Izgleda kako je situacija u brojnim obiteljima iz godine u godinu sve gora. Ne pomažu ni uobičajene želje prema kojima si međusobno želimo bolju sljedeću godinu nego što je bila ova.
Rupe u državnom proračunu Vlada nastoji popuniti rezovima, smanjenjem deficita i daljnjim zakonskim mjerama. Ovom prilikom Slobodna Dalmacija donosi dio promjena koje će nam dogodine učiniti život još zanimljivijim i skupljim nego što već jest.
1. Povlaštene mirovine niže 10 posto
Osim povlaštenih skupina građana, svi s mirovinama koje se isplaćuju po posebnim propisima većim od 5000 kuna ostat će bez 10 posto. U zemlji 164.116 ljudi prima mirovine po posebnim propisima, a prema podacima smanjenje će najviše udariti po mirovinama bivših saborskih zastupnika, ministara i ustavnih sudaca.
2. Posvjedni radnici ostaju bez dodataka
Od iduće godine oko 90.000 zaposlenih u prosvjeti i znanosti ostaje bez svih dodataka na plaće, a službenici i namještenici u javnim službama bez božićnica, regresa, smanjuju im se dnevnice i osnovice za jubilarne nagrade.
3. Skuplje ulje, šećer, dječja hrana...
Međustopa PDV-a skače s 10 na 13 posto što će najviše ugroziti ugostitelje, turizam, isporuku vode, ulaznice za koncerte, ali i svakodnevne kupovine u trgovinama i artikle poput šećera, ulja, masti i dječje hrane.
4. Vozači, morate platiti zaostale kazne
Unatoč dobivenim sporovima s državnim institucijama, vozačima bi bilo najbolje platiti neplaćene pravomoćne prekršajne kazne. Država će imati poseban registar u kojem će biti oni s takvim dugovanjima što će im u konačnici onemogućiti produljenje vozačke dozvole ili registraciju vozila.
I dalje vrijedi smanjenje kazne za 50 posto ako je odmah plate, a taj će popust vrijediti još dulje: tri dana ili 72 sata od počinjenog prekršaja.
5. Poreznici će znati za svaku vašu zarađenu kunu
Uvodi se elektronički obrazac za sve oporezive i neoporezive primitke građana: od plaća, mirovina do honorara, stipendija, božićnica, dnevnica za službena putovanja, dohotke od kapitala, imovinskih prava, osiguranja, socijalne naknade, darove za djecu... Tako će se porezno moći teretiti svaka legalno isplaćena kuna. Svi podaci će biti vidljivi iz državni matica, evidencija i registara.
Centri za socijalnu skrb moći će mnogo lakše do podatka o obiteljskim prihodima osobe koja traži naknadu ili dječji doplatak, učinkovitije će češljati postojeće korisnike socijalnih pomoći, sudovi će imati kvalitetne podatke o nečijem prihodu.
Prikupljeni podaci poslužit će kao dobar temelj za neke buduće eventualne porezne promjene i reforme, a bit će moguće da ubuduće nitko ne mora pisati prijavu poreznicima nego će je poreznici sami sastavljati građanima slati rješenja s iznosima poreznog duga ili povrata.
6. Nema prodaje stana bez certifikata
Prodate li svoj stan veći od 50 kvadrata bez energetskog certifikata i to još to oglasite zaradit ćete dogodine kaznu od rasponu od 5000 do 10.000 kuna. Zaboravite na hitnu prodaju stana jer energetski certifikat za stan u zgradi iznosi maksimalnih 2700 kuna. Od prvog će se siječnja sankcionirati oglašavanje bez navedenog energetskog razreda. Po nekim je procjenama oko 95 posto oglašenih nekretnina bez energetskog razreda ili oko 80.000 stanova.
7. Svaki dan nova cijena goriva
Postajemo dio europskog tržišta na kojem se cijene slobodno formiraju. Zbog toga će nas svaki dan na benzinskim crpkama čekati nova cijena goriva. Devet zemalja imalo je nižu cijenu tog goriva od Hrvatske. Jeftinije gorivo prodavalo se u Luksemburgu, Bugarskoj, Estoniji, Poljskoj, Cipru, Češkoj, Litvi, Mađarskoj i Rumunjskoj. Talijani su plaćali najskuplje gorivo – 1,76 eura po litri.