljen: 20.01.2014 19:19

Nema komentara

Komentiraj članak

Potrebna je prijava kako biste komentirali.