Iako je većina državnih hotela zrela za stečaj, treba ga izbjeći jer tako gube svi.Piše: Lukša Lucianović za Glas GradaStečaj ne bi bio pravedno rješenje za tvrtke koje najviše duguju državi, ali od nje potražuju i milijune kuna za zbrinjavanje izbjeglica
Ako za dvije godine kani imati gotove udavače za privatizaciju, a to je 15 turističkih tvrtki u većinskome državnom vlasništvu, Vlada vrlo brzo mora početi najavljeno restrukturiranje u tim tvrtkama. Kako je većina njih u vrlo teškoj financijskoj situaciji, opterećena dugovima dobavljačima i vlasniku, već bi trebala postojati odluka koja će poduzeća ući u proces restrukturiranja, prema kojem modelu, te hoće li u obzir doći i stečajevi. Mogućnost stečajeva u svom turističkom portfelju Vlada ne odbacuje, a da bi stečaj mogao biti jedna od opcija, spomenuo je i u razgovoru za Poslovni dnevnik ministar turizma Veljko Ostojić.
U Sindikatu turizma i usluga Hrvatske (STUH) upozoravaju, međutim, na to da je stečaj, iako je većina tvrtki za njega zrela, najgore rješenje jer se neće nikome isplatiti. Pitanje je i koliko bi takvo rješenje bilo pravedno prema društvima koja, iako su najviše dužna državi, od iste države potražuju milijune neisplaćenih troškova za zbrinjavanje prognanika Domovinskoga rata, ističe Eduard Andrić, predsjednik STUH-a.
Što južnije, dugovi veći "Svaka od tih tvrtki ima potraživanja od države, koja nije podmirivala obveze za zbrinjavanje prognanika, čiji su smještaj i hranu plaćali sami hoteli, te naknadu za uređenje hotela nakon što su se prognanici iselili, odnosno jamstva na kredite koje su hoteli podizali za obnovu. Hoteli su sami, uz visoka zaduživanja, financirali sanaciju objekata, no kako nisu bili sposobni za velika ulaganja, ostali su nisko kategorizirani. Zašto se međusobna potraživanja ne bi mogla prebiti, tako da se država odrekne svojih potraživanja, a hoteli potpišu da neće imati potraživanja na ime zbrinjavanja prognanika i kreditna jamstva? To bi raščistilo situaciju u mnogim tvrtkama i dalo temelj za zdravije poslovanje", kaže Andrić, koji je ideju prebijanja potraživanja predlagao HDZ-ovoj Vladi.
Najlošije stoje hotelske tvrtke na samom jugu Jadrana (Hoteli Maestral, Plat, HTP Orebić i Korčula). Gubitaše u Dubrovačko-neretvanskoj županiji predvodi Hotelsko-turističko poduzeće Korčula s oko 120 milijuna kuna dugova i nekoliko neuspješnih pokušaja prodaje nekretnina, hotelsko-apartmanskog kompleksa Bon Repos i starog hotela Korčula. Slične pokušaje prodaje i gotovo nikakav interes investitora bilježe i hoteli u Splitsko-dalmatinskoj županiji: Hotel Medena, čiji dug premašuje 70 milijuna kuna
(Poslovni.hr. - MC)