Otac i sin Melato živjeli su u Staroj Mokošici, u prekrasnoj kamenoj vili, jednokatnici sa visokim potkrovljem. Objekat svojom ljepotom i raskoši dominira cijelim pejzažom uz desnu obalu Omble, a nalazi se negdje na pola puta između tzv. atlasovog brodogradilišta i nogometnog igrališta na samoj magistrali.
Kamena vila u vlasništvu je tvrtke Aliquanto d.o.o.. Na istoj adresi također se nalazi i tvrtke Rafat d.o.o. koja ima službeno sjedište u Konavlima, na adresi Crnjegovina 8 u Zastolju. Pločice sa imenima tvrtki uredno su postavljene na vratima objekta.
Tvrtka Aliquanto d.o.o. u vlasništvu je izvjesne Žakline Ivanišević, dok je tvrtka Rafat d.o.o. do prije nekoliko godina također bila u vlasništvu Ivaniševićeve, no, ona je tvrtku prodala jednoj dubrovačkoj poduzetnici (podaci poznati redakciji).

Tvrtku Rafat d.o.o. Žaklina Ivanišević je prije nekoliko godina kupila od francuskog državljanina Filipa Rafata, inače prvobitnog vlasnika kamene vile u kojoj su živjeli otac i sin Melato, a po pričanju susjeda, i Žaklina Ivanišević, za koju pretpostavljaju kako je tu živjela kao nevjenčana supruga Melata starijeg.
Inače, tu je vilu, kako nam je kazao isti susjed, francuskom državljaninu Rafatu prodao Dubrovčanin Željan Matić. Vila je početkom devedesetih godina prošloga stoljeća, kao trgovina mješovite robe, bila u vlasništvu prijeratnog trgovačkog diva Dubrovkinje, te je istu Matić vjerojatno uspio kupiti upravo od te, danas propale, dubrovačke tvrtke.
Tko je tajanstvena Žaklina Ivanišević.
Žaklina Ivanišević, za koju susjedi pretpostavljaju da je nevjenčana supruga Antonia Melata, zapravo je Žaklina Stražičić, rodom je iz Konavala, iz sela Zastolja. Svojedobno je bila udana za crnogorskog nogometnog reprezentativca Ivaniševića. Živjeli su u Italiji gdje Ivanišević gradi vlastitu športsku karijeru. Nakon rastave, zadržala je njegovo prezime. Navodno, pored ovoga objekta, Melato u svome vlasništvu ima i nekretnine na Hvaru, Korčuli te u Mandaljeni u Župi Dubrovačkoj. Žaklina Ivanišević u kaznenoj evidenciji se ne vodi kao prijestupnica, te nema otvoren nikakav policijski dosje.
Antonio Melato, po pričanju susjeda, dobro je glumio mirnog čovjeka iz susjedstva. Ni po čemu se nije dalo naslutiti kako se zapravo radi o jednom od najtraženijih mafijaških bossova na svijetu. Navodno mu je kocka bila strašan porok, a ponekad je novce, doista nevjerojatno zvuči, posuđivao od lokalnih dubrovačkih kamatara. Kažu kako je svoje dugove uvijek vraćao na vrijeme i sa pripadajućim visokim kamatama. Sve je to vjerojatno bila dobro osmišljena i još bolje odglumljena predstava za javnost.
Antonijev sin koji je živio u Dubrovniku, kao i drugi koji živi u Italiji, uhićeni su u sklopu iste akcije. Doznajemo kako obadvojica, već duže vrijeme, imaju dosjee u uredu francuskog interpola, koji je, kako doznajemo iz samoga vrha MUP-a, također sudjelovao u ovoj spektakularnoj akciji.

Portaloko ekskluzivno doznaje kako je ova kriminalna skupina praćena i prisluškivana više od dvije godine. No, ono što zabrinjava kada je ovaj slučaj uhićenja u pitanju, jest nepobitna činjenica da su otac i sin Melato, dan prije planiranog uhićenja, pokušali pobjeći. To može značiti samo jedno: U redovima hrvatske policije imali su svoju krticu, koja im je unaprijed dojavljivala planirane policijske poteze. No to nimalo ne umanjuje važnost ove upravo veličanstvene akcije, na kojoj doista treba čestitati i hrvatskom i talijanskom MUP-u. Interesantno je kako je, posredno, Antonio Melato, samo par mjeseci prije uhićenja, oglasio prodaju svojega “kamenog“ obitavališta u Staroj Mokošici. Portaloko je doznao i ime dubrovčanina, koji živi na “Pločama iza Grada“, i koji je bio karika u spajanju Melata sa jednom dubrovačkom poduzetnicom, no ta informacija, za sada, nije provjerena.
Odvjetnici koji brane oca i sina Melata, Dragan Pištalo i Jadran Franceschi, ovih dana imati će pune ruke posla. Njihovi klijenti nalaze se u ekstradicijskom pritvoru u Splitu, nakon čega, najviše za 40 dana, moraju biti saslušani, te moraju napustiti Hrvatsku. Čiji će pravosudni organi ovaj dvojac izručiti talijanskim pravosudnim organima, zbog ogromnoga iskustva puno boljim i puno učinkovitijim kada su ovakvi slučajevi u pitanju.
Susjedi u šoku i nevjerici
“Pojma nisam imao kako su mi susjedi opasni Kalabrezi“, ovim je riječima svoj ragovor započeo jedan od stanovnika inače mirne Stare Mokošice, koja se pokazala idealnom za skrivanje vrhuške međunarodnog kriminala.
Događaj je svakako šokirao susjede koji žive u neposrdnoj blizini, ali i sve Dubrovčane, koji svakodnevno šetaju ovom popularnom šetnicom.

"Pa nisu ljudi mogli naći bolje mjesto za odmarat i skrivati se", rekao je za PortalOko jedan od čestih igrača na obližnjem boćalištu, dok je njegov igrački rival, začuđen informacijom da su tu obitavali neki veliki "mafijaši" izjavio "da o tome nije imao pojma, ali da u zadnje vrijeme njega ništa ne čudi".
Sadašnja Melatova, ili čija već, kamena vila, prije domovinskog rata bila je trgovina Dubrovkinje, zatim kafić, a za vrijeme rata kratko je bila i terenska ratna bolnica. Danas, u vrijeme popularne “demokracije“ i još popularnije globalizacije, poput velikoga dijela Hrvatske, postala je utočište samom vrhu međunarodnog organiziranog kriminala. A što ćete, sve u svoje vrijeme. U Bosni bi kazali: Vrijeme nanijelo!