"Ništa se nije naučilo"

Vatrogasci: Ponovit će se kornatska tragedija

Odgovorni birokrati nisu izvukli nikakve pouke iz korantske tragedije, upozoravaju iz Udruge profesionalnih vatrogasaca Hrvatske, dodavši kako birokracija, pod kojom podrazumijevaju ravnatelja Državne uprave za zaštitu i spašavanje Damira Truta te glavnog vatrogasnog zapovjednika Mladena Jurina, troši kao "pijani Rockefelleri".

Vatrogasci: Ponovit će se kornatska tragedija
"Niti četiri godine nakon tog događaja nije se promijenio radno-pravni status profesionalnih ni dobrovoljnih vatrogasaca. Oni ni danas nemaju sigurnost, zbog šume krivih propisa u vatrogastvu. I danas mogu stradati kao i njihovi kolege tada i mogu završiti na sudu na bolnim i dugotrajnim procesima.

Zapovjednici ni ovog ljeta neće moći mirno voditi intervencije niti će njihove supruge moći mirno spavati. Oni nemaju drugačije ovlasti, a ni mjere zaštite od onih iz 2007. godine. Stoga Zakon o vatrogastvu mora u cijelosti biti promijenjen. Predložili smo modele koji bi građanima pružali učinkovitiju zaštitu, a vatrogascima omogućili sigurnost," kazao je Goran Franković, predsjednik Udruge profesionalnih vatrogasaca Hrvatske, istaknuvši neke od nelogičnosti čak i u obuci vatrogasaca.

Svaki od tisuću sezonskih vatrogasaca vrednuje se sa svega 3000 kuna, dok se angažiraju velike snage vatrogasaca s kontinenta, od kojih svaki košta 15.000 kuna mjesečno.
"Obuka se ne provodi u realnim uvjetima požara, već u idealnim uvjetima, recimo na aerodromima. Praktički, tek toliko da se zadovolji forma, dobije papir i prenese odgovornost na same vatrogasce. Nadalje, postoji dio operativnih vatrogasaca dopunskih snaga koji nemaju propisanu opremu, a izvršavat će zapovijedi glavnoga vatrogasnog zapovjednika," kazao je i dodao kako Javne vatrogasne postrojbe ove godine, kao nikad, muče i financijski problemi. Naime, skresan im je novac za, kako kažu, ionako smanjene minimalne financijske standarde.

Pogrešno se raspoređuje novac za vatrogastvo

"Mi se ne bismo trebali baviti financijskim pitanjima, ali, moramo kazati da novca za vatrogastvo ima. Vlada je osigurala 35 milijuna kuna. Međutim, birokratska mašinerija službe za vatrogastvo DUZS-a ponaša se kao 'pijani Rockefelleri'.”

Glavni problem vide u zastarjelom modelu organizacije operativnih snaga tijekom ljetne požarne sezone; svaki od tisuću sezonskih vatrogasaca vrednuje se sa svega 3000 kuna, dok se angažiraju velike snage vatrogasaca s kontinenta, od kojih svaki košta 15.000 kuna mjesečno.

"Predlažemo da se od iduće godine sezonski vatrogasci upošljavaju u DUZS-u od 1. svibnja do 30. rujna te da se u Divuljama oformi obučni i prihvatni centar za sezonske vatrogasce, gdje bi se izvršila njihova obuka i opremanje," zaključio je Franković.

Nema komentara

Komentiraj članak

Potrebna je prijava kako biste komentirali.