Reagiranja

UDRUGA BRANITELJA DUBROVNIKA: Ukinuli bi naziv branitelj kako bi Domovinski rat prikazali kao građanski!

Udruga branitelja Dubrovnika 91 – 96 poslala je priopćenje za medije u kojem pozivaju na javnu osudu pokušaja ukidanja naziva branitelj. Priopćenje donosimo u cijelosti.

UDRUGA BRANITELJA DUBROVNIKA: Ukinuli bi naziv branitelj kako bi Domovinski rat prikazali kao građanski!
Pozivamo na javnu osudu pokušaj ukidanja imenice Branitelj. Napominjemo kako je prvi službeno iskazani slogan, kojim se potiho „ukinula“ imenica branitelj, bilo osnivanje „Veteranskih bolnica“. Nedugo nakon toga, a svakim danom sve žešće, poglavito na javnoj televiziji, ustrajno se radi na ukidanju, odnosno potpunom zaboravu imenice branitelj, samim tim i Branitelj Domovinskog rata. To je samo još jedan u nizu pokušaja, kojim  se Domovinski rat nastoji privesti na razinu građanskog.
Nastojanje obezvrjeđivanja i dokidanja našega časnog naziva i porijekla značenja imenice branitelj je opasno i provodi se s namjerom a kao stari način haštrenja hrvatskog jezika skončat će u svom pokušaju.

Nekad se u bivšoj „Jugoslavenskoj narodnoj armiji“ uspješno (djelomično) uvodilo engleske riječi (anglicizme), kako bi se donekle ublažilo sveprisutne srbizme u svrhu izbjegavanja hrvatskog, slovenskog, makedonskog i drugih jezika a ipak, kako tako, „ugodilo“ narodima i narodnostima. Na žalost onih, kojima je jugoslavenska škola i dalje osnova dubokoumnih „razmišljanja“ ovo je Hrvatska. Dopustite s toga govorit ćemo hrvatski.    
 
Posebno je opasna uporaba složenice „bivši branitelj“ jer Branitelj nikako ne može biti bivši. Branitelj  iz Domovinskog rata je vazda spreman dok ga ne polože u grob i duša mu pođe na nebo. Može biti bez dijela tijela, ruke, noge, oka, ranjenih osjećaja i prezren ali i kao takav on je jednostavno najspremnijeg srca svjestan moguće žrtve glavom.

Branitelj Domovinskog rata, jest i mora biti pravi jezični pojam i jedinstveno određenje, koje se može uporabiti, kad se o našim braniteljima govori. Zamisli i izvrtanja, koje pokušavaju podmetnuti anacionalni likovi i dežurna čeprkala bliske nam ratne povijesti a da pri tom osobno nisu bili njeni izravni sudionici, govori kako je potrebno stalno, nedvosmisleno i slobodoumno govoriti o hrvatskom zajedništvu. Imenica branitelj, neizostavno u sebi sadrži i označava sve one vrednote koje je Domovinski rat iznjedrio.

Tumačenje riječi veteran izvorno dolazi od povijesne uloge rimskih legionara, koji nakon završetka službe dobivaju zemlju, dobra i vrijednosti od države, kao isluženi vojnici, stari ratnici, borci iz bivšeg rata. Veterani mogu biti, i jesu, ljudi diljem svijeta, koji su na ovaj ili onaj način sudjelovali u ratovima za svoju zemlju a i izvan svoje domovine. Veterani su oni koji su zadužili svoju državu za neke njene interese. Mi se možemo zvati u širem smislu veteranima ali izvorno smo prije svega hrvatski branitelji.

Bili smo dragovoljci bez fige u džepu, bili smo hrvatski vojnici, dočasnici, časnici. Kako tada, tako i danas ostali Branitelji i nikad ne možemo biti naglašeno veterani, kao što to mogu biti jednog dana pripadnici naših Oružanih snaga, koji sudjeluju u pothvatima u Afganistanu danas a sutra drugdje po svijetu. Veterani su na žalost pomireni sa svojom sudbinom vrlo često otpisanih i od države i od društva.
Veteranima nas mogu nazivati stranci i tu riječ možemo koristiti u okviru suradnje sa stranim udrugama bivših vojnika i veterana ne sporeći im njihovu ulogu, pa ni domoljubnost. 

Branitelji Domovinskog rata, stvorili su državu, i to slobodnu, samostalnu, samosvojnu, cjelovitu, nedjeljivu i neovisnu Republiku Hrvatsku. Sastavni su dio Domovine i društva, kao takvi su čimbenik i simbol zajedništva i savjest Domovine, uvijek i zauvijek spremni dati svoj doprinos pa i žrtvu za bolju budućnost svima a posebno novim generacijama naše mladosti.
  • Autor: Gospari.hr
  • Foto: Marija Njavro/PortalOko.hr
  • Objavljen: 01.06.2015 08:21
  • Posljednja izmjena: 01.06.2015 08:16

Nema komentara

Komentiraj članak

Potrebna je prijava kako biste komentirali.