Panelisti su se u diskusiji pobliže prikazali filmski turizam, sam njegov značaj, istaknuli dobre, a i one loše strane ovakvog vida turizma. Piluca Fernandez je otvorila temu prezentacijom o Španjolskoj, točnije Andaluziji kao filmskoj destinaciji i prikazom kako na njega gledaju njeni stanovnici.
Istaknula je kako je ovo njen prvi posjet Dubrovniku, a ne i posljednji, te zahvalila organizatorima na pozivu i pruženoj prilici za sudjelovanje na ovogodišnjoj manifestaciji.
Imamo produkcije koje se najčešće zovu koprodukcije gdje se zapravo koristi lokalno stanovništvo, prije svega kao statisti. Jako dobar primjer je Robin Hood koji se nedavno snimao u Dubrovniku i koristio oko tisuću i tristo statista, što je jako zanimljiva brojka, te oko 200 do 300 domaćih filmskih radnika.
To je uvijek jako važno jer se domaća kinematografija u cijelom svom aspektu zapravo naslanja na ono vrhunsko što dolazi iz svijeta. – izjavio je Daniel Rafaelić, osvrnuvši se na bit zapošljavanja građana na snimanjima u Gradu.
Početak filmskog turizma Dubrovnika Jelka Tepšić navodi 2012. Godine, kada je Game of Thrones, već po drugi put, došao u Grad, a Turistička ga zajednica počela koristiti kao jedan od načina promocije Dubrovnika.
Završetkom panel-diskusije program se nastavio projekcijom francuske ratne drame “Gorko voće”.
Tišina Molim! Film i Grad od 1919 nastavlja se dječjom radionicom “Set dizajn” sutra u 13 sati, a predavanje o malo drugačijoj jugoslavenskoj kinematografiji, pod nazivom ‘’Filmski Dubrovnik i politički horizonti: od represije do ekonomije” održat će dipl.pov. Daniel Rafaelić u Lazaretima, lađa dva s početkom u 19 sati.