Iako se spominje visoka smrtnost, u Hrvatskoj, piše Jutarnji, nije bilo smrtnih slučajeva, a posljednja infekcija ovom bakterijom u zabilježena je u srpnju. To je bio peti i posljednji slučaj u 2013. godini.
Prof. dr. Arjana Tambić Andrašević, voditeljica centra za praćenje resistencije pri Ministarstvu zdravlja, objašnjava kako nije riječ ni o čemu novom i da do sada nije bilo grupiranja bolesnika.
- Tijekom 2013. godine imali smo pet oboljelih. Svi su iz različitih hrvatskih gradova, stoga ne možemo govoriti o epidemiji. Činjenica jest da je moguće da pacijenti zapadnu u ozbiljna zdravstvena stanja, ali prema mojim saznanjima, nije bilo smrtnosti od superbakterije - kaže Tambić Andrašević. Objašnjava kako nije problem u bakteriji, nego u enzimu koji se veže za bakterije.
No, ono što je specifično za konkretnu bakteriju jest da je otporna na gotovo sve antibiotike. U Hrvatskoj se za sada protiv nje bore s dva antibiotika. Za sada je liječenje moguće, objašnjava Andrašević, ali u nekim zemljama došlo je do toga da ne postoje antibiotici na koje pacijenti reagiraju.
Opširnije pročitajte OVDJE.
Nema komentara
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Gospari.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Gospari.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
Komentari su skriveni prilikom pregleda članka da se sadržaj ne indeksira na Internet tražilicama. Potrebno je izvršiti akciju ( klik na gumb PRIKAŽI KOMENTARE ) kako bi se komentari prikazali.
Komentiraj članak
Potrebna je prijava kako biste komentirali.