Istraživanja

Što mislite, koliko stranaca živi u vašoj domovini?

Iako mnogi političari danas u Europi igraju na kartu ksenofobije, statistika Eurostata lako pobija njihove navode o preliberalnim imigracijskim politikama

Što mislite, koliko stranaca živi u vašoj domovini?

U mnogim europskim zemalja političke stranke koriste strah od stranaca da bi osigurale dodatne glasove na izborima. Negativnu emociju često izazivaju ili pojačavaju tvrdnjama da se imigrantima lako omogućava ulazak u zemlju te kako se novopridošlice kulturološki, religijski ili po običajima razlikuju od domicilnog stanovništva.

Neki su spremni otići i korak dalje kao nedavno britanski konzervativac Nigel Farage. On se u predizbornoj kampanji za EU izbore nije libio otvoreno okriviti strance za otimanje poslova Britancima. Sličan je slučaj u Nizozemskoj gdje desničar Geert Wilders antiimigrantskom retorikom godinama sablažnjava javnost. No, koliko stranaca uistinu živi u tim, ali i ostalim europskim zemljama?

Sudeći prema statistikama Eurostata koji je, piše One Europe, strance definirao kao ''osobe koje nisu državljani zemlje u kojoj obitavaju ili su osobe bez državljanstva'', broj imigranta u Velikoj Britaniji i Nizozemskoj ne razlikuje se previše od ostatka Europe. Dok na Otoku on iznosi 7,6%, u Nizozemskoj živi svega 4,2% stranih državljana.

Osim Švicarske, koja broji najviše stranaca (22,8%), baltičke zemlje Latvija (16,3%) i Estonija (15,7%) nalaze se visoko na ljestvici zbog velikog broja stanovnika koji se vode kao građani bivšeg Sovjetskog saveza.

Sa svega 0,6% stranaca, Hrvatska uz Bugarsku (0,6%), Tursku (0,3%), Rumunjsku (0,2%) i Poljsku (0,1%) broji najmanji broj imigranata.

  • Autor: večernji.hr
  • Foto: Europstat
  • Objavljen: 10.05.2014 20:56
  • Posljednja izmjena: 10.05.2014 20:57
Šalji dalje:

Nema komentara

Komentiraj članak

Potrebna je prijava kako biste komentirali.