Loša socioekonomska situacija iz koje proizilaze teškoće u pronalasku posla, rješavanju stambenog pitanja i financijskoj (ne)stabilnosti, samo su neki od razloga zbog kojih se žene, sve češće, za majčinstvo odlučuju tek nakon 30. godine.
Prema podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, u 2016. godini najveći udio u porodima zabilježen je u skupini rodilja u dobi 30 – 34 godina, a u svim dobnim skupinama nakon 35. godine zabilježen je blagi porast poroda.
Plodnost žena opada s godinama, a najveća je u životnoj dobi između 20. i 30. godine života.
Nakon 30. godine plodnost polako opada, a povećavaju se šanse za komplikacijama u trudnoći. Liječnici upozoravaju na medicinske rizike trudnoće u kasnijoj dobi, posebice nakon 35. godine.
Kao najčešći problemi navode se povećan rizik od spontanog pobačaja i izvanmaterične trudnoće, komplikacija pri porodu, ali i povećane mogućnosti genetskih deformacija kod djeteta (poput Downovog sindroma).
Isto tako, valja spomenuti i da svaka bolest od koje pati žena - u trudnoći je izložena povećanom riziku od pogoršanja.
S druge strane, trudnoća u tridesetima ima i svoje prednosti. Pojam “spremnosti na majčinstvo“ nikako se ne odnosi isključivo na biološke faktore, psihološka spremnost također je od krucijalne važnosti.
Zrelost, emocionalna stabilnost i odgovornost poželjne su osobine majki, a u odnosu na dvadesete, žene u tridesetima imaju značajno više iskustva, kako u poslovnom, tako i privatnom smislu.
Najčešće imaju stalan posao i financijsku sigurnost, stabilan odnos s partnerom, a majčinstvo je pomno planirano i željeno.
Također, žene u tridesetima imaju mnogo više samopouzdanja, izdržljivosti i otpornosti, što je važno kod podizanja djeteta, posebno kada je dijete malo.
Idealno vrijeme za trudnoću ne postoji i ovisi od osobe do osobe. Osim fizičke, važna je i psihička spremnost, stoga unatoč tomu što majčinstvo u ranijoj dobi ima svoje prednosti, to nikako ne znači da majčinstvo u kasnijoj dobi ima samo nedostatke, donosi
direktno.hr.