Dobre vijesti

STIŽE LI USKORO I CJEPIVO? Koronavirus je napokon uspješno uzgojen u laboratoriju

Ovo otkriće zasad neće revolucionarno promijeniti borbu protiv virusa. ali će znanstvenici napokon moći testirati bilo koje cjepivo protiv laboratorijske verzije.

STIŽE LI USKORO I CJEPIVO? Koronavirus  je napokon uspješno uzgojen u laboratoriju

U jeku borbe protiv globalne epidemije koronavirusa stigao je tračak nade! Znanstvenici u Australiji uspjeli su uzgojiti virus u laboratoriju, što znači da bismo uskoro mogli dobiti i lijek protiv pošasti koja bi mogla zaraziti desetke tisuća ljudi, piše ABC News.

Ovo je prvi put da je ubojiti virus uspješno uzgojen izvan Kine, odakle je i potekao, prenosi net.hr

Dosad smo, naime, imali tek natruhe rješenja, nakon što su kineski znanstvenici uspjeli samo detektirati genetski kod virusa.

Uzgojili su ga od zaraženog pacijenta

Ovaj veliki pothvat australskih znanstvenika s instituta Doherty u Melbourneu mnogo je važniji jer bi na temelju njihova istraživanja moglo biti jasno hoće li neko buduće cjepivo efikasno djelovati protiv virusa, koji, prema riječima znanstvenika, sve više nalikuje na SARS.

Svoje otkriće australski znanstvenici planiraju odmah podijeliti sa Svjetskom zdravstvenom organizacijom, koja će podatke proslijediti laboratorijima diljem svijeta koji su uključeni u razvoj cjepiva. Koronavirus su umjetno razvili u laboratoriju od pacijenta koji je zaražen prošloga petka.

Virus će se lakše detektirati prije pojave simptoma

Raina Maclntyre, koja vodi istraživački program o biosigurnosti na Institutu Kirby, objasnila je da će stvaranje i dijeljenje uzorka virusa ubrzati razvoj potencijalnih cjepiva jer će lijekovi moći biti testirani na životinjama.

“Više ljudi može kultivirati virus, mogu koristiti saznanja da razviju lijekove, cjepiva i bolje karakteriziraju prirodu virusa i načine prenošenja”, rekla je Maclntyre za Reuters. Također, otkriće australskih znanstvenika omogućava test na antitijela i detektiranje virusa kod pacijenata koji nemaju simptome, objavio je Institut Doherty.

Dosad su zabilježena 132 smrtna slučaja

Ukupno su 132 osobe umrle u Kini od koronavirusa, a potvrđena su 5974 slučaja zaraze, objavile su kineske vlasti u utorak. Virus se prenosi kašljanjem i kihanjem, a inkubacijski period traje do 14 dana.

Institut Peter Dohety je zajednička ustanova Sveučilišta u Melbourneu i Kraljevske bolnice Melbourne (Royal Melbourne Hospital), dok Institut Kirby djeluje unutar Sveučilišta Novi Južni Wales.

  • Autor: net.hr
  • Foto: pixabay.com
  • Objavljen: 29.01.2020 12:44
  • Posljednja izmjena: 29.01.2020 12:40
Šalji dalje:

Nema komentara

Komentiraj članak

Potrebna je prijava kako biste komentirali.