Nova metla bolje mete

VELIKI DAN ZA HRVATSKO NOVINARSTVO: Hanžeković Butkovića, Plešea i Alborghettija potjerao iz Jutarnjeg lista

Smijenjeni su zamjenik glavnog urednika Igor Alborghetti, kolumnist Davor Butković i donedavni glavni urednik Mladen Pleše.

VELIKI DAN ZA HRVATSKO NOVINARSTVO: Hanžeković Butkovića, Plešea i Alborghettija potjerao iz Jutarnjeg lista
Novi šef Europa Press Holdinga (EPH) Marijan Hanžeković polako se rješava starog kadra svog prethodnika Nine Pavića. Tako je, kako direktno.hr doznaje iz neslužbenih izvora, smijenjeno nekoliko vodećih imena u uredništvu Jutarnjeg lista -  među njima zamjenik glavnog urednika Igor Alborghetti, kolumnist Davor Butković i donedavni glavni urednik Mladen Pleše.

Oni su poznati kao kadar Zorana Milanovića i Ive Josipovića. Nova uprava EPH tako namjerava Jutarnji list pozicionirati kao socijaldemokratsku lijevo pozicioniranu dnevnu novinu lišenu, između ostalog, starih kadrova koji su novinarski zanat ispekli u komunizmu.

U prilog nagađanjima o smjenama ide i informacija kako u današnjem broju nije objavljena kolumna Davora Butkovića, koja je bila spremna za tiskanje.

Podsjetimo, promjene u EPH počele su u studenom, kada je odvjetnik Marijan Hanžeković postao vlasnik većeg dijela EPH.

EPH je na portalu Jutarnji.hr objavio dugoiščekivanu vijest o novostima u upravi.

Najveća medijska izdavačka kuća u Hrvatskoj, Europapress holding (EPH), među čijim je izdanjima i Jutarnji list, dobila je u utorak peteročlani Nadzorni odbor u koji su, uz predstavnicu vlasnika Anu Hanžeković, predsjednicu, imenovani i prof. Žarko Puhovski, kao potpredsjednik i ujedno do danas medijski vjerojatno najeksponiraniji i javnosti najpoznatiji član NO, splitski ekonomist Dejan Kružić, general i profesor na ETF-u Krešimir Ćosić i fra Ilija Živković, profesor na Bogoslovnom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, piše Jutarnji.

Naglašava se kako raznovrsnošću svjetonazora i političkih stavova članova NO novi vlasnici EPH žele osigurati zastupljenost široke palete stavova u svim izdanjima EPH. Nadzorni odbor odmah je nakon konstituiranja imenovao i zasad dvočlanu Upravu Holdinga, kojoj se od utorka, uz predsjednicu Zrinku Vuković Berić, pridružio i Tomislav Wruss, dugogodišnji urednik i izdavač u čijem su životopisu i pokretanje Jutarnjeg lista, kojemu je 10 godina bio i prvi glavni urednik, i pokretanje Glorije i Dnevnika, prvog poslovnog dnevnog lista u Hrvatskoj.

Prema riječima novog većinskog vlasnika EPH Marijana Hanžekovića, Jutarnji list trebao bi koncepcijski biti glasilo liberalnog, socijaldemokratskog usmjerenja, s težištem na točnosti i relevantnosti.

Ana Hanžeković

Predsjednica Nadzornog odbora, starija kći novog većinskog vlasnika EPH Marijana Hanžekovića.

Diplomirala na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu 2001. godine, na kojem je četiri godina kasnije položila pravosudni ispit. Nakon toga, od 2004. godine radila je u odvjetničkom uredu Hanžeković, Radaković i partneri. Krajem 2008. imenovana je u Upravu Genere, tvrtke koja jedina u Hrvatskoj proizvodi veterinarsko-medicinske proizvode. Menadžersko iskustvo stjecala je u Diners Club Adriaticu, a dodatno se usavršavala 2009. godine u London Bussines School. Osim toga, Ana Hanžeković je utemeljiteljica humanitarne Zaklade Ivana Hodak u čast svoje nesretno nastradale prijateljice. Mnogi joj ističu 24-satnu radnu energiju. Majka je dvoje djece.

Zrinka Vuković Berić

Nova predsjednica Uprave EPH i dosadašnja direktorica financija i prokuristica Odvjetničkog društva Hanžeković i partneri. Diplomirala je na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu i završila program profesionalnog usavršavanja Eduka u Zagrebačkoj banci, položila je ispit za investicijskog savjetnika pri Hrvatskoj udruzi financijskih analitičara te brokerski ispit HANFA-e. Karijeru je počela u Zagrebačkoj banci, gdje je radila pet godina, najvećim dijelom kao privatni bankar. Nakon toga, tri je godine bila član Uprave HOK-OSIGURANJA d.d. Od 2007. radila je u Odvjetničkom društvu Hanžeković & partneri, a 2008. je postala članica Nadzornog odbora Genere d.d.

Žarko Puhovski

Profesor filozofije politike na Filozofskom fakultetu u Zagrebu i jedan od najcjenjenijih političkih komentatora. Rođen je u Zagrebu 1946. godine. Diplomirao politologiju na Fakultetu političkih znanosti. Bio je urednik omladinskih novina, a u vremenima raspada Jugoslavije jedan od osnivača prve nerežimske političke organizacije - UJDI. Tijekom rata u Hrvatskoj član je Hrvatskog helsinškog odbora, bio je i njegov predsjednik, ali ga napušta 2008. Gost je predavač na svjetskim sveučilištima: Berlin, Frankfurt, London, Brighton, Klagenfurt i Valencija. Zapažene knjige su mu “Povijest i revolucija”, “Um i društvenost”, “Socijalistička konstrukcija zbilje”.

Dejan Kružić

Financijski stručnjak zavidne reputacije i profesor na splitskom Ekonomskom fakultetu. Rođen je u Bijeljini 1954. godine, a od 1962. živi u Splitu gdje je diplomirao na Ekonomskom fakultetu 1976. godine, a 1983. godine obranio je doktorsku desertaciju. U splitskom Poglavarstvu 2003. godine uveo red u gradsku blagajnu te je Split te godine bio jedini grad u Hrvatskoj koji nije imao duga. Kružić je bio dijelom tri “splitske svetinje” - radio je na rukovodećim mjestima u splitskom Škveru, zatim Hajduku (doduše u najkraćoj, svega mjesec i pol dana, eri Željka Jerkova), te je bio direktor Slobodne Dalmacije. U Splitu ga često nagovaraju da se kandidira za gradonačelnika.

Krešimir Ćosić

Umirovljeni general HV-a te redovni profesor na zagrebačkom Fakultetu elektrotehnike i računarstva, gdje predaje kolegij Digitalne simulacije u stvarnom vremenu. Član je Akademije tehničkih znanosti Hrvatske. Rođen je 1949. u Zagrebu. Doktorirao je na ETF-u. Kao izvanredni profesor radio na katedri raketne tehnike na Tehničkoj vojnoj akademiji u Zagrebu. Vodio je mnoge istraživačke projekte s područja upravljanja raketnim sustavima. Početkom rata uključio se u obranu zemlje i sudjelovao u operacijama Bljesak, Ljeto 94, Zima 94 te Oluji. Bio je zamjenik ministra obrane 1995. - 2000., saborski zastupnik i voditelj saborskog izaslanstva u Parlamentarnoj skupštini NATO-a.

Fra Ilija Živković

Franjevac, svećenik i psiholog, rođen je 1954. u Kostrču kod Orašja u bosanskoj Posavini. Nakon studija na Katoličkom bogoslovnom fakultetu zaredio se, a od 1981. do 1983. studirao je na Papinskom sveučilištu Antonianum. Od 1984. vodio je Hrvatsku katoličku misiju u Washingtonu i studirao psihologiju na Catholic University of America gdje i doktorirao. Šest godina je radio u Glasu Amerike, a od 1992. do 1995. bio je docent na medicinskom fakultetu Georgetown University. Bio je direktor IKE, tajnik Hrvatske biskupske konferencije i direktor Hrvatskog katoličkog radija. Predaje na Katehetskom institutu Katoličkog bogoslovnog fakulteta te na Hrvatskim studijima.

  • Autor: Gospari.hr
  • Foto: Gospari.hr
  • Objavljen: 30.12.2014 22:38
Šalji dalje:

Nema komentara

Komentiraj članak

Potrebna je prijava kako biste komentirali.