Kultura

U Dubrovniku se zatvara velika izložba 'Ludi bali i pazari'

Izložba Etnografskog muzeja Dubrovačkih muzeja „Ludi bali i pazari: poklade i maske dubrovačkog kraja“, otvorena koncem prosinca 2015. godine u žitnici „Rupe“, može se razgledati do konca tjedna, zaključno s 28. lipnja.

U Dubrovniku se zatvara velika izložba 'Ludi bali i pazari'
Autori izložbe su kustosi Etnografskog muzeja Dubrovačkih muzeja Lana Milošević Đerek i Ivica Kipre, likovni postav potpisuje Marin Gozze, autori lutaka su Tanja Baletić, Ivona Šimunović i Željko Ćatić, a autorica glazbene kulise Paola Dražić Zekić.

Izložba „Ludi bali i pazari“ vrijedan je prilog nematerijalnoj kulturnoj baštini Dubrovnika i njegove okolice koju Etnografski nastoji valorizirati i prezentirati. Riječ je o cjelovitom prikazu tradicije maškaravanja na dubrovačkom  području, što je ujedno i prvi put da se na jednom mjestu izlaže građa disperzirana u povijesnom, kulurološkom i geografskom kontekstu.

Ova velika i raznolika izložba obuhvaća tako vremenskih slijed od prvih spomena srednjovjekovnih karnevala i maškaravanja u Dubrovniku pa sve do suvremenosti, dok je poseban naglasak stavljen na pokladnu tradiciju 20. stoljeća.
Koncepcija izložbe uvjetovana je podjelom na urbane i ruralne karakteristike karnevala, pa se pored dubrovačkih veljuna i maškarati prezentiraju i cavtatske, konavoske, župske, pelješke, lastovske, primorske te mljetske pokladne tradicije. Unutar tematski podjeljenih odjeljaka obrađuju se maske i pokladni običaji svakog od spomenutih područja.

Postav čine brojne fotografije, izvorni karnevalski kostimi poput "arlekina", "pjerota", "antike gospođe", "antikog gospara", "španjolice", "dominala", "mornara", "indijanca" te rekonstrukcije starih posve zaboravljenih seoskih maski kao što su "repaš", "konj", "ćurka", "baba nosi đeda", "međed" i sl. Izloženi su također i suvremeni karnevalski kostimi inspiriani likovima iz djela Marina Držića.

„Ludi bali i pazari“ publiku uvode u šareni svijet karnevaleske prošlosti, a zbog izrazite slikovitosti, podjednako su namijenjeni djeci i odraslima. Stoga preporučamo svima koji prije nisu stigli da svakako posjete žitnicu „Rupe“ do kraja tjedna te sa sobom povedu i dječicu. Etnografski muzej je otvoren svakog dana, osim utorka, od 9 do 18 sati, a ulaz je besplatan za sve stanovnike Dubrovačko-neretvanske županije.
  • Autor: Gospari.hr
  • Foto: .
  • Objavljen: 23.06.2015 11:33
  • Posljednja izmjena: 23.06.2015 11:34

Nema komentara

Komentiraj članak

Potrebna je prijava kako biste komentirali.