Za mnoge najveća glazbena zvijezda bivše države, Lepa Brena, ove godine svoju hrvatsku publiku počastit će nizom nastupa po cijeloj zemlji. Prvi koncert priredit će Karlovčanima na Dan žena u dvorani Mladost. Publika će tada imati prilike uživati u njenim kako novim, tako i starim hitovima, ali i energiji koju, kako ističe, posjeduje. Uoči nastupa u Karlovcu, u hrvatskoj metropoli promovirat će album s najpoznatijim narodnim pjesmama iz regije. Za njene koncerte vlada veliki interes, a koliko Hrvate interesira Brena, govori i podatak o nizu gradova u kojima će nastupati: Osijek, Čakovec, Split, Poreč, Rijeka i Zagreb. Prva destinacija, Karlovac, odabrana je jer su organizatori iz toga grada bili najuporniji jer se sjećaju njenog nastupa iz davne 1984. godine.
- Doista se neizmjerno veselim nastupima u Hrvatskoj i poručujem mojoj vjernoj publici da od mene i dalje mogu očekivati ništa manje nego pravi spektakl veselih pjesama i nezaboravne zabave. Hajde da se volimo i svi zajedno zabavimo, poručila je Lepa Brena svojoj publici.
Istarska HVIDRA tražila je zabranu Brenina koncerta u Tinjanu. Smatrali su da je organiziranje njenoga koncerta u Hrvatskoj omalovažavanje branitelja koji nemaju ništa protiv pjesama, ali imaju protiv osoba koje su se javno svrstavale uz agresora. Tvrdio je to i predstavnik istarskih branitelja, Zdenko Požgain, zamjerajući Breni što je u vrijeme Domovinskog rata i agresije na Hrvatsku uveseljavala četnike i poticala ih na agresiju.
Bojkot njenog koncerta željeli su i iz Udruge branitelja, invalida i udovica Domovinskog rata Podravke. Breni su predlagali da sama odustane od zagrebačkoga koncerta u Areni, tvrdeći da nisu za zabranu koncerta i nastupa kao što se to čini Thompsonu, ali vjerovali su da je pjevačica i sama svjesna kako ratne rane Hrvatima nisu zacijelile.
- Ona je odjevena u odoru agresorske vojske pjevala srpskim vojnicima 1993. u Brčkom i 1994. u Bijeljini, gradu u kojem su Arkanovi zločinci napravile stravične pokolje. Ne znamo je l' bi u Americi, u najelitnijim dvoranama, mogao nastupiti neki pjevač koji je, primjerice, u Iraku ili Afganistanu pjevao vojnicima tamošnjih diktarora i zločinaca? Ako ne bi, a ne bi, onda zahtjevamo od Lepe Brene da do daljnjega odustane od najavljenog koncerta u Zagrebu, jer će u slučaju njegovog održavanja nanijeti veliku tugu i bol, prije svega ljudima koji su branili i obranili ove dvije države. Breno, sama odustani od zagrebačkog koncerta! - upozoravali su spomenute udruge.
Stara priča, druga arena. Braniteljske udruge dizale su se na noge i zbog koncerta kraljice narodljaka u splitskoj Spaladium Areni. Zajednica Udruga hrvatskih vojnih invalida Domovinskog rata Splitsko-dalmatinske županije, gradonačelniku Splita poslala je zahtjev u kojem su tražili da se nastup Lepe Brene zabrani. Prijetili su tada masovnim prosvjedom na kojem će se kojem će se okupiti 40 tisuća ljudi.
Neizostavna tema za Brenu je i Jugoslavija pa se tako deklarirala i kao Jugoslavenka. "Ako netko ima pravo deklarirati se kao Hrvat ili Srbin, i ja se imam pravo izjasniti kao Jugoslavenka. Jugoslavija je bila posebna po mnogo čemu. Osim specifičnog društvenog uređenja, ono što mi se sviđalo u bivšoj državi je to što smo imali šest republika i dvije pokrajine, stabilnu valutu, s jednim predsjednikom koji je vodio fenomenalnu vanjsku politiku. Tada smo imali otvorene granice, putovnicu i nitko nas nije tražio vizu. Znam da je bila mnogo mirnija zemlja. Slično tadašnjoj Jugoslaviji, danas živi ujedinjena Europa, koja je civilizirano društvo", ispričala je Brena što misli o Jugoslaviji te priznala da je jugonostalgična. "Mi još uvijek kopamo po prošlosti, a trebali bi se ugledati na toleranciju u svijetu", navodila je Brena.