Ovaj prvi dubrovački teatar trajao je preko 100 godina dok ga,1806, francuske okupacione vlasti nisu pretvorile u vojnu pekaru. Pretvarajući kazalište u pekaru Francuzi nisu ni pomišljali da dokin u kazališni život u Dubrovniku. Naprotiv, Marmont je baš novim

Gradska kavana 1905.
kazalištem htio obilježiti svoju epohu i zato je tražio jedan reprezentativan prostor u gradu. Konačno, kada je 31.1.1808. donio dekret o ukidanju Dubrovačke Republike, lijepa dvorana u gotičkoj palači Velikog vijeća gubi svoju izvornu namjenu i Marmont odlučuje nju pretvoriti u kazalište. Radovi na njezinom preuređenju počeli su koncem siječnja 1809.
Dvorana je bila duga 80 stopa (nešto više o d 26 m) i visoka 25 stopa (8,25 m). Širina od 30 stopa (nešto ispod 10 m) nije bila baš idealna za novu namjenu. Adaptacija dvorane izvršena je u prvoj polovici 1809, od siječnja do travnja. Po maršalu Marmontu, kojemu je Napoleon dodijelio titulu Vojvode od Dubrovnika (Duc de Raguse), kazalište je nazvano Vojvodsko kazalište (Théâtre Ducal) i korišteno je od 1809. do 1817.godine. kad je stradalo u požaru.
Austrija je, okupiravši Dubrovnik, 1814., zabranila korištenje tog kazališta. Nakon toga kazališne predstave se održavaju od 1823. do 1864. Godine u kući (uređenom prostoru kuće Gozze (Gučetić)) Vlada Gučetića u Zuzerinoj ulici . Novo kazalište je izgrađeno od 1860.—1864. na mjestu stare vijećnice i Orsana. To je današnje kazalište »Marina Držića«, odnosno nekadašnje Bondino. Zgrada u kojoj Kazalište Marina Držića djeluje danas izgrađena je 1865. godine, a izgradnju je financirao Luko Bonda (Bundić). Nazvana je po njemu Bondin teatar i pod tim imenom djeluje do Drugog svjetskog rata.

Gradska kavana 1900.
Gradsko Kazalište Marina Držića je kao profesionalno kazalište osnovano 1944. godine u Dubrovniku i osnovna mu je djelatnost izvođenje dramskih predstava. Kao profesionalno kazalište djeluje od 1944. godine kad je utemeljeno kao Narodno kazalište Dubrovnik. U povodu obilježavanja 400 godina smrti velikog dubrovačkog pisca Marina Držića kazalište dobiva današnje ime.
Izvor: Dubrovačko kazalište u doba francuske okupacije - Ivo Ficović
Zamaslina
Zamaslina
Zamaslina
Nema komentara
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Gospari.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Gospari.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
Komentari su skriveni prilikom pregleda članka da se sadržaj ne indeksira na Internet tražilicama. Potrebno je izvršiti akciju ( klik na gumb PRIKAŽI KOMENTARE ) kako bi se komentari prikazali.
Komentiraj članak
Potrebna je prijava kako biste komentirali.