I DO 47 STUPNJEVA CELZIJEVIH

TOPLINSKI VAL ŠIRI SE EUROPOM: 'Rujansko prženje jaja na asfaltu'

Nakon što je ovih dana na jugu Španjolske, točnije u andaluzijskom mjestu Sancular La Mayor, 50 kilometara udaljenom od Seville, izmjereno rekordnih 46,4 Celzijevih stupnjeva što je najviša temperatura ikad izmjerena u mjesecu rujnu na području Europe, hrvatski meteorolozi kažu da takvi toplinski valovi nisu nemogući i kod nas, ali ih ipak ne očekuju. Za razliku od juga Španjolske, u prijestolnici Madridu izmjereno je samo 39,6 stupnjeva.

TOPLINSKI VAL ŠIRI SE EUROPOM:    'Rujansko prženje jaja na asfaltu'
Kako Španjolci podnose takve vrućina za Slobodnu Dalmaciju je ispričala Šibenčanka Daniela Lučev koja već 20 godina u toj zemlji.

“Španjolcima inače ovakve temperature nisu neobične u srpnju, no ljudi su u šoku zato što se primičemo jeseni. Ova vrućina je bila doista nepodnošljiva i neočekivana za deveti mjesec. Unatoč tome život je tekao normalno, malo su se više vozili
autima, malo manje hodali…”, kaže Daniela.

Dosadašnji rekord iz daleke 1946.

Od tri vala vrućine zabiljezena u rujnu od 1979. godine, ovaj nedavni vjerojatno je bio najznacajniji kažu u španjolskoj Državnoj agenciji za meteorologiju. Temperaturni rekord bilježi i popularno turističko odredište otok Ibiza, gdje su izmjerena 38,4 stupnja, u Sevilli je izmjereno 44,8, u Cordobi 44,9 stupnjeva… Zanimljivo je kako je dosadašnji rujanski temperaturni rekord za Europu iznosio 45,7 stupnjeva, a izmjeren je daleke 1946. godine u talijanskom San Severu.

Je li takav toplinski val moguć i kod nas?

“Takav val vrućine nije nemoguć i kod nas, no mi ipak ne očekujemo toliko visoke temperature u sljedećih sedam do deset dana. Doduše, u predstojećem razdoblju imat ćemo iznadprosječno visoke temperature za ovo doba godine, i znatno iznad 30 stupnjeva, no temperature poput onih na Pirinejskom poluotoku ipak nisu vjerojatne”, kaže za Slobodnu Lovro Kalin iz Državnog hidrometeorološkog zavoda.

Ekstremne vrućine zabilježene su i na Bliskom istoku. I tamo je toplinski val donio brojne rujanske temperaturne rekorde, a rekord drži kuvajtski Mitribah s 51,2 stupnja. Taj je dio Bliskog istoka ovo ljeto već zahvatio val vrućine i do 56 stupnjeva.
Hrvatski temperaturni rekord drže Ploče iz 4. kolovoza 1981. godine, kada je u tom gradu bilo 42,8 stupnjeva.
  • Autor: Gospari.hr
  • Foto: PixaBay
  • Objavljen: 09.09.2016 23:43
  • Posljednja izmjena: 09.09.2016 23:44

Nema komentara

Komentiraj članak

Potrebna je prijava kako biste komentirali.