U mnogim europskim zemalja političke stranke koriste strah od stranaca da bi osigurale dodatne glasove na izborima. Negativnu emociju često izazivaju ili pojačavaju tvrdnjama da se imigrantima lako omogućava ulazak u zemlju te kako se novopridošlice kulturološki, religijski ili po običajima razlikuju od domicilnog stanovništva.
Neki su spremni otići i korak dalje kao nedavno britanski konzervativac Nigel Farage. On se u predizbornoj kampanji za EU izbore nije libio otvoreno okriviti strance za otimanje poslova Britancima. Sličan je slučaj u Nizozemskoj gdje desničar Geert Wilders antiimigrantskom retorikom godinama sablažnjava javnost. No, koliko stranaca uistinu živi u tim, ali i ostalim europskim zemljama?
Sudeći prema statistikama Eurostata koji je, piše One Europe, strance definirao kao ''osobe koje nisu državljani zemlje u kojoj obitavaju ili su osobe bez državljanstva'', broj imigranta u Velikoj Britaniji i Nizozemskoj ne razlikuje se previše od ostatka Europe. Dok na Otoku on iznosi 7,6%, u Nizozemskoj živi svega 4,2% stranih državljana.

Osim Švicarske, koja broji najviše stranaca (22,8%), baltičke zemlje Latvija (16,3%) i Estonija (15,7%) nalaze se visoko na ljestvici zbog velikog broja stanovnika koji se vode kao građani bivšeg Sovjetskog saveza.
Sa svega 0,6% stranaca, Hrvatska uz Bugarsku (0,6%), Tursku (0,3%), Rumunjsku (0,2%) i Poljsku (0,1%) broji najmanji broj imigranata.
Nema komentara
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Gospari.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Gospari.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
Komentari su skriveni prilikom pregleda članka da se sadržaj ne indeksira na Internet tražilicama. Potrebno je izvršiti akciju ( klik na gumb PRIKAŽI KOMENTARE ) kako bi se komentari prikazali.
Komentiraj članak
Potrebna je prijava kako biste komentirali.