Nakon jučerašnje izvanredne sjednice Vlade, s koje je izašlo priopćenje o Oluji kao velikoj osloboditeljskoj akaciji, premijerka Jadranka Kosor požurila je na aerodrom izljubiti Ivana Čermaka. Inače, nije bilo osobito srdačnoga dočeka jedinom haaškom optuženiku koji je jutros doživio oslobađajuću presudu. Štoviše, još do jučer, u saborskim kuloarima, postojala je nada kako će možda Čermak postati jedinom žrtvom svih ratnih zločina počinjenih u Oluji, jer bi se sjajno uklopio u domovinsku anti-korupcijsku kampanju. No, u Haagu se dogodilo sve obratno od političkih želja na Markovom trgu.
Piše: Jasna Babić/PortalOko.hr
Ivan Čermak, jedini oslobođen na Haaškome tribunalu, od prvoga dana odbijao je asistenciju obavještajno-financijske logistike hrvatske Vlade i njezinih institucionalnih derivata. Kako doznaje PortalOko, nije vjerovao u iskreno savezništvo između Vlade RH s njegovom haaškom obranom, do te mjere nije vjerovao da nikada nije konzumirao ispomoć Fonda za obranu trojice generala, u koji su se slijevali dobrovoljni prilozi iz cijele Hrvatske i dijaspore.
Već je na samom početku povukao dva poteza u smjeru svoje potpune haaške autonomije: korporaciju Tiffon i svu preostalu poslovnu imovinu rasprodao je početkom suđenja, pa je time namaknuo neovisne izvore prihoda za financiranje vlastitoga braniteljskoga tima. U jednom se trenutku obratio Anti Nobilu, kako sam Nobilo priznaje. No, odbijajući njegov slučaj, Nobilo je Čermaku proslijedio savjet da angažira inozemne pravne stručnjake. I doista, Čermak je našao britanske odvjetnike, posve ravnodušne prema nacionalnim sentimentima u odnosu na Oluju, još manje prema povijesnoj ulozi HDZ-ove političke generacije u Domovinskom ratu. Tako su britanski odvjetnici, najjednostavnije rečeno, naprosto dokazivali da njihov klijent nema nikakve veze s tom stvari koja je u papirima haaškoga tužiteljstva definirana kao 'udruženi zločinački pothvat'.
Za snalaženje u hrvatskim okolnostima i na 'inkriminiranom' kninskom terenu, kao asistenti braniteljskoga tima, bili su angažirani, pak, sve sami domaći ljudi. Među ostalima, kao akreditirani haaški istražitelj u korist Čermaka, radio je osječki ratni veteran Željko Bašić i HSP-ov disident Pero Kovačević, inače posljednjih mjeseci stalno prisutan na anti-vladinim prosvjedima. Koliko je u ovom trenutku moguće doznati, njihov se zadatak sastojao od potrage za svjedocima unutar pripadnika HV-a u operaciji Oluja, koji su mogli potvrditi da je Čermak bio zadužen isključivo za civilne poslove i bez ikakvih ovlasti da podnosi kaznene prijave za detektirane zločine nad srpskim civilima. Još tijekom suđenja, o kojemu hrvatska javnost ima vrlo malo informacija, obojica su tvrdila da Čermakova obrana isključivo pobija optužnicu i bavi se njezinom najsirovijom faktografijom.
Gospari.hr