"Moj prvi život bio je u sportu, drugi u petrokemiji pa u hotelijerstvu zadnjih 15 i pol godina. Sada počinje moj četvrti život,' rekao je Goran Štrok.
'U Dubrovniku me doživljavaju kao mrtvaca, ali i kritičari su shvatili koliko je tih 11 godina truda, energije i novca potrošeno da bi se Dubrovnik uzdignuo na jedan viši nivo, te da je sada među najboljima u Hrvatskoj. Uspjeli smo plasirati Dubrovnik na vrh piramide svjetskog turizma. On je uvijek bio brend, ali nije imao ponudu,' rekao je Štrok.
Gubitak Jadranskih luksuznih hotela
Također je progovorio o tome kako je na njega djelovao gubitak Jadranskih luksuznih hotela, u koje je godinama ulagao.
'Sastavni dio uspjeha je i pasti. Nijedan uspjeh nije linearan, on ima svoje padove. Moja misija nije do kraja završena,' rekao je Štrok dodavši kako novac nikad nije bio njegov spiritus movens.
'Dogodilo se to da je prva velika prepreka bila sramotna korupcija, što je bio prvi financijski udarac. Nakon toga sam radi kategorizacije morao urediti Hotel Exscelsior, upustiti se u veliku investiciju, nakon toga sam ušao u sami 'hurrican' koji se dogodio svima,' objasnio je razloge kada je pod teretom krize i u dogovoru s bankama bio primoran prihvatiti ponudu Lukšić grupacije za pruzimanjem Jadranskih luksuznih hotela.

'Čitavo okruženje smo stvarali, u toj mjeri sam vjerovao u to, da sam investirao sve što sam imao. Kad dođe kriza, jedan od objekata morate prodati, bio sam jako blizu. Familija Lukšić je u zadnjem trenutku dala mnogo jaču ponudu od katarske, koju smo prethodno imali, i svi smo smatrali kako je treba prihvatiti. Tako se dogodio transfer vlasništva. Lukšićima želim da održe taj standrad s ljudima koji smo postavili i da ih uče vrhunskom hotelijesrtvu i nastave naš put,' rekao je Štrok.
'Emotivna sam osoba i sve što radim, radim s puno strasti i uložio sam i sebe, kao i cijela moja obitelj u te hotele, osjećao sam se kao da mi je netko isčupao srce, ali tu sam krizu prebrodio. To čitavo iskustvo sada želim dati i dalje u neki posao koji će stvoriti neku novu vrijednost.'
'Matušić ili Lažušić, kako se već zove'
U uvodnom prilogu emisije HDZ-ov saborski zastupnik Frano Matušić je, kao i obično, optužio Štroka kako mu se pogodovalo prilikom privatizacije Hotela Excelsior te rekao kako je to bila loša ponuda, pozivajući se na protivljenje SDP-ove ministrice Pave Župan Rusković da se hotel proda tvrtki koja je ponudila manje novaca.
'Gospodin Lažušić ili Matušić, kako se već zove, to što on govori je neopisiva laž. Sjedio sam sa Sanaderom prije šest godina i razgovarali smo o Excelsioru. Sanader mi je tada rekao: 'Ja napadam isključivo Linića i SDP, a ne tebe. Kod privatizacije Excelsiora je sve bilo čisto,' citirao je Štrok Iva Sanadera. 'Lažušiću to treba netko objasniti. Sanader je u Hotelu Palace radio Croatia Summit i za to smo uvijek dobivali sve pohvale. Nisam u nijednoj stranci, nisam ni u partiji bio. Moja stranka je Hrvatska,' rekao je Štrok.
Također je rekao kako je prilikom privatizacije Hotela Excelsior dao više nego svi drugi ponuditelji i dao garanciju od 30 milijuna. U hotel je investirao 50 milijuna eura, obučio ljude i napravio vrhunski proizvod, kako je rekao, dodavši da je sveukupno izgubio 10 milijuna eura.
Reketarenje građevinske mafije
Štrok je također izrazio veliko žaljenje zbog dubrovačke stuacije, za koju tvrdi kako je korumpirana i kako na to nije želio pristati.
'Da sam takav, možda bih. Nažalost za hrvatski turizam što je to tako. Ta gospoda su došla iz Konela, ako ne platiš 200 tisuća eura, nećeš otvoriti hotel. To ima na snimkama. Rekao sam ne. Hotel je bio izvan gabarita jedan lift. U redu. Ali, nisam htio platiti taj novac,' rekao je Štrok, priznavši kako je više od toga izgubio budući da obnovljeni hotel nije radio u periodu kada nije mogao dobiti dozvolu dok ne plati mito.
'Svi su oni umreženi na nezamisliv način. Ljudi su mi kasnije pričali da su tada morali plaćati mito za svoju kuću za dozvole. I mali i veliki. Nisam imao druge mogućnosti, pošao sam u USKOK. Činjenica je da je ovo sve loša poruka investitorima. Sud to treba sankcionirati jer je dobro ustrojena državna najvažniji element za investicije,' rekao je Štrok.
Vlahušić nema pojma o turizmu
'Dubrovnik je bio, ostao i ostat će putovnica hrvatskog turizma. Taj put treba slijediti, mi smo ga popločali. Nemoguće je da moj gost koji plati i po pet tisuća eura Villu Agavu, ne može ući u grad zbog kruzera. Dubrovnik je renesansni grad koji može primiti šest tisuća ljudi. Hrvatskoj trebaju hosteli i od dvije, tri i četiri zvjezdice. Ali Dubrovnik treba promovirati u svijetu vrhunskim turizmom, a ne privatnoga smještaja, što protežira Vlahušić. Gosti dolaze zbog vrhunskog turizma, a kroz njega se može ostvariti i ovaj drugi. Imamo samo 37 posto svojih kapaciteta u Hrvatskoj.
To je još uvijek malo da bi mogli ići u konkurenciji primjerice s Turskom što se tiče masovnog turizma. Ogromna je greška promovirati Dubrovnik na privatnom smještaju, kao što to radi moj prijatelj Vlahušić,' rekao je Štrok.
Kitizirao je i kruzing turizam, za kojega tvrdi kako bi trebao biti skuplji, ali i kratku sezonu, koja je veliki problem za mlade intelektualce u struci. Rekao je kako je potrebno sustavno raditi na produljenju sezone. 'Jedino mjesto gdje se to može stvarati je Dubrovnik, što se onda može preslikati na druge krajeve. Kupari bi mogli pridonijeti tom produljenju sezone,' rekao je Štrok te potvrdio interes za ulaganjem u ove neobnovljene i neiskorištene hotelske kapacitete. 'Dubrovnik volim i u Dubrovnik ću se vratiti,' zaključio je Štrok.