Tiha voda Brege dere - 1001 biznis kralja balkanskoga folka

Goran Bregović je zahvaljujući turskoj sapunici ”1001 noći” ponovno na medijskoj sceni

Tiha voda Brege dere - 1001 biznis kralja balkanskoga folka
Kralj balkanskog folka Goran Bregović zahvaljujući turskoj sapunici "1001 noć" ponovno je bljesnuo na hrvatskoj medijskoj sceni. Iako se nije pojavio u gostujućoj ulozi nego su ga likovi iz serije spomenuli u 33-oj epizodi, bilo je to više nego dovoljno za Bregovićevih 5 minuta medijske slave.

"Bennu Kerema pozvala na koncert Gorana Bregovića", glasio je jedan od čitanih novinskih naslova. Tako se Bregović s Turcima opet ukazao Hrvatima. Inače u toj zemlji djelomice popularanost i slavu, Bregović je stekao suradnjom s 'turskom Madonnom', Sezen Aksu (56), koja je i autorica Severinine pjesme "Tridesete".

No planetarno popularni Brega nije samo glazbenik već više od toga biznismen. Pod imenom Kamarad dosad je izdao milijune nosača zvuka diljem svijeta i u više zemalja. Vjerojatno tajna uspjeha najmanje leži u izboru imena, premda je to "drugarsko" ime izvrsno korespondiralo sa duhom socijalističke internacionale i ikonografijom iz koje je poteklo.

I dok prosječnom Hrvatu preostaje da bulji u TV sapunicu kako bi izašao iz svakodnevice, "nepriznati" hrvatski sin Bregović više je puta glazbeno obišao čitav svijet. Pod geslom kako zaraditi više, a platiti poreza manje, razvio je producentsko-glazbeni biznis od Beograda preko Pariza do ostatka svijeta.

Bregović je u više intervjua isticao kako bi, da nije bilo rata u Jugoslaviji, on vjerojatno bio penzioner budući nije želio raditi za državu koja mu uzima veliki porez. Ovako je ispalo, tvrdio on, da je zahvaljujući ratu i globalizaciji, postao svjetski poznati glazbenik, a ne penzioner koji dane krati na Braču pecajući ribu. Kad je 1992. u francusku metropolu stigao iz ratom opkoljenog Sarajeva u Parizu je već imao stan kupljen nakon prve veće zarade s Bijelim Dugmetom. Vrlo brzo shvatio je da su mu potrebne vlastite tvrtke.

Prvu parišku tvrtku pod imenom "Karamard Production" osniva 1. listopada 1993. sa sjedištem u ulici Servan. Tvrtku je registrirao za glazbenu i scensku djelatnost te izdavanje nosača zvuka. U toj se ulici prosječan četvorni metar kreće oko 7.400 eura. Tvrtka ima samo jednu zaposlenu osobu.

Prvu parišku tvrtku za nekretnine imena "Tetak" registrira 1. rujna 1994. godine u ulici Saint Sabin na broju 45. Ta se ulica nalazi u 11. pariškom arondismanu a prosječna je cijena četvornog metra oko 7.400 eura. Tvrtka ima temeljni kapital blizu 153.000 eura. Ovakve tvrtke za nekretnine uobičajeno se osnivaju da posluže svrsi - a to je kupnja nekretnina i porezne olakšice koje idu s tim. Inače, Bregovićeva obitelj živi u 10. arondismanu u Ulici Lancry gdje je prosječna cijena kvadrata oko 8.400 eura.

Povijest Bregovićeva poduzetništva izgleda ovako. Početkom osamdesetih godina prošlog stoljeća sa Zdravkom Čolićem u Sloveniji osnovao privatnu izdavačku kuću Kamarad. U produkciji Kamarada 1984. godine izdan je album jednostavno nazvan "Bijelo dugme". Na omotu je objavljena reprodukcija slike Uroša Predića "Kosovka devojka". Godinu poslije Kamarad je producirao Čolićev album "Ti si mi u krvi". Iduće godine izlazi Dugmetov album "Pljuni i zapjevaj moja Jugoslavijo". Potom Bregović - Čolićeva "drugarska" tvrtka izdaje albume s hitovima koji su obilježili jugoslavensku pop i rock scenu poput Ćiribele ili Ti si mi u krvi.

Na svjetskom glazbenom tržištu Kamarad se prvi put spominje 1988. kad je izdana glazba iz Kusturičinog filma Dom za vješanje (Arizona Dream). Iduće godine u koprodukciji Kamarada, PolyGrama i beogradske Komune izlazi Les Temps de Gitanes, glazba iz filma Kuduz sarajevskog redatelja Ademira Kenovića.

S istom će koprodukcijom Bregović izdati soundtrack iz Kusturičinog filma Dom za vješanje (Arizona dream) 1993. a iduće godine glazbu iz filma Kraljica Margot. Tri godine poslije Bregovićev pariški Kamarad Productions izdat će glazbu nastalu za Underground u Kusturičinoj režiji. Potom pod okriljem Breine francuske tvrtke izlazi opera Karmen sa sretnim krajem. Bregovićev folk album Alkohol s podnaslovom Šljivovica i Šampanjac na kojem će se naći i Severini posuđeni Gas, gas, ali i hitovi poput Ružice, pariški Kamarad izdaje prošle godine.

Istom imenu Bregović ostaje vjeran i u Srbiji tako da se njegov beogradski studio zove Kamarad. U tom studiji su nastali albumi znamenitog Orkestra za vjenčanje i sprovode, ali i Severinin album Zdravo Marija.
U svakom slučaju u Bregovićevom slučaju može se reći da njegova karijera i biznis nije ostao limitiran "od Vardara pa do Triglava", nego dalje i "od Atlantika do Bospora". (PortalOko.hr/Marija Kuharić i dayline.info)
sevka17899.jpg Gospari.hr
  • Autor: Gospari.hr
  • Foto: Gospari.hr
  • Objavljen: 19.10.2010 22:23
Šalji dalje:

Nema komentara

Komentiraj članak

Potrebna je prijava kako biste komentirali.