'Unatoč svim dvosmislenostima, Crkva je ostala glavni moralnim arbitrom hrvatskog društva bez obzira na to što su Hrvati pa i crkva prečesto bili na objema stranama modernih podjela. Upravo zato jer su odnosi u krilu nove demokratske nacije tijekom proteklih 20. stoljeća predstavljali odmak od gotovo svih tradicijskih spona od religije do rodoslovnog koncepta obitelji i domovine predstavnici hrvatskog bipolarnog građanstva postupno su se pomirili s korisnim aspektima religije korisnim za poredak i društveni mir', istaknuo je u svom uvodnom izlaganju Trpimir Macan dodajući kako je katolički otpor modernosti s vremenom odstupio mjesto prešutnoj pomirbi sa sekularnom državom i njezinim ustanovama.

'Tamo gdje mira nije moglo biti za trajanja antikatoličkih režima naročito u komunističkoj Jugoslaviji Crkva se borila za svoj integritet i uspjela ga obraniti. Širokim kistom rekao bih zahvatio je Banac u tematiku ove, jedne od bitnih sastavnica moderne hrvatske povijesti - od sumraka feudalizma do dvojbena svitanja globalizma ne bježeći od njezina problematiziranja, raščlambe do kritičnosti i pozitivnog vrednovanja. Tekst temeljen na izboru izvornog gradiva i opsežnog štiva obilježio je također smisao za sintezu i prepoznatljiv osobni autorski stil', istaknuo je toplo preporučivši knjigu jer je kako je sam kazao riječ je o povjesničaru i znalcu .
Bivši glavni urednik franjevačkog mjesečnika 'Svjetlo riječi', gvardijan samostana sv. Ante na Bistriku u Sarajevu, prof. fra Ivan Šarčević smatra kako je Banac jako disciplinirano pisao ovo djelo što se i vidi po jednakoj količini teksta. Dotaknuo se i zajedničke suradnje.
'Nama koji smo uređivali 'Svjetlo riječi' suradnja Iva Banca predstavljala je budući kako je on povjesničar, čast, i ovom prilikom zahvaljujem profesoru. Bila je to izvrsna suradnja.'

O knjizi, Šarčević ima same riječi hvale.
'Knjiga je sastavljena od 22 kronološki i tematsko povezane jedinice. Njima je autor pridodao predgovor, progovor i vrlo vrijedan bibliografski esej u kojem donosi relevantu literaturu o pojedinim razdobljima, osobama ili određenoj i čak i manjoj temi. Zasebnu cjelinu čini osam dokumenata na koje se on osvrće u knjizi te jedan vrlo vrijedan članak Tomislava Šagija Bunića 'Kršćanstvo i nacionalizam' iz Glasa Koncila iz 1969. kojeg autor stavlja među dokumente, a kojeg ne samo citira nego se na njega i oslanja kao valjan teološki putokaz osobito u delikatnom pitanju nacionalizma, odnosno odnosu Katoličke crkve ili kršćanstva ili katoličanstva prema državi, naciji, narodu.'
Povjesničar Stjepan Ćosić smatra kako Katoličkoj crkvi na hrvatskim prostorima tek predstoji stvarni iskorak.
'Umjesto narodne pučke crkve i nacionalne crkve naša crkva tek treba postati Božji narod. Zato su potrebne određene pretpostavke. Iskorak čišćenja znači silaženje s pijedastala, odustajanje od monopolizma i one religije za koju ni Isus nije imao samilosti i koja ga je ubila. Umjesto isprazna govora i svećeničkih ceremonija na ovom brdu traže se klanjaoci u duhu i istini. Štoviše u ozračju postmodernističkog sekularizma potreban je novi obris teološke istine' dodao je.

Prema riječima Iva Banca modernost je možda najturbulentnije razdoblje u povijesti Katoličke crkve i religije uopće. Baš iz razloga što su u nas Crkva i vjera često povezane s nacionalnim osjećajem i modernim hrvatskim identitetom, povijest Hrvata je teško zamisliti beu Katoličke crkve.
'Proces sukobljavanja s nevjerom je nešto što je stvorilo nove okolnosti u svakoj velikoj vjerskoj tradiciji za nas dakako je najrelevantnija Katolička crkva. Put hrvatskih katolika u ovom razdoblju bio je dakako vrlo krivudav. Izazovi su bili veliki u nekim trenucima teško je zamisliti da ih je Crkva doista mogla nadvladati, ali ipak je u tomu uspjela. Crkva ima jednu veliku snagu koja dolazi do izražaja u posebno izazovnim trenucima. Ona je uvijek spremna na obnovu, ima tu snagu koja je pokreće' zaključio je autor u prigodi predstavljanja.
Marija Njavro/PortalOko.hr
Marija Njavro/PortalOko.hr
Marija Njavro/PortalOko.hr
Marija Njavro/PortalOko.hr
Marija Njavro/PortalOko.hr
Marija Njavro/PortalOko.hr
Marija Njavro/PortalOko.hr
Marija Njavro/PortalOko.hr