U Benghaziju uspostavljena prijelazna vlada, UN uveo sankcije

Vijeće sigurnosti Ujedinjenih naroda prihvatilo je rezoluciju kojom se uvode sankcije libijskom režimu na čelu s Moamerom Gadafijem.

U Benghaziju uspostavljena prijelazna vlada, UN uveo sankcije
Moamar Gadafi


NEW YORK/WASHINGTON/BENGHAZI, 27. veljače 2011. - Libijske oporbene snage uspostavile su prijelaznu vladu na području istočne Libije, a njezin čelnik proglašen je izravno odgovornim za nasilje i smrt više stotina ljudi smatra Moamera Gadafija.

Bivši ministar pravosuđa u Gadafijevoj vladi Mustafa Muhamed Abud Adžlel izjavio je za internetsko izdanje dnevnika Kurina kako prijelazna vlada odgovornim za nasilje smatra Gadafija, ali ne i njegovo pleme Gadadfu.

Analitičari smatraju da će složeni odnosi između brojnih libijskih plemena imati odlučujuću ulogu u raspletu libijske krize.

Gadafi se tako dugo oslanjao na svoje relativno malobrojno, ali vrlo moćno pleme, čije je pripadnike postavio u svoje elitne jedinice i na ključne položaje režima.

Adžlel je u razgovoru naglasio da ustraje na jedinstvu zemlje, s Tripolijem kao glavnim gradom. "Nismo u fazi izravnavanja računa. Pripadnici plemena Gadadfa sinovi su domovine i svima im je oprošteno", rekao je.

On je dao ostavku na mjesto ministra pravosuđa čim je počeo obračun s prosvjednicima u Bengaziju prije tjedan dana. Libijski veleposlanik pri UN-u Ali Audžali rekao je da podupire Adžlelovu prijelaznu vladu.

Borba se nastavlja

Po izjavama očevidaca, u noći na nedjelju došlo je do žestoka sukoba između Gadafijevih pristaša i protivnika u gradu Zaviji, 50 kilometara zapadno od Tripolija. Navodno je u sukobima ubijeno pedesetak civila. Taj grad, u kojem je smješten važan naftni terminal, u rukama je oporbe, ali Gadafijeve snage kontroliraju predgrađa, rekao je svjedok agenciji Reuters u telefonskom razgovoru.

UN uveo sankcije

Vijeće sigurnosti Ujedinjenih naroda prihvatilo je rezoluciju kojom se uvode sankcije libijskom režimu na čelu s Moamerom Gadafijem.

U jednoglasno prihvaćenoj rezoluciji, Gadafiju i članovima njegove obitelji zabranjuju se putovanja i zamrzava imovina. Na popisu 16 osoba na koje se odnosi zabrana putovanja te šest osoba kojima se zamrzava imovina, uz Gadafija su njegovih sedam sinova, kćer i druge osobe usko povezane s libijskim režimom.

Libiji se uvodi i embargo na uvoz i izvoz oružja.

U rezoluciji se izražava žaljenje zbog općeg i sustavnog kršenja ljudskih prava, uključujući represiju protiv mirnih prosvjednika te duboka zabrinutost zbog pogibije civila. Ujedno se odbacuje, kako se navodi, "nedvosmisleno poticanje na neprijateljstvo i nasilje protiv civilnog stanovništva od najviših razina libijske vlade".

Vijeće sigurnosti u rezoluciji je o stanju u Libiji odlučilo upoznati tužitelja Međunarodnog kaznenog suda.

Zamjenik libijskog veleposlanika pri UN-u Ibrahim Dabasshi izjavio je da je rezolucija moralna podrška onima koji se opiru Gadafijevom režimu. Dodao je da bi ovim potezom UN mogao ubrzati kraj fašističkog režima koji još uvijek postoji u Tripoliju.

Obama za Gadafijevo odstupanje

"Libijski čelnik Moamer Gadafi izgubio je legitimitet i trebao bi odmah odstupiti s vlasti," izjavio je u subotu američki predsjednik Barack Obama tijekom telefonskog razgovora s njemačkom kancelarkom Angelom Merkel, objavila je Bijela kuća.

"Predsjednik je ustvrdio da, kada je masovno nasilje protiv vlastitog naroda jedino sredstvo koje nekog čelnika održava na vlasti, tada je taj čelnik izgubio legitimitet i treba svojim odlaskom učiniti ono što je najbolje za njegovu zemlju", navodi se u priopćenju. (PortalOko)
  • Autor: Gospari.hr
  • Foto: Gospari.hr
  • Objavljen: 27.02.2011 07:37
Šalji dalje:

Nema komentara

Komentiraj članak

Potrebna je prijava kako biste komentirali.