U 2006. godini cijene nekretnina na Jadranu, uz povremena kolebanja, prate rast cijena nekretnina u Zagrebu. Međutim, već početkom 2007. godine cijene nekretnina na Jadranu pokazuju brži rast u odnosu na one u Zagrebu. Sredinom 2008. cijene i na Jadranu i u Zagrebu su se ustabilile, i njihova razlika se više ne povećava.
Od 2011. godine razlika u indeksima se ponovno povećava i od onda se razlika nije ustabilila, iako općenito kretanja cijena nekretnina u Zagrebu prate cijene nekretnina na Jadranu. Ovaj mjesec tražene cijene nekretnina u Zagrebu, u odnosu na prošli mjesec gotovo da stagniraju, baš kao i na Jadranu.
Cijene nekretnina na zagrebačkom tržištu u svibnju 2015. nisu se jako mijenjale u odnosu na travanj; niže su za tek 0,1%. Na godišnjoj razini tražene cijene nekretnina u Zagrebu i okolici više su za 0,9% u odnosu na svibanj 2014. Prosječna tražena cijena stana u Zagrebu u svibnju iznosila je 1.579 eura/m2, što je jednako kao i u travnju, dok su 1,2% više u odnosu na svibanj 2014. godine. U odnosu na isto razdoblje prošle godine, tražene cijene stanova u Zagrebu su pale u gotovo svim četvrtima. Do porasta cijena u odnosu na prošlu godinu došlo je u gradskim četvrtima Maksimir, Trešnjevka-sjever te Podsused. Najskuplji stanovi su i dalje u gradskoj četvrti Medveščak, s prosječnom cijenom od 2.021 euro/m2, a slijede ih stanovi u gradskoj četvrti Centar s prosječnom cijenom od 1.927 eura/m2. Najniže cijene stanova su u Sesvetama, gdje prosječna cijena u svibnju iznosi 1.094 eura/m2.
Na godišnjoj razini cijene nekretnina na Jadranu padaju (-0,7%). Na mjesečnoj razini, u odnosu na travanj cijene su više, ali za svega 0,2%. Tražena cijena kuća na Jadranu, u svibnju je iznosila 1.554 eura/m2 što je 0,6% više nego prethodnog mjeseca, a 0,3% više u odnosu na svibanj 2014. Prosječna cijena kvadrata apartmana na Jadranu u odnosu na travanj nije se mijenjala, dok je na godišnjoj razini niža za 0,5% i iznosi 1.993 eura/m2.
Osim u Dubrovačko-neretvanskoj, gdje su cijene nekretnina očekivano najviše te Splitsko-dalmatinskoj županiji, tražene cijene apartmana više su od 2.000 eura i u Primorsko-goranskoj županiji. Prosječna cijena kvadrata vikendice u Dubrovačko-neretvanskoj županiji u svibnju je iznosila 2.567 eura/m2, u Splitsko-dalmatinskoj županiji 2.186 eura/m2, dok je u Primorsko-goranskoj županiji prosječna tražena cijena apartmana u svibnju iznosila 2.169 eura/m2.
S druge strane, najpovoljnije nekretnine za odmor su vikendice u Istarskoj županiji s cijenom od 1.703 eura/m2 te Šibensko-kninskoj županiji s 1.768 eura/m2. Prosječna tražena cijena stana na Jadranu u odnosu na travanj niža je za 1,1% i iznosi 1.551 euro/m2. U odnosu na godinu dana ranije tražena cijena stanova je niža za 2,2%.
Kada pogledamo kretanje cijena stanova u najvećim hrvatskim gradovima, prosječna cijena stana u Splitu je u odnosu na travanj viša za 0,4% i iznosi 2.191 euro/m2.
U Rijeci je prosječna tražena cijena stana u svibnju iznosila 1.460 eura/m2, što je 0,8% niže nego u travnju, dok je u Zadru iznosila 1.935 eura/m2, odnosno 1,6% niže u odnosu na prethodni mjesec.
Nema komentara
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Gospari.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Gospari.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
Komentari su skriveni prilikom pregleda članka da se sadržaj ne indeksira na Internet tražilicama. Potrebno je izvršiti akciju ( klik na gumb PRIKAŽI KOMENTARE ) kako bi se komentari prikazali.
Komentiraj članak
Potrebna je prijava kako biste komentirali.