Od osam stranaka u švedskom Riksdagu, sedam ih je poduprlo pristupni ugovor, a jedna - Švedski demokrati, euroskeptična stranka krajnje desnice koja je u ovom mandatu prvi put ušla u parlament - bila je protiv.
Raspravi u parlamentu, održanoj ujutro, te glasovanju o pristupnom ugovoru u poslijepodnevnim satima nazočio je i predsjednik Hrvatskog sabora Josip Leko.
Za razliku od dvorane koja je ujutro na raspravi bila gotovo prazna, zastupnici su se na poslijepodnevnom glasovanju okupili u velikom broju, od njih 349 nazočno ih je bilo 300.
Jutarnji nedolazak pojašnjen je činjenicom da hrvatsko pristupanje Uniji za Švedsku nije sporno pitanje. Rasprava je pokazala da u švedskom parlamentu postoji široki konsenzus o pristupanju Hrvatske Europskoj uniji, jer zastupnici smatraju da proširenje, a u tom kontekstu i hrvatsko pristupanje, donosi boljitak svima i čini Europu snažnijom i konkurentnijom. Zastupnici su naglasili da pred Zagrebom još uvijek stoji nekoliko zadaća koje treba odraditi, navodeći problem korupcije, potrebu poboljšanja u pravosudnom sustavu, tržišno natjecanje, slobodu medija, ljudska prava i poboljšanje poslovne klime.
'Danas je vrlo ugodno biti u švedskom parlamentu, slušati raspravu o pristupu Hrvatske Europskoj uniji. Zadovoljstvo izvire iz toga što prijatelji iz švedskog parlamenta naglašavaju dvije stvari: da je proširenje i ulazak Hrvatske od interesa za Europsku uniju te da to i Švedska prepoznaje kao svoj interes', rekao je Leko u izjavi novinarima nakon jutrošnje rasprave.
'Mi smo više nego zadovoljni raspravom, porukama koje šalju zastupnici i povjerenjem koje ukazuju Hrvatskoj, njezinoj vjerodostojnosti i opredijeljenosti za europsku politiku', dodao je.
Švedska je devetnaesta zemlja koja je ratificirala pristupni ugovor, iako u nekoliko zemalja postupak još nije službeno dovršen.
Nema komentara
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Gospari.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Gospari.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
Komentari su skriveni prilikom pregleda članka da se sadržaj ne indeksira na Internet tražilicama. Potrebno je izvršiti akciju ( klik na gumb PRIKAŽI KOMENTARE ) kako bi se komentari prikazali.
Komentiraj članak
Potrebna je prijava kako biste komentirali.