Ministri vanjskih poslova EU

U ponedjeljak ne treba očekivati odluku o zaključenju pristupnih pregovora

Ministri vanjskih poslova zemalja članica Europske unije neformalno će u ponedjeljak raspravljati o zaključivanju hrvatskih pristupnih pregovora, ali nikakve odluke s te rasprave još ne treba očekivati, kazao je europski diplomatski izvor, koji je želio ostati neimenovan.

U ponedjeljak ne treba očekivati odluku o zaključenju pristupnih pregovora
"Ne treba očekivati konačne ocjene, još nismo u toj fazi", rekao je izvor, koji je bio nazočan jučerašnjem sastanku COREPER-a, na kojem je povjerenik za proširenje Štefan Fuele izvijestio veleposlanike zemalja članica EU-a o trenutačnom stanju hrvatskih pristupnih pregovora.

"Na sastanku s Fueleom općenito je prevladala vrlo pozitivna ocjena napretka koji je Hrvatska postigla u posljednja dva mjeseca, ali još neki elementi nedostaju i znam da hrvatska vlada na njima intenzivno radi kako bi sav posao što prije bio obavljen. Imali smo vrlo plodnu raspravu s povjerenikom Fueleom, moja ocjena je pozitivna, ali nije bilo konačnih odluka i očekujem da će se slično dogoditi i u ponedjeljak navečer na ministarskoj razini", rekao je izvor.

Pred Hrvatskom je zatvaranje još pet poglavlja. Za poglavlje Ribarstvo Komisija je već poslala nacrt pregovaračkog stajališta s ocjenom da je Hrvatska ispunila sva mjerila za zatvaranje.

Za poglavlja Pravosuđe i temeljna prava i Tržišno natjecanje čeka se ocjena Komisije o tome je li Hrvatska ispunila sva mjerila. Za poglavlje 33 Financijske i proračunske odredbe potrebno je imati ciljni datum ulaska u članstvo, jer to poglavlje definira financijske obveze EU-a i Hrvatske, što znači da se bez datuma ne mogu obaviti potrebni izračuni.

Iz diplomatskih izvora se doznaje da je najizgledniji datum za ulazak Hrvatske u EU 1. srpnja 2013. godine, ali ta odluka još nije formalizirana.

Očekuje se da bi odluka o datumu za ulazak u članstvo mogla biti formalno donesena i objavljena na summitu EU-a 23. i 24. lipnja.

Ulazak tijekom 2013. važan je za Hrvatsku, jer u tom slučaju zadržava pravo na sredstva koja su za nju predviđena za prve dvije godine članstva, budući da ostaje u okvirima Financijske perspektive za razdoblje 2007-2013. Za prve dvije godine za Hrvatsku je predviđeno oko 3,5 milijarde eura.
  • Autor: Gospari.hr
  • Foto: Gospari.hr
  • Objavljen: 20.05.2011 13:37

Nema komentara

Komentiraj članak

Potrebna je prijava kako biste komentirali.