Predsjednica će tijekom posjeta SAD-u boraviti u Chicagu na druženju s hrvatskom dijasporom te će 3. siječnja sudjelovati na donatorskom ručku za Udrugu osoba s invaliditetom “Bubamara” iz Vinkovaca. Koliko je veliki interes hrvatske zajednice govori činjenica kako su ulaznice za svečani ručak s humanitarnom namjenom u potpunosti rasprodane.
Chicago, grad u kojem se osjeća utjecaj Hrvata
Hrvatska zajednica u Chicagu kao i drugdje najviše je povezana putem katoličke misije pa će tako i predsjednica u nedjelju nazočiti svetoj misi u hrvatskoj crkvi Blaženog Alojzija Stepinca. Chicago je grad koji uz hrvatsku kulturnu, gastronomsku i sportsku povijest ima svog političara hrvatskog podrijetla. Taj veliki američki grad vodio je od 1976. do 1979. američki Hrvat Michael Anthony Bilandic. Jedan od znamena grada su i Meštrovićevi kipovi “Streličar” i “Kopljanik”, poznati i kao “Indijanci”.
Među brojnim uvaženim američkim znanstvenicima hrvatskog porijekla je i dr. sc. Jacob Matijevic. Odrastao i školovan u Chicagu ovaj inženjer uvelike je pomogao razvoju NASA-inih rovera “Sojourner”, “Spirit”, “Opportunity” i “Curiosity”. Slabo je poznat u Hrvatskoj iako je njegov doprinos NASA-inim visokotehnološkim projektima toliko značajan da je njemu u čast, posmrtno, Američka svemirska agencija na Marsu imenovala brdo “Matijevic” te dosta poznatu piramidalnu stijenu “Jake Matijevic” na koju je naišao rover “Curiosity”. Kolinda Grabar-Kitarović će u ponedjeljak, 4. siječnja posjetiti Minnesotu te tamošnjeg guvernera Marka Daytona. Suradnja između te američke države i Hrvatske najznačajnija je u vojnom pogledu s obzirom da Nacionalna garda Minnesote obilježava 20 godina suradnje s Oružanim snagama RH.
Hrvati koji su obilježili Minnesotu
U Hrvatskoj se zaboravilo na najdugovječnijeg guvernera Minnesote, Rudolpha Georgea “Rudy” Perpicha, porijeklom Hrvata, koji je iako rođenjem Amerikanac iz Minnesote, engleski jezik naučio tek krenuvši u osnovnu školu. Sadašnji guverner Mark Dayton radio je za guvernera Perpicha kada je 1990. ugostio predsjednika Franju Tuđmana tijekom njegovog prvog državničkog prekooceanskog međunarodnog puta. Perpich je ujedno i nesuđeni hrvatski ministar vanjskih poslova. Iako je ponudu prihvatio, nakon što mu je istekao guvernerski mandat 1991., do realizacije te ideje nije došlo.
Perpich je ostavio dubok trag u Minnesoti. Izabran je u skupštinu te savezne države 1963. gdje je služio do 1971. kada je postao zamjenik guvernera, da bi 1976. postao guverner. Minnesota je dala i jednog od kongresmena hrvatskog porijekla. Naime Nicholas Joseph “Nick” Begich čiji roditelji su u Minnesotu doselili iz Like (kao i otac guvernera Perpicha) izabran je 1971. u Američki kongres kao predstavnik Aljaske. Međutim kongresmen Begich je 1972. nestao u vjerojatnom padu zrakoplova koji nikada nije pronađen. Osim u politici još jedan pomalo zaboravljeni Hrvat obilježio je ne samo Minnesotu i američki Srednji zapad nego cjelokupnu američku košarku. Radi se o Georgeu Lawrenceu Mikanu koji je bio prva velika košarkaška zvijezda u doba kada ona nije bila toliko komercijalna. Lakerse koji su svojedobno bili smješteni u Minnesoti, doveo je do čak šest naslova prvaka. Radio je i kao trener Minnesota Lakersa, a njegov brončani kip u punoj veličini nalazi se u Target centru u Minneapolisu, hramu košarke u toj američkoj državi.
Minnesota, mjesto zanimljive pobjede predsjednice Grabar-Kitarović
U Minnesotu je iz Hrvatske emigrirao i jedna on najživotopisnijih ličnosti u povijesti američke vojske. Louis Cukela, odnosno Vjekoslav Lujo-Čukela je jedan od samo 19 dvostrukih primatelja američkog najvišeg vojnog odlikovanja, Medalje časti ali i primatelj najvišeg francuskog vojnog odlikovanja, Legije časti. Vjerojatno je uz veličinu Nacionalne garde Minnesote i mnoštvo povijesno-emigrantskih veza uvjetovalo početku 20-godišnjeg partnerstva tamošnje garde sa Oružanim snagama RH. Suradnja dvaju snaga okrunjena je aktivnim partnerstvom u Afganistanu u sklopu multinacionalnih jedinica CS OMLT u kojima su i američkim pripadnicima zapovijedali hrvatski časnici.
Uz brojne zajedničke vježbe i humanitarne akcije u Hrvatskoj, dvije snage su se često međusobno posjećivale i na političko-zapovjednoj razini. Tijekom jedne od takvih posjeta, 2008. godine, u kampu Ripley organizirana je i prigodna vježba gađanja američkom jurišnom puškom M16. Kolinda Grabar-Kitarović, tada veleposlanica RH u SAD-u, natjecala se s američkim časnikom i hrvatskim generalima Slavkom Barićem, Mladenom Kruljcem i Matom Pađenom. Predsjednica je pobijedila hrvatske sudionike gađanja, a bolji od nje bio je američki časnik koji je svoju vojnu obuku završio na spomenutoj pušci. Upravo ta pobjeda možda je i sjajan uvod u predavanje koje će predsjednica održati 5. siječnja u Saint Paulu na skupu posvećenom ženama vođama.
Nema komentara
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Gospari.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Gospari.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
Komentari su skriveni prilikom pregleda članka da se sadržaj ne indeksira na Internet tražilicama. Potrebno je izvršiti akciju ( klik na gumb PRIKAŽI KOMENTARE ) kako bi se komentari prikazali.
Komentiraj članak
Potrebna je prijava kako biste komentirali.