Rješavanje stambenog pitanja u Dubrovniku i dalje je jedan od gorućih životnih ciljeva obitelji koje u potrazi za stanom moraju planirati s najskupljim cijenama kvadrata u državi. Vlada Republike Hrvatske od 2001. provodi program društveno poticane stanogradnje, kroz koji su do sada izgrađena 5.054 stana po povoljnim cijenama.
U Dubrovniku je ključeve stanova dobilo 67 obitelji i to 2007. godine. Tadašnja gradska vlast na čelu s bivšom gradonačelnicom Dubravkom Šuicom planirala je projekte izgradnje druge faze POS-ovih stanova u Mokošici, kao i u Solitudu. Povjerenstvo za određivanje reda prvenstva pri kupnji stana utvrdilo je 2008. Listu prvenstva za kupnju stana iz programa društveno poticane stanogradnje. Tada je interes iskazalo više od 400 obitelji. Bez obzira na izniman interes, po pitanju daljnje izgradnje POS-ovih stanova do danas nema značajnijih pomaka.
Vlada koči projekt?
Projekt POS II Mokošica treba se realizirati kako bi se mladim obiteljima omogućilo povoljno i dostupno rješenje stambenog pitanja. Grad Dubrovnik je vlasnik glavnine zemljišta u Mokošici na kojem je planiran projekt gdje će se izgraditi 64 stana u osam zgrada. Izrađeni su glavni projekti prometnica i zgrada, a u ožujku ove godine izdana je lokacijska dozvola. U tijeku je ishođenje Potvrde na glavni projekt, za koju su zakonski preduvjet potpuno riješeni imovinsko-pravni odnosi.
Jedina preostala čestica zemljišta koja nije u gradskom vlasništvu je čestica u vlasništvu Republike Hrvatske površine 270 m2. Grad je još u travnju ove godine Agenciji za upravljanje državnom imovinom dostavio svu dokumentaciju i zahtjev za rješavanjem imovinsko pravnih odnosa. Budući da nije bilo pomaka, 1. srpnja gradonačelnik Vlahušić je uputio pismo s molbom za brzim rješavanjem navedene situacije potpredsjedniku Vlade i predsjedniku Upravnog vijeća Agencije Petru Čobankoviću. Navodno se još uvijek čeka odgovor Vlade.
POS Solitudo kao predizborni trik?
Od projekta POS stanova u Solitudu odustalo se u mandatu gradonačelnika Andra Vlahušića zbog neodrživosti financijske konstrukcije i činjenice da Grad Dubrovnik nije vlasnik zemljišta na kojem se projekt planirao. Trošak rješavanja imovinsko pravnih odnosa i izgradnje stanova na navedenoj lokaciji bio bi dvostruko veći od prodajne cijene stanova u POS programu, poručili su iz Grada Dubrovnika.
Program POS Solitudo zagovarala je gradonačelnica Šuica, doduše u predizborno vrijeme. Čak su bili poznati i budući kupci, oni koji su bili sljedeći na Listi prvenstva nakon Mokošice. Prošle su četiri godine od vremena kad je tadašnje Gradsko poglavarstvo usvojilo Listu, a od gradnje POS-a u Dubrovniku nema ništa novo.
Dok se u Kini za samo šest dana izgradi hotel od 15 katova, u Hrvatskoj se kroz šest godina čovjek može jedino zapitati 15 pitanja o nelogičnosti poteza onih o kojima ovisi dinamika izgradnje nekog projekta. 1. Zašto Vladi trebaju godine da prenese jednu malu česticu zemljišta na Grad?
2. Zašto gradonačelnik Vlahušić dopušta takvo odugovlačenje godinama?
3. Zašto je gradonačelnica Šuica u predizborno vrijeme zagovarala projekt koji je nemoguće provesti?
4. Moraju li građani Dubrovnika čekati da se na lokalnoj i nacionalnoj razini „dogodi“ ista vladajuća opcija kako bi se neki projekt realizirao?
5. Zašto se u Hrvatskoj projekti pomaknu s mrtve točke tek onda kada to može doprinijeti dobrom izbornom rezultatu?
6. Zašto Grad Dubrovnik aktivnije ne provodi program društveno poticane stanogradnje, kad je već jedan od gradova kojemu je takav projekt najpotrebniji?
7. Zašto je gradonačelnik Vlahušić obećavao u predizborno vrijeme izgradnju 50 POS-ovih stanova godišnje?
8. Zašto je u nekim gradovima poput Zadra moguće izgraditi 300 POS-ovih stanova, dok su nekima potrebne godine za njih šezdesetak?
9. Zašto izbori nisu svake godine kako bi se ubrzala gradnja?
10. Treba li u hrvatsku administraciju uvesti golubove pismonoše kako bi ubrzali komunikaciju između organa vlasti?
11. Zašto Vlada provodi uopće programe, na kojima rade stotine zaposlenih i primaju plaću iz proračuna, a nisu sposobni ažurno riješiti prijenos jedne čestice zemljišta?
12. Zar je moguće da ni Vlada ni Grad nisu u stanju dvije godine stvoriti preduvjete za izgradnju nekog projekta u vremenu kad je građevina u krizi i time bi se dodatno doprinijelo gospodarstvu?
13. Zašto je hrvatskim političarima važnije presijecanje vrpci pred izbore od samog razvoja i interesa građana?
14. Kad će se konačno početi graditi POS II Mokošica?
15. Zašto nismo Kina?
Lucija Komaić