Trendovi

U JAPANU MASOVAN OTPOR PREMA ROMANTICI I SEKSU 45 posto žena i 25 posto muškaraca prezire seksualni kontakt!

Trendovi su uočeni još 2006, kada su se žene počele žaliti na soshoku danshi "muškarce biljojede" kako nazivaju muškarce nezainteresirane za seks.

U JAPANU MASOVAN OTPOR PREMA ROMANTICI I SEKSU 45 posto žena i 25 posto muškaraca prezire seksualni kontakt!
Japance zahvaća tako masovan otpor prema romantici da su tamošnji mediji skovali izraz za taj fenomen - sekkusu shinai shokogun, "sindrom celibata" piše Guardian. U Japanu jako opada broj sklopljenih brakova, još više opada broj djece rođene u braku a najviše opada japanski interes za seks. To, međutim, nije priča o nama često nejasnoj japanskoj kulturi i trendovima, već o globalnoj ekonomiji. 

Japan je treća najveća ekonomija na svijetu, jedna od ključnih trgovinskih poveznica u svijetu i značjaan faktor u mnogim svjetskim ekonomijama. Japan je vlasnik skoro jednakog iznosa američkog duga kao i Kina. Jedan je od glavnih američkih trgovinskih partnera. Japanska ekonomija već je u velikoj krizi, dovoljno velikoj da ugrozi i druge zemlje. Najveći uzrok nevolji je japanska demografija: Japanci ne rađaju dovoljno djece, ne zanima ih dejtanje ni brak. Stašno visok postotak Japanaca smatra da je seks neprivlačan, 45 posto žena i 25 muškaraca u dobi od 16 do 24 godine "nisu zainteresirani ili preziru seksualni kontakt". Više od polovice Japanaca je single, 49 posto su žene, 61 posto su muškarci u dobi od 18 do 34 godine. U svakoj dobnoj skupini postotak muškaraca i žena koji nisu ni u kakvoj vezi stalno raste od 90tih. Više od trećine Japanaca u reproduktivnoj dobi kažu da nikad nisu imali seksualni odnos, 39 posto žena i 36 posto muškaraca u dobi od 18 do 34 godine tvrde da su nevini i ta brojka je stabilna već deset godina. Japanski institut za stanovništvo predviša da žene u ranim 20tima imaju samo 25 post ošanse za udaju i 40 posto šanse da nikad neće imati dijete.

Trendovi su uočeni još 2006, kada su se žene počele žaliti na soshoku danshi "muškarce biljojede" kako nazivaju muškarce nezainteresirane za seks. U Japanu je izrasla cijela industrija koja muškarcima pomaže da započnu romantične veze i riješe se usamljenosti, ali rezultati su slabi.

 

Japanke izbjegavaju romantične veze jer im japanski zakoni i društvene norme strašno otežavaju izgradnju uspješne karijere uz obiteljski život. Japanci su vrlo obrazovani i bogati ali među njima još uvijek vlada gotovo srednjevjekovna rodna diskriminacija, imaju europsku ekonomiju ali južnoazijske društvene i obiteljske običaje. Poslovne žene su u zamci te kontradikcije, premalo je vrtića i jaslica, žene koje se udaju a pogotovo one koje rode, moraju napustiti posao pod strahovitim društvenim pritiskom i često više ne mogu nastaviti karijeru, zaposlene udane žene zovu oniyome, "đavolje žene".

Žene su prisiljene birati, pa neizbježno većina bira posao. To stvara veliki pesimizam prema braku, ubija interes za veze i za seks i predstavlja potencijano katastrofalnu prijetnju ekonomiji. Japanci nemaju djece, populacija se smanjuje jako brzo, prošle godine broj stanovnika pao je za 212.000, najveći pad otkad se to prati, natalitet pada, lani se rodilo svega milijun djece, što je rekordni pad, godinu ranije rodilo ih se 1,2 milijuna. Ekonomija će imati manje radnika i postat će manje produktivna, Japan sjedi na tempiranoj bombi. Japanci dugo žive, što opterećuje mirovinski i zdravstveni sustav jer su naviknuti na visok standard i dobru medicinsku skrb. Broj umirovljenika drastično raste, a broj poreznih obveznika se smanjuje. Japan je jedna od najzaduženijih ekonomija na svijetu, javni dug je 200 posto BDP-a, veći od grčkoga.

Bit će dobro ako bude mogao nastaviti gospodarski rast ali s obzirom na demografske probleme, to je teško očekivati. Ekonomisti Peter Boone i Simon Johnson lani su u članku na portalu The Atlantic upozorili da bi Japan mogao "zahvatiti val nelikvidnosti što bi moglo pokrenuti pad rejtinga" i izazvati veću financijsku krizu. Japan je vlasnik 1,1 bilijuna dolara američkog duga i njegovo bi se financijsko urušavanje moglo bolno odraziti na Amerikance i ugroziti ionako usporen kineski rast, jer Kina je najveći japanski trgovinski partner i dvije su ekonomije čvrsto isprepletene. Japanska je vlada pokrenula programe za ohrabrivanje mladih građana da se spajaju i strategije za pravljenje više beba velika su tema među japanskim političarima. Jedan od parlamentarnih zastupnika s najdužim stažom na tom području Seiko Noda, koji se natalitetom bavi od 1993. predložio je u veljači da Japan podigne natalitet - zabranom pobačaja. Prijedlog je propao, ali je pokazao stupanj očaja.

  • Autor: Gospari.hr
  • Foto: Ilustracija
  • Objavljen: 24.10.2013 23:44
  • Posljednja izmjena: 24.10.2013 23:43

Nema komentara

Komentiraj članak

Potrebna je prijava kako biste komentirali.