"Ne treba očekivati konačne ocjene, još nismo u toj fazi", rekao je izvor, koji je bio nazočan jučerašnjem sastanku COREPER-a, na kojem je povjerenik za proširenje Štefan Fuele izvijestio veleposlanike zemalja članica EU-a o trenutačnom stanju hrvatskih pristupnih pregovora.
"Na sastanku s Fueleom općenito je prevladala vrlo pozitivna ocjena napretka koji je Hrvatska postigla u posljednja dva mjeseca, ali još neki elementi nedostaju i znam da hrvatska vlada na njima intenzivno radi kako bi sav posao što prije bio obavljen. Imali smo vrlo plodnu raspravu s povjerenikom Fueleom, moja ocjena je pozitivna, ali nije bilo konačnih odluka i očekujem da će se slično dogoditi i u ponedjeljak navečer na ministarskoj razini", rekao je izvor.
Pred Hrvatskom je zatvaranje još pet poglavlja. Za poglavlje Ribarstvo Komisija je već poslala nacrt pregovaračkog stajališta s ocjenom da je Hrvatska ispunila sva mjerila za zatvaranje.
Za poglavlja Pravosuđe i temeljna prava i Tržišno natjecanje čeka se ocjena Komisije o tome je li Hrvatska ispunila sva mjerila. Za poglavlje 33 Financijske i proračunske odredbe potrebno je imati ciljni datum ulaska u članstvo, jer to poglavlje definira financijske obveze EU-a i Hrvatske, što znači da se bez datuma ne mogu obaviti potrebni izračuni.
Iz diplomatskih izvora se doznaje da je najizgledniji datum za ulazak Hrvatske u EU 1. srpnja 2013. godine, ali ta odluka još nije formalizirana.
Očekuje se da bi odluka o datumu za ulazak u članstvo mogla biti formalno donesena i objavljena na summitu EU-a 23. i 24. lipnja.
Ulazak tijekom 2013. važan je za Hrvatsku, jer u tom slučaju zadržava pravo na sredstva koja su za nju predviđena za prve dvije godine članstva, budući da ostaje u okvirima Financijske perspektive za razdoblje 2007-2013. Za prve dvije godine za Hrvatsku je predviđeno oko 3,5 milijarde eura.
Nema komentara
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Gospari.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Gospari.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
Komentari su skriveni prilikom pregleda članka da se sadržaj ne indeksira na Internet tražilicama. Potrebno je izvršiti akciju ( klik na gumb PRIKAŽI KOMENTARE ) kako bi se komentari prikazali.
Komentiraj članak
Potrebna je prijava kako biste komentirali.