Prava nacionalnih manjina

Ustavni sud ukinuo zakon koji Srbima jamči tri zastupnika

Ustavni suci naložili su da se na izbore ide po starim pravilima, pod uvjetom da Sabor do izbora ne donese novi zakon.

Ustavni sud ukinuo zakon koji Srbima jamči tri zastupnika

Ustavni sud jednoglasno je ukinuo članak Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina po kojemu su se Srbima jamčila najmanje tri saborska zastupnika, a ostalim manjinama dvostruko pravo glasa. Riječ je o članku 1. po kojem su manjine zastupljene s više od 1,5 posto išle na opće izbore, a one zastupljene ispod tog postotka imale su dvostruko pravo glasa.

Kako je Zakon o izboru zastupnika u Sabor RH razradio da se najmanje tri zastupnika koji su rezervirani Srbima daje listi koja je dobila većinu u svim izbornim jedinicama, bilo je izvjesno da se time pogoduje SDSS-u. Te su odredbe također ukinute. Ustavni sud odgovorio je i na primjedbu koju je iznosio Furio Radin da se mijenjaju izborna pravila nekoliko mjeseci prije izbora. Navode da se zabrana promjene izbornog zakonodavstva najmanje godinu dana prije izbora ne odnosi na pitanje nacionalnih manjina.

Ustavni suci naložili su da se na izbore ide po starim pravilima, pod uvjetom da Sabor do izbora ne donese novi zakon. To znači da pripadnici nacionalnih manjina biraju najmanje pet, a najviše osam svojih zastupnika. Manjina zastupljena s više od 1,5 posto bira najmanje jednog i najviše tri zastupnika, a ostale imaju pravo na najmanje četiri zastupnika. Predsjednica Ustavnog suda Jasna Omejec rekla je da svojim odlukama Ustavni sud ne umanjuje prava nacionalnih manjina niti narušava pravnu sigurnost.

Ustavni sud ukinuo je i zakonski članak po kojem Srpsko narodno vijeće djeluje kao Koordinacija vijeća srpske nacionalne manjine za RH i ima pravnu osobnost.

Milanović: Manjine znaju tko zastupa njihove interese

- SDP je glasao za Ustavni zakon kojim se svim manjinama koje imaju manje od 1,5 posto udjela u stanovništvu jamči dvostruko pravo glasa, a manjini koja ima preko 1,5 posto, a to je srpska manjina, se jamči posebno pravo glasa. To je inovativno rješenje za koje smo držali da nije neustavno, no Ustavni sud je očito mislio drukčije - kazao je predsjednik SDP-a Zoran Milanović i dodao:

- Izborni zakon koji je donesen nakon toga je nešto na što smo imali prigovore jer je favorizirao jednu stranku. No sad imamo ovu odluku Ustavnog suda, četiri mjeseca prije izbora. To je možda trebalo napraviti ranije jer ovo je sada zapravo izmjena izmjene. Nemamo ustavnu krizu ali imamo jedan nepotreban nered u državi već godinu i pol dana i stanje koje se moglo izbjeći. Mogu jedino pozvati sve hrvatske građane, sve pripadnike manjina da kao i do sada ne nasjednu nego da vjeruju, jer znaju tko zastupa njihove interese.

  • Autor: Gospari.hr
  • Foto: VL
  • Objavljen: 29.07.2011 17:05
Šalji dalje:

Nema komentara

Komentiraj članak

Potrebna je prijava kako biste komentirali.