"Svi koji su smatrali da nešto treba reći o zajedničkom poslu na završetku pregovora to su rekli na sjednici Nacionalnog odbora, dakle praktički su svi govorili, a, kao što znate, gospodin Milanović nije, pa ne bi bilo dobro da ja špekuliram što on o tome misli a što ne misli", kazala je Kosor.
Proširena sjednica Nacionalnog odbora za praćenje hrvatskih pregovora s EU-om održana je 8. travnja i na njoj su, između ostalih, sudjelovali predsjednik Ivo Josipović, premijerka Kosor, predsjednik Sabora Luka Bebić, čelnici političkih stranaka zastupljenih u Nacionalnom odboru Zoran Milanović (SDP), Radimir Čačić (HNS), Josip Friščić (HSS), koji je i inače član Odbora, te Ivan Jakovčić (IDS) i Milorad Pupovac (SDSS), kao i nekoliko ministara u vladi i glavni pregovarač Vladimir Drobnjak.
Iako je predsjednica Nacionalnog odbora Vesna Pusić nakon tog sastanka izjavila da je potvrđen konsenzus oko pristupanja EU-a, premijerka Kosor nije bila sklona to potvrditi, dok Milanović sjednicu nije ni komentirao.
Optimistična Kosor: Lipanj je ipak moguć"Hrvatska smatra da je lipanj kao rok za završetak pregovora s Europskom unijom i dalje dohvatljiv, pogotovo nakon što su u Bruxellesu na međuvladinoj konferenciji o pristupanju zatvorena još dva poglavlja pristupnih pregovora," kazala je Kosor.
"Mi očekujemo da naš cilj, a to je završetak pregovora do kraja lipnja, bude dohvatljiv. Mi i dalje vjerujemo da je to moguće", kazala je Kosor na konferenciji za novinare sazvanoj povodom zatvaranja poglavlja Poljoprivreda i ruralni razvitak i Regionalna politika i koordinacija strukturnih instrumenata.
Dodala je da se i zadaće iz najteža dva poglavlja, Pravosuđe i temeljna prava (23) i Tržišno natjecanje (8), odrađuju "na zadovoljstvo i vlade i građana i Europske komisije".
Nema govora o propitivanju suradnje s HaagomNa novinarsko pitanje glede reakcija u Bruxellesu na službeni stav Hrvatske o nepravomoćnoj presudi generalima Anti Gotovini i Mladenu Markaču, je li Hrvatska poslala poruku da će poštivati sve obveze glede suradnje sa sudom, što je i jedan od uvjeta za zatvaranje poglavlja 23, Kosor je kazala da nema govora o propitivanju suradnje.
"Što se vlade tiče, nema govora o propitivanju ili dovođenju u pitanje suradnje odnosno provedbe ustavnog zakona o suradnji s ICTY-jem, jer je to obveza koju je davnih godina Hrvatska prihvatila. To je obveza koja je naša i nema govora o tome da se u tom smislu bilo što mijenja", naglasila je Kosor, dodajući da je Hrvatska pravna država u kojoj se poštuju odluke institucija.
"Mi smo jasno iskazali ono što je bilo važno u tom trenutku a to je da je kvalifikacija udruženog zločinačkog pothvata u prvom stupnju za nas neprihvatljiva i da ćemo raditi sve što se očekuje od vlade da se taj dio presude poništi u drugom stupnju", dodala je.
Nakon nekih izjava iz Srbije da bi Zagreb sada trebao razmisliti o povlačenju tužbe protiv Srbije za genocid, Kosor je kazala kako vlada ne razmatra tu opciju.
Što se tiče pada potpore u Hrvatskoj uključivanju u Europsku uniju, po anketama provedenim nakon presude generalima, Kosor je kazala da je "to na neki način bilo i očekivano".
"Međutim, kada bi se danas provela anketa, nakon zatvaranja još dva poglavlja, ona bi vjerojatno pokazala nešto bolje rezultate. Kad budemo mogli reći da samo završili posao, potpora će biti znatno veća, ja vjerujem respektabilna", kazala je. "Mi ne sumnjamo u rezultate na referendumu", zaključila je Kosor.