Slobodni umjetnik i građanin svijeta

Vojo Šindolić: U Dubrovniku godinama imamo savršenu simbiozu totalnog bezakonja i perfidnu otimačinu

Voji Šindoliću, dubrovačkom pjesniku, nikad nije dosadno. Nakon što je prije nekoliko mjeseci izdavačka kuća Adamić objavila njegov prijevod poezije Jima Morrisona, trenutno radi na zbirci pjesama Bob Dylana čije je predstavljanje, uz manju izložbu pjevačevih crteža iz Šindolićeve privatne kolekcije, predviđeno za ljeto.

Vojo Šindolić: U Dubrovniku godinama imamo savršenu  simbiozu totalnog bezakonja i perfidnu otimačinu
Ostati usamljenik, svjesno bježeći od gradske gomile, brojnih obaveza, brojnih svakodnevnih kontakata, kako poslovnih tako i prijateljskih, zaista je jako teško. Naročito ako čovjek u tome želi biti uspješan i ostati vjeran samom sebi i svom opredjeljenju. Zbog toga je Šindolić još u mladosti, dakle u studentskim danima, definitivno odlučio postati i do kraja života ostati slobodni umjetnik koji ne ovisi o državi, podobnosti ili nepodobnosti određenom političkom sistemu, institucijama, korumpiranosti administracije, stalnom zaposlenju, plaći i koječemu drugom, piše forum.tm.

U razgovoru Šindolić je otkrio kako su mu u pripremi još i prijevodi Garya Snydera, Williama S. Burroughsa, Harukija Murakamija, ali i nove pjesme koje će objaviti u zbirci 'Višeglasje'.

Osvrnuo na trenutnu književnu scenu u Hrvatskoj i prijevode stranih izdanja te je kazao nešto više o odnosu s Dubrovnikom kao gradom u kojem je rođen i gdje je proveo dobar dio života da bi mu se 2008. godine i vratio.

"Razlozi mojega povratka u Dubrovnik bili su posve privatni, tj. moji roditelji, budući da sam sin jedinac. Želio sam biti pokraj svojih roditelja u njihovoj starosti. To je uistinu jedini razlog mojeg povratka u Dubrovnik. Sada je živ jedino moj otac. Jednoga dana kad ni njega više ne bude, nisam siguran da ću ostati živjeti u Dubrovniku. Razlog zašto je to tako leži u činjenici da u Dubrovniku već godinama imamo savršenu simbiozu totalnog bezakonja i krajnje perfidnu otimačinu gdje se točno zna što kome pripada i gdje se uz podršku vlasti ili opozicije svejedno, javno dobro pretače u džepove nekolicine bezdušnih političkih ili poslovnih kameleona. Isto tako, bogato povijesno nasljeđe kojim bi se ponosio svaki grad, pretvorili smo u isprazni folklor kineskih suvenira s okusom Mediterana "kakav je nekoć bio". Nažalost, Dubrovnik je sve više i više monoteistčki monetarni centar nekakve kvazi-kulture koja, čak i takva, teško da uopće postoji. Recimo, Dubrovnik je jedan od glavnih kandidata da uskoro postane europska prijestolnica kulture. Ali – gle čuda! – europska prijestolnica kulture u kojoj nema čak ni jedna jedina knjižara!", kazao je Vojo Šindolić.

"Razmišljajući danas o nelagodnom osjećaju prisilne otuđenosti u svom rodnom gradu, prisjećam se kako sam prije dvadesetak godina vodio gotovo cjelodnevni razgovor sa znamenitim meksičkim piscem Carlosom Fuentesom koji je najveći dio svoga života proveo u raznim zemljama i daleko od svoje domovine. Pitajući ga o tegobnom životnom osjećaju raseljenosti, naveo sam mu rečenicu Witolda Gombrowiza: "Bilo koji umjetnik koji poštuje samog sebe mora biti, u svakom smislu te riječi, emigrant". Carlos Fuentes mi je, u skraćenoj verziji, odgovorio: "Čitavog života sam putovao jer je moj otac bio diplomat pa sam oduvijek imao osjećaj raseljenosti. Mislim da je osoba koja se najbolje, najudobnije osjeća u vlastitom zavičaju tek nježni početnik. Osoba koja se svugdje osjeća kod kuće tek je nešto interesantnija i kompleksnija, ali jedino se osoba koja osjeća da je u izgnanstvu bilo gdje i svuda, uključujući tu i vlastiti zavičaj ili domovinu, može nazvati savršenim čovjekom"

Vojo Šindolić je poznat je i po brojnim poznanstvima s američkim piscima i glazbenicima koja su izazvala zanimanje javnosti kada je predstavio privatnu kolekciju originalnih crteža Charlesa Bukowskog, Patti Smith, Jacka Kerouaca, Allena Ginsberga i ostalih.

Cijeli tekst pročitajte OVDJE.
  • Autor: forum.tm
  • Foto: potlatch.it
  • Objavljen: 12.03.2016 13:05
  • Posljednja izmjena: 12.03.2016 23:31

Nema komentara

Komentiraj članak

Potrebna je prijava kako biste komentirali.