Priča o I. gardijskoj brigadi djelo je njezinih pripadnika, zapovjednika, svjedoka i sudionika Domovinskog rata, ali to je i priča o stvaranju Oružanih snaga Republike Hrvatske i nastanku moderne hrvatske države.
Govoreći o monografiji Tigrovi načelnik Općine Konavle Luka Korda kazao je kako knjigu, čije su stranice ispisane krvlju umjesto jednom treba čitati svaki dan.
- Ovu knjigu najviše treba čitati djeci da ona znaju tko je lio krv po našem kamenjaru. Da nije bilo vas možda bi Cavtatske mažoretke igrale večeras Šumadijsko kolo. – kazao je Korda obraćajući se pripadnicima Prve gardijske brigade Tigrovi, inače dobitnicima godišnje nagrade Općine Konavle.
Ustrojavanje 1. gardijske brigade „Tigrovi“ započelo je u studenome 1990. u bazi Rakitje pokraj Zagreba kao postrojbe za posebne namjene MUP-a. U travnju 1991. godine predsjednik Republike Hrvatske dr. Franjo Tuđman donio je odluku o osnivanju Zbora narodne garde. Bio je to početak osnivanja Oružanih snaga Republike Hrvatske. Tigrovi postaju prva brigada ZNG-a, koju je tada činilo šest bataljuna.
Krajem travnja 1992. godine Tigrovi slamaju neprijateljsku ofenzivu na južnom bojištu, a u operaciji s ostalim postrojbama oslobađaju Ston, Čepikuće, Slano, Trsteno, Zaton, Osojnik, te deblokiraju Dubrovnik. U noći s 20. na 21. listopada 1992. godine Tigrovi izvode pomorski desant na Cavtat i oslobađaju krajnji jug zemlje.
Pripadnici Tigrova sudjelovali su u operacijama Maslenica, Bljesak i Oluja. U ratnim akcijama poginulo je 365 pripadnika Tigrova, tisuću i 711 ih je ranjeno, 201 pripadnik prošao je torture logora, a njih 11 još uvijek se vode kao nestali. Tijekom operacija na južnom bojištu poginulo je 77 pripadnika Tigrova, 502 su ranjena, a jedan se vodi kao nestali. Monografiju Tigrovi u prepunom Domu kulture uz njezina koautora doktora Jakšu Raguža s Hrvatskog instituta za povijest, predstavili su bivši zapovjednici te postrojbe general zbora Josip Lucić i brigadni general Tomo Medved te brigadir Eduard Butijer.
Nema komentara
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Gospari.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Gospari.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
Komentari su skriveni prilikom pregleda članka da se sadržaj ne indeksira na Internet tražilicama. Potrebno je izvršiti akciju ( klik na gumb PRIKAŽI KOMENTARE ) kako bi se komentari prikazali.
Komentiraj članak
Potrebna je prijava kako biste komentirali.