Sve spremno

Svečanom inauguracijom papa Franjo postao novi duhovni vođa

Svečanom inauguracijom u Vatikanu papa Franjo je i formalno postao novi duhovni vođa 1,2 milijarde katolika.

Svečanom inauguracijom papa Franjo postao novi duhovni vođa
NAJNOVIJE

'Draga braćo i sestre. Zahvaljujem gospodinu da mogu slaviti ovu svetu misu na početku svoje službe' ,rekao je papa Franjo na početku propovjedi  i zahvalio svojem prethodniku Benediktu XVI.

- Trebamo čuvati sve što je stvoreno. Ljepotu stvorenoga. Imati poštovanja za svako stvorenje Božje. Čuvati ljude, imati brigu za svaku osobu, posebice prema djeci, starijima, onima najranjivijima. To znači i brigu jedni za druge u obitelji. Supružnici, roditelji da se brinu za djecu i djeca koja s vremenom postaju čuvari svojih roditelja. Treba živjeti u poštovanju, dobru, čuvanju prijateljstva. Budite čuvari, Božjih darova.

- Danas je toliko potrebno vidjeti svjetlo nade i da sami budemo nada. Paziti na stvorenje sa nježnošću znači otvoriti granice nade unutar tolike tmine koja vlada u svijetu. Mi kršćani moramo, kao Abraham, nositi nadu koja je utemeljena na samome Bogu, na Isusu. Paziti sa Isusom na čitavo stvorenje, svakog čovjeka, posebno najsiromašnije. Svi mi smo pozvani širiti tu nadu. Moramo biti odgovorni za darove od Boga. Pozivam pomoć Duha svetoga i sv. Franja, molim da nas čuva, a vi molite za mene - rekao je papa Franjo.

OVDJE MOŽETE GLEDATI UŽIVO

Iako se očekuje velik odaziv vjernika, oni neće morati nabavljati ulaznice za središnji trg u Vatikanu. Kako bi se izbjegao metež, Trg sv. Petra bit će podijeljen u sektore. U neke od njih smjestit će se dužnosnici, u druge crkveni velikodostojnici, jedan će biti namijenjen bolesnicima i osobama s invaliditetom. Mjere sigurnosti trebale bi biti jednake kao i pri pogrebu pape Ivana Pavla II., kojemu je prisustvovalo više od milijun ljudi.

U Rim su već jučer doputovali američki potpredsjednik i praktični katolik Joe Biden te meksički predsjednik Enrique Pena Nieto i njegov čileanski kolega Sebastian Pinera. Iz Europe su dolazak najavili njemačka kancelarka Angela Merkel te premijeri Francuske Jean-Marc Ayrault i Španjolske Mariano Rajoy. Europsku uniju predstavljat će predsjednici Europskog vijeća Hermann Van Rompuy te Europske komisije Jose Manuel Barroso. Rusiju bi trebao predstavljati predsjednik Dume Sergej Nariškin.

Svečanoj misi kojom novi papa preuzima službu nazočit će i okrunjene glave, belgijski kralj Albert II. i kraljica Paola, veliki luksemburški vojvoda Henri, a Britaniju će predstavljati vojvoda od Gloucestera, rođak kraljice Elizabethe II.

U Rim je doputovao i kontroverzni zimbabveanski predsjednik Robert Mugabe, najstariji afrički državnik (89 godina), gorljivi katolik kojega optužuju za brojna kršenja ljudskih prava u domovini. Europska unija zabranila je Mugabeu dolazak na europsko tlo, no Italija mu ne može zabraniti ulazak u najmanju državu Vatikan. Mugabe je s jučerašnjim danom peti put u osam godina doputovao u Rim. Bio je 2005. i na pokopu pape Ivana Pavla II. a zatim i njegovoj beatifikaciji 30. travnja 2011.

Diplomatska trvenja mogao bi izazvati i dolazak tajvanskog predsjednika Ma Ying-jeoua zbog čega se Kina već pobunila. Narodna Republika Kina prekinula je diplomatske veze sa Svetom Stolicom 1951. kada je ona priznala Tajvan, a prekid je postao i konačan kada je kineski režim osnovao vlastitu katoličku crkvu.

Polemike je u Indiji izazvala odluka vlade da na svečanu misu pošalje izaslanstvo na čelu s političarem koji je bio osumnjičen za grupno silovanje adolescentice. Katolik P.J. Kurien, potpredsjednik gornjeg doma indijskog parlamenta, vodit će izaslanstvo, iako je bio upleten u slučaj silovanja 16-godišnjakinje, također katolkinje, koja je 1996. bila oteta i 40 dana provela u zatočeništvu u Kerali na jugu Indije.
  • Autor: hrt
  • Foto: .
  • Objavljen: 19.03.2013 08:31

Nema komentara

Komentiraj članak

Potrebna je prijava kako biste komentirali.