Potrošački limit

Stručnjaci protiv Linića: Ovo što je 'smislio' ne postoji nigdje u svijetu!

Građane se nije zaštitilo kada su uzimali skupe stambene kredite već se to čini sada i to na način da im se iz džepova 'izbije' dodatna likvidnost. Banke će i onako umjesto dopuštenog prekoračenja po tekućem računu tržištu ponuditi neki drugi kreditni proizvod. Za ovakav primjer 'kolektivne kontrole' tržišta nema primjera u demokratskom svijetu, kaže ekonomist Damir Novotny.

Stručnjaci protiv Linića: Ovo što je 'smislio' ne postoji nigdje u svijetu!
Umjesto minusa i do tri plaće, banke će ubuduće građanima moći odobravati kredite na tekućim računima samo do iznosa jedne mjesečne plaće. To je jedna od izmjena koju bi trebao donijeti novi prijedlog Zakona o potrošačkom kreditiranju, a o kojem će ministri raspravljati na jednoj od idućih sjednica Vlade.

Analitičari ideju smatraju izuzetno lošom, te upozoravaju kako će se 'prelomiti' preko leđa građana.

- Dogodit će se isto ono što se dogodilo s povećanjem PDV-a, smanjit će se osobna potrošnja i kupovna moć građana. Nejasan je cilj ove Vladine intervencije u bankarski sustav. Građane se nije zaštitilo kada su uzimali skupe stambene kredite već se to čini sada i to na način da im se iz džepova 'izbije' dodatna likvidnost. Banke će i onako umjesto dopuštenog prekoračenja po tekućem računu tržištu ponuditi neki drugi kreditni proizvod.  Za ovakav primjer 'kolektivne kontrole' tržišta nema primjera u demokratskom svijetu. Ako smo već prihvatili tržišnu ekonomiju onda nam treba mogućnost izbora. Ako građani žele ući u 'crveni minus' treba im ostaviti tu mogućnost a ne je ograničavati zakonom - ističe ekonomist Damir Novotny.

Umjesto da smanje kamate, ukidaju dozvoljeni minus

Naglašava kako je Vlada mogla, da je htjela, smanjiti kamatnu stopu na dozvoljeno prekoračenje po tekućem računu ali i na ostale kredite, a ne ih zakonski onemogućavati.

- Vlada bi trebala ukinuti besmisleno visoku zateznu kamatnu stopu koju obračunava poreznim dužnicima a također se i manje zaduživati u inozemstvu po prilično visokim kamatama. Ali ona to ne čini, već pod krinkom reguliranja bankarskog sektora u stvari kažnjava građane - tvrdi Novotny.

S njim se slaže i dr. Guste Santini. Kaže kako, nijedna Vlada do sada, pa ni aktualna, nije preispitala kreditnu politiku banaka, niti o tome razmišlja.

- Kontrakcija gospodarskih aktivnosti odražava se na smanjenje broja kreditnih plasmana. Bankama ostaje višak novca kojeg one plasiraju putem skupih dozvoljenih prekoračenja po tekućim računima građana. Vlada to sada nastoji spriječiti ali bez da problemu priđe suštinski i uredi cjelokupni sustav kreditiranja u zemlji - upozorava Santini.

Naime, Hrvati po minusima na svojim tekućim računima bankama trenutno duguju 7,5 milijardi kuna. Kreditima opterećeni građani teško da će preko noći uspjeti nadoknaditi ukinuti minus i riješiti ga novim kreditom. /Damir Grund/

  • Autor: Dnevno.hr
  • Foto: Ilustracija
  • Objavljen: 19.02.2013 15:25
  • Posljednja izmjena: 19.02.2013 22:46

Nema komentara

Komentiraj članak

Potrebna je prijava kako biste komentirali.