Split Pride

Treći Split Pride: Čekamo odobrenje, sve je spremno za subotu!

Organizatori Split Pridea, udruge Iskorak, Kontra i Rišpet, najavile su da je sve spremno za održavanje trećeg Pridea koji će se održati u subotu, 8. lipnja, te da se nadaju da će službeno odobrenje za korištenje javnih površina stići na vrijeme. Poslali su zahtjev i požurnicu, a traže postavljanje zastave duginih boja na Matejuški i Štandarcu te ustupanje tribine na rivi.

Treći Split Pride: Čekamo odobrenje, sve je spremno za subotu!
Ruta je ista kao i protekle dvije godine. Okupljanje počinje u 13 sati u Đardinu, a povorka kreće u 14 sati Ulicom kralja Tomislava i Marmontovom do središnjeg dijela rive gdje će se održati program ispred konzulata Velike Britanije. Prije nego se raziđu sudionici Pridea će se vratiti u Đardin na završno druženje.

Ljubica Lipanović, koordinatorica Rišpeta, upozorila je da su se po gradu već pojavili grafiti koji pozivaju na mržnju i nasilje te istaknula da očekuje podršku Vlade, buduće gradske vlasti i ostalih institucija.

- Nadamo se da će podržati i osnivanje prvog društvenog i kulturnog LGBT centra u Splitu koji će se baviti javnim zagovaranjem, organiziranjem javnih okupljanja, informiranjem i edukacijom javnosti o LGBT temama te organiziranjem kulturnih događanja, izložbi, koncerata, javnih projekcija filmova, festivala te drugih aktivnosti usmjerenih na promicanje LGBT i queer kulture - istaknula je Ljubica Lipanović.

Očekuju da će im se pridružiti približno jednak broj sudionika kao i prošle godine, no nije poznato koliko će policajca osiguravati ovogodišnji Split Pride. Iz policije tvrde da je riječ o operativnom podatku kojeg ne iznose u javnost, a Sanja Juras iz Kontre, pretpostavlja da će biti manji broj policajaca budući da dolazak nisu najavili visoki državni dužnosnici.

Kao i proteklih godina traže pravo na brak i prava koja im pripadaju po obiteljskom zakonu. Sanja Juras osvrnula se i na inicijativu "U ime obitelji".

- Zadnja tri tjedna se stvarala atmosfera koja je nas prikazivala kao opasnost za obitelj i društvo, kao nasilnu manjinu, a mi želimo poručiti da su sve obitelji jednake i da trebaju imati jednaka prava. Imamo situaciju da dvije partnerice žive zajedno 30 godina, a ako jedna od njih završi na JIL-u, druga je ne može posjetiti jer nije član obitelji. Ako partnerica umre, druga ne može naslijediti zajedničku imovinu. Iako se obitelj preminule partnerice slaže s tim, ona mora platiti veliki porez - kazala je Sanja Juras i dodala da već godinu dana Ured za ravnopravnost spolova radi na programu suzbijanja diskriminacije, ali da se nikakvi pomaci još ne vide.

Konferenciji za novinare još su nazočili i Ljubomir Mateljan i Ante Beus.

  • Autor: Dalmacija News
  • Foto: Cropix
  • Objavljen: 01.06.2013 14:10
  • Posljednja izmjena: 01.06.2013 14:09

Nema komentara

Komentiraj članak

Potrebna je prijava kako biste komentirali.