Savjeti Borisa Sokala za Glas Grada

'ŠUPLJOM OŽICOM' PROTIV PRETILOSTI: Homo sapiens postao je homo sedens

'ŠUPLJOM OŽICOM' PROTIV PRETILOSTI: Homo sapiens postao je homo sedens
Medicina je djelatnost u kojoj je osnovni cilj liječiti i rehabilitirati bolesne osobe. Cilj joj je također, očuvanje i unapređenje zdravlja (vidjeti raniji tekst, „higijena“). Predmet medicinskog istraživanja je čovjek (humana medicina). Ali može biti i životinja, tj. „hajvan“, kako vole rijeti braća muslimani. To je onda veterinarska medicina.

Piše: dr. Boris Sokal, spec. med rada

U načelu, medicina se dijeli na preventivu (sprečavanje bolesti) i kurativu (lat. cura) što znači liječenje bolesti. Preventiva je korisnija i  jeftinija, kako za osobu, tako i za društvenu zajednicu. A medicinski savjeti (što je naslov teksta), mogu se pružati i preventivno i kurativno.

I nije sramota postupati po savjetu. Djeca, pa i mlađe osobe ga ne vole. Jer „dobar savjet, uvijek je gorak“. No, mlađe osobe nisu ni svjesne, kako su savjeti i mudrom čovjeku potrebni. A  može se i ovako ustvrditi: „Onaj od šezdeset godina, pita za savjet onog od sedamdeset.“U medicinskoj praksi to otprilike izgleda ovako: Tijekom pregleda, ustanovi se npr. pretilost (prekomjerna tjelesna težina). Odmah se savjetuje redukcija (smanjenje) težine. Zato što je pretilost rizični čimbenik za veliki broj bolesti (naturalo, uz loš estetski učinak): Za šećernu bolest, za zglobove, za visok krvni tlak, za srčani ili moždani udar, etc. Pogotovo, ako je ona udružena s pušenjem, s nedovoljnom tjelesnom aktivnošću, sa stresovima i sl.

Opravdanja, opravdanja...

No, čim se spomene nužnost mršavljenja, pacijent se brzo opravdava: Debljam se i od vode, čak i od zraka, pa to je hormonalno, pa težina se počela povećavati čim sam prestao fumati, pa preci su mi bili debeli, i sl. Kada takav, zdravstveno ugroženi(a) „debeljuca naleti“  k meni, obično rečem: Ipak, trebate jesti sa šupljom ožicom! Brzo shvate „savjet“, i polu-stidljivo priznaju kako su „ sladokusci“.

No, jednom starijem gosparu, ožica je asocirala na nešto drugo. Ovo je ispripovijedao: „Davno, još u drugom svj. ratu, partizanski komesari su nam obećavali, kako ćemo nakon pobjede, u budućem socijalizmu, jesti sa zlatnom žlicom. No, vrlo brzo smo se uvjerili u lažna obećanja, što je uobičajeno za sve političare. A razočarani stanovnici jedne susjedne države skovali su i krilaticu: Socijalizam će biti onda, kada kašika bude k'o lopata, a lopata k'o kašika!“

Pretile osobe su i slabije pokretljivosti. Sjedeća zanimanja doprinose također debljini. „Homo sapiens, postao je homo sedens“( Naslov teme s nedavnog međunarodnog kongresa medicine rada, u gradu Hvaru). Zbog sjedenja te slaganja kila osobito pati kralježnica. Sjedenje je najstresniji  položaj za nju. Zato su nužne kraće pauze pri kojima treba činiti vježbe istezanja. U Japanu je to svakodnevna pojava, za sva zanimanja. U nas, na pauzi zaposlenici se samo prebace u  dugu prostoriju, na drugi stolac, i zafumaju. Liječnik, ne samo njima, već svima savjetuje, tj. predlaže poveći izbor tjelesnih vježbi. (Uz redovitu jutarnju gimnastiku od 15-30 minuta, za koju ne postoji prepreka u kronološko dobi.)

Svi na vježbe!

Dunkve, poželjne vježbe (najčešće u grupi) su  sljedeće: Fitnes, aerobik, Pilates, vožnja biciklom, trčanje. Ljeti plivanje u moru, (a ne „kišanje“ uz puštanje „žuteja). A u dubrovačkoj bolnici, u prostoru fizikalne terapije, trenutno se radi trbušni ples. Nažalost, (za sada) samo za  žene. Instruktorica-Ruskinja. Provodeći pobrojane vježbe, sprječava se pojava hipokinetičkih  oboljenja (prerane skleroze, moždanog i srčanog udara, šećerne bolesti, bolesti kralježnice, neuroza etc.). Za fitnes ( izvodi se u fitnes centrima) odavano je poznato kako učvršćuje zdravlje, te smanjuje nepotrebni umor. Tako se postiže puno bolja sposobnost svakodnevnih aktivnosti. Aerobik je također oblik tjelesne aktivnost. Kod njega prevladavaju vježbe istezanja i snage. On se radi u grupi. Uz glazbu i poučavatelja.

Posebno je zanimljiv tzv. Pilates ( po njemačkom fizioterapeutu J. Pilatesu). Pilates vježbe imaju stupnjevit i ljekovit učinak na mišiće. Njegov cilj: Postići jakost, izdržljivost i snagu. Kod ovih vježbi važno je imati stalnu usredotočenost na trenutnu djelatnost mišića, koji su u potrebnom naponu. Pilates je prvi, veći uspjeh postigao u radu s balerinama. Ali i s vojnicima  iz prvog svjetskog rata. Liječnik ponekad savjetuje tzv. Kegelove vježbe ( po njemačkom liječniku A. Kegelu). Njihova svrha je ojačati mišiće dna zdjelice.  I pri tom učvrstiti izvodni mokraćni kanal. (urethra). Što sprječava nehotično mokrenje, posebno kod žena, iza poroda. A kod muškaraca usporava orgazam. Zaustavlja prerano prosipanje sjemena (ejakulacija). I tako se popravlja seksualni odnos. Način izvođenja ovih vježbi, naturalo, savjetuje liječnik.

Body Building, naporna vježba, je stvar osobnog izbora. No, i tada je korisno zatražiti savjet liječnika, zbog mogućeg protuslovlja. Bodibilderi uz odgovarajuću prehranu formiraju prenaglašene (hipertrofirane) mišiće u teretani. (Npr. američki guverner i bivši glumac Schwarzenegger).

Ipak, od svih mogućih medicinskih savjeta, koji se pružaju zdravim i bolesnim, najzanimljiviji su oni od franc. doktora i dijetetičara F. Saldmanna. U knjizi „Veliko čišćenje“, on temeljito piše o tri važne fiziološke pojave: Znojenje, podrigivanje i flatulencija. Ova zadnja je u puku poznatija kao „prdež“. On ne samo da piše, već kao liječnik uporno savjetuje Francuzima, i to sasvim ozbiljno, kako se ne smiju ustezati, podrigivati i flatati, već sve to treba činiti odmah, čim  se ukaže potreba. Iz zdravstvenih razloga! No, o tome, u sljedećem broju tjednika.
  • Autor: Glas Grada
  • Foto: Gospari.hr
  • Objavljen: 09.12.2011 16:14
  • Posljednja izmjena: 09.12.2011 16:17