Međutim, zabilježena pojeftinjenja još su uvijek ispod očekivanja najbrojnijih skupina hrvatskih potrošača. Prema preliminarnim podacima grupacije Croatiastočar u prosincu 2013. godine u odnosu na prosinac 2012. godine potrošačke cijene za skupinu meso i mesni proizvodi bile su manje za 3,4 posto, kod ulja i masti zabilježen je pad potrošačkih cijena od 5,3 posto dok su kod povrća cijene bile manje za 8, a kod skupine voća bilježile su pad za 10 posto. Branko Bobetić, direktor grupacije Croatiastočar iznosi da je indeks rasta maloprodajnih cijena hrane u prosincu 2013. u odnosu na prosinac 2012. godine na razini ostalih 27 članica Europske unije zabilježio povećanje od 1,5 posto dok je istodobno potrošačka cijena hrane na izdvojenom tržištu Hrvatske u prosincu prošle godine ostala na razini iz prosinca 2012. godine.
S obzirom da je uvoz hrane do lipnja prošle godine u pojedinim kategorijama bio još opterećen i ne malim carinama usporedba primjerice trendova iz mjeseca lipnja s prosincem 2013. zapravo otkriva da je cijenu u drugoj polovici godine najvjerojatnije srušilo brisanje upravo tog nameta. Za daljnju ilustraciju trendova Bobetić izdvaja i dvije konkretne cjenovne kategorije. Prva se odnosi na meso i mesne prerađevine koje su na hrvatskom tržištu unatrag godinu dana pojeftinile i to u prosjeku 3,4 posto dok je ta grupa proizvoda istovremeno na zajedničkom tržištu 27 članica EU zabilježila rast cijena od jedan posto. Druga skupina su mlijeko i mliječni proizvodi gdje su prosječne potrošačke cijene kod EU 27 članica između dva protekla prosinca imale skromni rast od 2 posto dok je ta ista grupacija proizvoda na hrvatskom tržištu zabilježila rast cijena od 6 posto, piše
poslovni.hrManjak mlijeka iz domaćih izvora utjecao je na njegovu veću potražnju, a posljedica toga je i značajan rast otkupne cijene svježega mlijeka što je svakako ostavilo trag i na konačnu cijenu mlijeka i mliječnih prerađevina na policama trgovaca, pojašnjava Bobetić. Uzme li se pak u korelaciju, obrazlaže dalje direktor Croatiastočara, prosječni indeks rasta maloprodajnih cijena hrane vezan uz 2013. godinu u odnosu na razinu cijena ostvarenih u 2010. godini rezultat je identičan, i kod EU 27 članica i u Hrvatskoj iznosio je po tri posto.
Prema podacima koje je za razdoblje prosinac 2013. naspram prosinca 2012. objavio Eurostat najveći pad cijena je kod žitarica. Kukuruz je u EU 28 u prosjeku jeftiniji 31,7 posto, najveće urušavanje cijene od 39% bilježi Rumunjska. Cijena pšenice na tržištu EU pala je 25,5 posto, Češka je rekorder s pojeftinjenjem od 31,7 posto. Ovaj vrtoglav trend kod žitarica nije se prelio na stočarstvo. Na zajedničkom europskom tržištu u proteklih godinu dana najmanje su na cijeni izgubile svinje (1,6%), zatim perad (2,1%) te goveda 3,7 posto. Velik skok u EU 28 bilježe neki mliječni proizvodi, maslac je poskupio 21,3 posto, u britaniji čak 49%.
Nema komentara
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Gospari.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Gospari.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
Komentari su skriveni prilikom pregleda članka da se sadržaj ne indeksira na Internet tražilicama. Potrebno je izvršiti akciju ( klik na gumb PRIKAŽI KOMENTARE ) kako bi se komentari prikazali.
Komentiraj članak
Potrebna je prijava kako biste komentirali.