SARAJEVO, 14. siječnja 2011. - Sud Bosne i Hercegovine odbacio je zahtjev da se vukovarskog branitelja Tihomira Purdu pusti iz ekstradicijskog pritvora, u kojem se nalazi od 5. siječnja, no dopušta mogućnost da ga se izruči Hrvatskoj, ukoliko za to pismenu suglasnost daju pravosudne vlasti Srbije.
Glasnogovornica Suda BiH Selma Hadžić kazala je kako je Sud već u četvrtak razmatrao zahtjev Purdina odvjetnika Josipa Muselimovića da se njegova branjenika oslobodi, s obzirom da su predstavnici hrvatskog i srbijanskog pravosuđa postigli načelnu suglasnost da se njegovo moguće procesuiranje prepusti Hrvatskoj.
Sud je Muselimovićev zahtjev odbacio kao nepotpun. Hadžić je istodobno potvrdila kako je ipak moguće da Tihomir Purda, koji se trenutačno nalazi u pritvorskom odjelu Kazneno-popravnog zavoda u Zenici, izruči Hrvatskoj.
"To je moguće pod uvjetom da Srbija pismeno izvijesti Sud BiH kako je suglasna da on bude izručen Hrvatskoj", kazala je Hadžić, ističući kako je sada sve na srbijanskom pravosuđu.
Ukoliko bi se Srbija odrekla zahtjeva za Purdinim izručenjem a on bi se pred Sudom BiH trebao očitovati je li suglasan da ga se izruči Hrvatskoj. Ukoliko bi potvrdio kako je s tim suglasan pravosudne vlasti BiH i Hrvatske njegovo prebacivanje iz zeničkog zatvora u Hrvatsku mogu organizirati u roku ne duljem od 48 sati.
Purda je u pritvoru u Zenici od 5. siječnja kad je na temelju srbijanske tjeralice uhićen na graničnom prijelazu Orašje pri ulasku u BiH.
DORH primio preslike Purdinih spisa iz SrbijeDržavno odvjetništvo Republike Hrvatske (DORH) zaprimilo je danas oko podneva preslik spisa u kojem se Tihomira Purdu tereti za kazneno djelo ratnog zločina protiv ranjenika i bolesnika, a DORH-u je dostavljen putem Veleposlanstva Republike Hrvatske u Republici Srbiji, objavljeno je na internetskim stranicama DORH-a.
Odlukom glavnog državnog odvjetnika Republike Hrvatske za postupanje u ovom predmetu određeno je Županijsko državno odvjetništvo u Osijeku, umjesto stvarno i mjesno nadležnog Županijskog državnog odvjetništva u Vukovaru.
Nakon razmatranja dostavljenog materijala, odnosno preslike spisa i ocjene dokaza, nadležno državno odvjetništvo odlučit će o daljnjem postupanju, objavio je DORH.
HSP: Srbija nije mjerodavna za Purdin slučaj!Uhićenje Tihomira Purde nasrtaj je na hrvatski pravni poredak jer je navodno djelo koje mu se pripisuje počinjeno na hrvatskome teritoriju za koji "srpski organi gonjenja" nisu mjerodavni, ocijenio je na konferenciji za novinare predsjednik HSP-ova povjerenstva za obranu, nacionalnu sigurnost i branitelje grada Zagreba, brigadni general u pričuvi Vinko Štefanek. "srpski organi gonjenja" nisu mjerodavni.
Za vođenje takvog postupka, istaknuo je, Srbija se mora koristiti međunarodnim pravnim sredstvima, a hrvatska vlada treba provesti istragu i utvrditi odgovornost u ministarstvima i drugim institucijama te kazniti one koji su omogućili nasrtaj na hrvatski pravni poredak.
Dopredsjednik HSP-ova povjerenstva Ivan Pandža rekao je kako su nakon generala, koji su zbog optužaba za zločine u zatvorima u Hrvatskoj i Haagu, sada na red došli obični vojnici. Slučaj Tihomira Purde pokazuje da treba biti osuđen svatko tko se suprotstavio Jugoslaviji i srpskoj agresiji, ocijenio je.
"Ministrica pravosuđa Srbije prijeti nam da će Srbija reagirati ako ne osudimo branitelja, i mi više ne znamo tko je bio agresor, a tko žrtva", rekao je Pandža.
Srbija uskoro o izručenju Veljka MarićaSrbijanski prizivni sud trebao bi uskoro, drugi put, odlučiti o izručenju Hrvatskoj njezina državljanina Veljka Marića, optužena u Srbiji za ratni zločin protiv civilnog stanovništva u listopadu 1991. u selu Rastovcu u grubišnopoljskoj općini, izjavio je u petak za Hinu Marićev odvjetnik Đorđe Dozet.
"Prizivni sud već je jednom odlučio vratiti prvostupanjskom sudu na ponovno odlučivanje slučaj Veljka Marića, pošto je u prosincu odbijen zahtjev za njegovo izručenje Hrvatskoj", rekao je Dozet.
Objasnio je kako je prvostupanjski sud potom ponovno odbio izručbeni zahtjev te da se sada ponovno očekuje da prizivni sud razmotri tu odluku. "Teorijski je moguće da slučaj ponovno bude vraćen na odlučivanje, ali je realno očekivati da će taj sud potvrditi odluku o odbijanju izručenja ili ju preinačiti i donijeti odluku kojom bi se dopustilo Marićevo izručenje", objasnio je Dozet.
Marić se nalazi u pritvoru suda u Beogradu otkako je u travnju prošle godine uhićen na srbijansko-bugarskoj granici.
Na suđenju u Beogradu hrvatskom državljaninu Veljku Mariću (59), optuženu za ratni zločin protiv civilnog stanovništva u listopadu 1991. u selu Rastovcu u grubišnopoljskoj općini, 15. studenoga 2010. započet je dokazni postupak, nakon čega je nastavak postupka odgođen do odluke o zahtjevu Hrvatske za Marićevo izručenje.
Na početku suđenja 7. listopada Marić je pred vijećem za ratne zločine višeg suda u Beogradu odbacio navode iz optužnice, ustvrdivši da nije kriv.
Optužnicom od 12. kolovoza 2010. Marić se tereti da je kao pripadnik hrvatskih oružanih postrojba - 77. grubišnopoljskoga samostalnog bataljuna - u akciji "čišćenja" sela Rastovca 31. listopada 1991. u vojnoj odori i naoružan ušao u kuću obitelji Slijepčević te hitcima iz automatske puške ubio Petra Slijepčevića u nazočnosti njegove supruge Ane.
Srbijansko tužiteljstvo za ratne zločine 1. studenog objavilo je da je podnijelo zahtjev za provedbu još jedne istrage protiv Marića zbog sumnje da je u rujnu 1991. na grubišnopoljskom području počinio ratni zločin protiv civilnog stanovništva i ratni zločin protiv ranjenika i bolesnika.(PortalOko)