Naime, tom Odlukom je određeno da, uz ostale kriterije, član upravnih i nadzornih odbora može biti osoba koja nije pravomoćno osuđena za kriminal počinjen u tvrtki u kojoj se imenuje, te da nije pravomoćno osuđena za kriminal u stečajnim postupcima i zbog povrede obveze vođenja trgovačkih i poslovnih knjiga iz Kaznenog zakonika. Drugim riječima, član nadzornog ili upravnog odbora nekih poduzeća može biti osoba koja je nepravomoćno osuđena za kriminal u tom poduzeću ili nekoj drugoj tvrtki, a može biti i pravomoćno osuđena za obiteljsko nasilje, ubojstvo, silovanje i ratni zločin, piše
Slobodna Dalmacija.
Slučaj Janaf
Podsjetimo, premijer Zoran Milanović je nakon afere u kojoj je Srećko Ferenčak (nepravomoćno osuđen za kriminal u „aferi Nanbudo“) najprije imenovan za predsjednika Nadzornog odbora Janafa, a potom povučen s te pozicije, ustvrdio kako će Vlada donijeti posebne kriterije za imenovanje članova nadzornih i upravnih odbora. Svi su očekivali da će ti kriteriji biti stroži od postojećih zakonskih jer je povlačenje Ferenčakova imenovanja nastalo kao posljedica pritiska javnosti i medija, a ne zbog toga što je to protivno zakonu.
No, Vlada je sada donijela Odluku o kriterijima kojima samo ponavlja zakonske odredbe Zakona o trgovačkim društvima i tako se narugala svim moralnim i etičkim nazorima na koje se pozivala u predizborno vrijeme. Prema ovom pravilniku Srećko Ferenčak, ali i Ivo Sanader, Berislav Rončević, Damir Polančec, Branimir Glavaš i Siniša Mlađan mogu odmah ili nakon izdržavanja kazne biti imenovani za predsjednika uprave HEP-a, Hrvatskih šuma ili biti predsjednici Nadzornog odbora Ine.
Nema apsolutno nikakvog kriterija, rezonira aktualna Vlada, prema kojem Ivo Sanader ovoga trenutka ne bi mogao upravljati Financijskom agencijom, Hrvatskom poštanskom bankom i Croatia osiguranjem. Možda bi samo mogli postaviti Damira Mihanovića da mu bude pomoćnik zadužen za marketinške djelatnosti.
Korak unatrag
Predsjednik Vlade nije napravio veliki korak natrag samo u ovom slučaju, koji je, po svemu sudeći, izravna posljedica popuštanja HNS-u, već je to dijelom napravio i u slučaju sudbine prijedloga zakona o Agenciji za praćenje poslovanja energetskog sektora i investicija. Ovom prilikom valja napomenuti kako je premijer na prošloj sjednici Vlade povukao taj prijedlog, iako se tome protivio Radimir Čačić, prvi potpredsjednik Vlade, a zbog prigovora Mirele Holy, ministrice okoliša, koja je istaknula kako je prijedlog zakona u koliziji s ovlastima Hrvatske energetske regulatorne agencije (HERA), kao i da je problematično to da se odluke s Vlade prenose u konačnici na ministra gospodarstva.
Uz to, korporativni pravnici ustvrdili su da je prijedlog zakona protivan Zakonu o trgovačkim društvima i Zakonu o javnoj nabavi. Čitava halabuka koja se dogodila nakon toga rezultirala je time da je na sjednici Vlade jučer prihvaćen Prijedlog zakona o centru za praćenje poslovanja energetskog sektora i investicija. Dakle, riječ agencija zamijenjena je riječju centar.
Uz to u prvoj točki zakona dodaje se kako ovaj zakon „uvažava opće pravne akte koji reguliraju područje poslovanja i investicija, te prava i obveze trgovačkih društava utvrđene energetskim zakonima i općim propisima o trgovačkim društvima“. Iako se nakon prošle sjednice Vlade činilo da je prvi potpredsjednik Vlade izgubio velik dio svojeg utjecaja, nakon ovotjedne sjednice čini se da je u najmanju ruku ravnopravan premijeru.
Nema komentara
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Gospari.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Gospari.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
Komentari su skriveni prilikom pregleda članka da se sadržaj ne indeksira na Internet tražilicama. Potrebno je izvršiti akciju ( klik na gumb PRIKAŽI KOMENTARE ) kako bi se komentari prikazali.
Komentiraj članak
Potrebna je prijava kako biste komentirali.