Tijekom trajanja prvog regionalnog Virtualnog dana karijera i znanja (13.-20.10.2010.) u organizaciji Posao.ba (BiH), MojPosao (Hrvatska) i Infostud (Srbija) provedeno je istraživanje o regionalnom tržištu rada u kojem je sudjelovalo 2015 posjetitelja sajma iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske i Srbije.
Zaposleni u BiH osjetili su ekonomsku krizu, ali manje od zaposlenih iz Hrvatske i Srbije. Sudeći prema odgovorima ispitanika, izgleda da su poslodavci u BiH najmanje otpuštali, budući da je 21% ispitanika iz BiH odgovorilo da je posljedica krize otpuštanje radnika, dok je 46% iz Hrvatske i 39% iz Srbije odgovorilo isto. Ispitanici iz sve tri zemlje najčešće su davali odgovor da se utjecaj krize na kompaniju manifestirao smanjenjem plaća ili rezanjem proračuna pojedinih odjela.
Prema rezultatima istraživanje Bosanci i Hercegovci se najmanje boje da će izgubiti radno mjesto – njih 37%, dok taj postotak u Hrvatskoj iznosi 50%, a u Srbiji 39%.
U BiH idealan vlasnik kompanije je država, a bh. ispitanici najmanje su zainteresirani za pokretanje vlastitog posla. U usporedbi sa sudionicima iz Hrvatske i Srbije, međuljudski odnosi na radnom mjestu (40%) i priznanje za obavljen rad (29%) je ono što je najvažnije uposlenicima iz BiH, dok su u odnosu na ispitane iz druge dvije države, najmanje birali novac (17%) i dinamičnost posla (11%).
Kao razlog nezaposlenosti ispitani iz BiH su najviše navodili da nisu našli posao nakon školovanja – njih 49%, a najmanje zbog toga što su dali ili dobili otkaz. Prema rezultatima istraživanja, ispitanici iz BiH su najduže nezaposleni. Od šest mjeseci do dvije godine nezaposleno je 48% ispitanih (Hrvatska – 47%, Srbija – 45%). Tri do pet godina dužina je nezaposlenosti 13% bh. ispitanika (Hrvatska – 2%, Srbija – 7%). Čak 6% ispitanika iz BiH je nezaposleno više od deset godina.
Iako su Bosanci i Hercegovci najduže nezaposleni, čini se da su oni i najmanje aktivni u traženju posla kada usporedimo odgovore ispitanika iz tri zemlje. Čak 11% bh. ispitanika tvrdi da nikada nisu aplicirali na natječaj za posao (Hrvatska – 5%, Srbija – 4%). a najviše njih se prijavilo na 11 do 30 natječaja (28%).
Međutim, kada se usporedi tržište rada ove tri zemlje, može se zaključiti da Hrvatska i Srbija imaju više otvorenih radnih mjesta, a s druge strane, u istraživanju se došlo do podatka da Bosanci i Hercegovci traže posao u struci više nego ispitanici iz druge dvije zemlje (BiH – 44%, Hrvatska - 28%, Srbija – 40%).
Ovo navodi na mogućnost da bh. ispitanici rjeđe apliciraju za poslove zbog nepostojanja otvorenih Natječaja u njihovoj struci. Sudionici istraživanja iz BiH, više od sudionika iz Hrvatske i Srbije, smatraju da se posao dobiva isključivo putem veze (BiH – 80%, Hrvatska – 69%, Srbija – 65%), a najviše bi voljeli raditi za državnu kompaniju/instituciju (51% - BiH, 24% - Hrvatska, 32% - Srbije).
Ispitanici iz BiH koji se još školuju imaju najlošija očekivanja o pronalasku posla nakon školovanja. Najviše ih smatra da će im trebati godinu dana i više za dobivanje posla – njih 31%. (Hrvatska - 20% ispitanih, Srbija - 19%) Međutim, bh. ispitanici imaju najjasnije predožbe o svom budućem zanimanju. Njih 49% odgovorilo da točno znaju što žele raditi (Hrvatska – 35%, Srbija – 33%). Također, bh. ispitanicima karijera je jako važna, više nego ispitanicima iz ostalih zemalja (BiH – 46%, Hrvatska – 31%, Srbija – 36%). (PortalOko.hr/
Bljesak.info)
Gospari.hr