Naime, razriješio je dužnosti čovjeka koji nije ni smio dobiti priliku da se pojavi na Pantovčaku u ulozi savjetnika i glavnog analitičara hrvatskog predsjednika, naravno, govorimo o Dejanu Joviću kome je presudio referendum o hrvatskoj nezavisnosti koji jugoslavenski nacionalist, spomenuti Jović, smatra uvodom u rat, dakle, nekom vrsto inicijalne kapsle koja je dovela do rata, Jović nikada u svojim besmislenim tiradama ne govori o velikosrpskoj agresiji na Hrvatsku.
Dakle Josipović je smijenio Jovića zato što je ovaj u časopisu za politologiju Fakulteta političkih znanosti "Politička misao" napisao da su referendumi o nezavisnosti u bivšoj Jugoslaviji, osim crnogorskog iz 2006., bili vrlo neliberalni.

- Možda su bili 'demokratični' ako se pod 'demokracijom' podrazumijeva samo utvrđivanje koga ima više, a koga manje - smatra jugoslavenski nacionalist, Dejan Jović.
- Jučer sam već izjavio kako se duboko ne slažem s tom izjavom. Riječ je o izjavi koja je štetna i pogrešna i stoga sam donio odluku o razrješenju gospodina Jovića - kazao je Ivo Josipović novinarima u Žminju gdje je nazočio otvaranju prve pasivne poslovne zgrade tvrtke "Rudan d.o.o." u Hrvatskoj. Naravno, ovakav potez aktualnog šefa države treba pozdraviti.
Naime, Jović je u časopisu za politologiju Fakulteta političkih znanosti "Politička misao" ustvrdio kako su referendumi o nezavisnosti u bivšoj Jugoslaviji, osim crnogorskog iz 2006., bili vrlo neliberalni. "Možda su bili 'demokratični' ako se pod 'demokracijom' podrazumijeva samo utvrđivanje koga ima više, a koga manje", napisao je Jović.
- Nije bilo dovoljno slobode. A nema je ni danas. Agresivnost i nasilje bile su glavne karakteristike naših referenduma o nezavisnosti - ustvrdio je Jović u komentaru pod naslovom "Samo u mitovima svaki narod želi državu. U stvarnosti – ne".
Jovićeve misli danas su se komentirale i u Saboru. Jadranka Kosor ističe da je riječ o nesmotrenoj i neprihvatljivoj izjavi koja nije utemeljena na povijesnim činjenicama:"Referendum kao dodatni mehanizam raspisan je upravo za to da bi se vrlo jasno ugradila volja naroda, dakle i bez referenduma su se ti procesi mogli odvijati. Međutim, sad se vidi kako je odluka predsjednika Tuđmana bila dugoročno povijesna i naravno državnička. Prema tome te izjave su apsolutno neshvatljive i treba ih na svaki način odbaciti."
- Da tvrdi da će tranzicija završiti onda kada ponovno komunističke stranke i čak isti ljudi dođu ponovno na vlast- to su njegove riječi. A s druge strane, on je tada izjavio, da kada pogledate slike hrvatskih generala ne možete znati jesu li to pripadnici mafije ili pripadnici države. Prema tome radi se o jednom kontinuiranom političkom uvjerenju - smatra HDZ-ov Miroslav Tuđman.