I to je moguće

Zamislite nadzorni odbor u sastavu: Srećko Ferenčak, Ivo Sanader, Berislav Rončević, Damir Polančec i Branimir Glavaš

Donošenjem Odluke o određivanju uvjeta za kandidate za članove nadzornih odbora i upravnih odbora, te uprava trgovačkih društava u državnom vlasništvu, vladajuća koalicija skandalozno je načela svoj jedini političko-moralni kapital koji je imala u odnosu na HDZ, a koji se, banalno rečeno, sastoji u tvrdnji da HDZ krade, a SDP i njegovi partneri ne kradu.

Zamislite nadzorni odbor u sastavu: Srećko Ferenčak, Ivo Sanader, Berislav Rončević, Damir Polančec i Branimir Glavaš
Naime, tom Odlukom je određeno da, uz ostale kriterije, član upravnih i nadzornih odbora može biti osoba koja nije pravomoćno osuđena za kriminal počinjen u tvrtki u kojoj se imenuje, te da nije pravomoćno osuđena za kriminal u stečajnim postupcima i zbog povrede obveze vođenja trgovačkih i poslovnih knjiga iz Kaznenog zakonika. Drugim riječima, član nadzornog ili upravnog odbora nekih poduzeća može biti osoba koja je nepravomoćno osuđena za kriminal u tom poduzeću ili nekoj drugoj tvrtki, a može biti i pravomoćno osuđena za obiteljsko nasilje, ubojstvo, silovanje i ratni zločin, piše Slobodna Dalmacija.

 

Slučaj Janaf

Podsjetimo, premijer Zoran Milanović je nakon afere u kojoj je Srećko Ferenčak (nepravomoćno osuđen za kriminal u „aferi Nanbudo“) najprije imenovan za predsjednika Nadzornog odbora Janafa, a potom povučen s te pozicije, ustvrdio kako će Vlada donijeti posebne kriterije za imenovanje članova nadzornih i upravnih odbora. Svi su očekivali da će ti kriteriji biti stroži od postojećih zakonskih jer je povlačenje Ferenčakova imenovanja nastalo kao posljedica pritiska javnosti i medija, a ne zbog toga što je to protivno zakonu.

No, Vlada je sada donijela Odluku o kriterijima kojima samo ponavlja zakonske odredbe Zakona o trgovačkim društvima i tako se narugala svim moralnim i etičkim nazorima na koje se pozivala u predizborno vrijeme. Prema ovom pravilniku Srećko Ferenčak, ali i Ivo Sanader, Berislav Rončević, Damir Polančec, Branimir Glavaš i Siniša Mlađan mogu odmah ili nakon izdržavanja kazne biti imenovani za predsjednika uprave HEP-a, Hrvatskih šuma ili biti predsjednici Nadzornog odbora Ine.

Nema apsolutno nikakvog kriterija, rezonira aktualna Vlada, prema kojem Ivo Sanader ovoga trenutka ne bi mogao upravljati Financijskom agencijom, Hrvatskom poštanskom bankom i Croatia osiguranjem. Možda bi samo mogli postaviti Damira Mihanovića da mu bude pomoćnik zadužen za marketinške djelatnosti.

Korak unatrag

Predsjednik Vlade nije napravio veliki korak natrag samo u ovom slučaju, koji je, po svemu sudeći, izravna posljedica popuštanja HNS-u, već je to dijelom napravio i u slučaju sudbine prijedloga zakona o Agenciji za praćenje poslovanja energetskog sektora i investicija. Ovom prilikom valja napomenuti kako je premijer na prošloj sjednici Vlade povukao taj prijedlog, iako se tome protivio Radimir Čačić, prvi potpredsjednik Vlade, a zbog prigovora Mirele Holy, ministrice okoliša, koja je istaknula kako je prijedlog zakona u koliziji s ovlastima Hrvatske energetske regulatorne agencije (HERA), kao i da je problematično to da se odluke s Vlade prenose u konačnici na ministra gospodarstva.

Uz to, korporativni pravnici ustvrdili su da je prijedlog zakona protivan Zakonu o trgovačkim društvima i Zakonu o javnoj nabavi. Čitava halabuka koja se dogodila nakon toga rezultirala je time da je na sjednici Vlade jučer prihvaćen Prijedlog zakona o centru za praćenje poslovanja energetskog sektora i investicija. Dakle, riječ agencija zamijenjena je riječju centar.

Uz to u prvoj točki zakona dodaje se kako ovaj zakon „uvažava opće pravne akte koji reguliraju područje poslovanja i investicija, te prava i obveze trgovačkih društava utvrđene energetskim zakonima i općim propisima o trgovačkim društvima“. Iako se nakon prošle sjednice Vlade činilo da je prvi potpredsjednik Vlade izgubio velik dio svojeg utjecaja, nakon ovotjedne sjednice čini se da je u najmanju ruku ravnopravan premijeru.

  • Autor: FL/Slobodna Dalmacija
  • Foto: Gospari.hr
  • Objavljen: 18.02.2012 01:12
  • Posljednja izmjena: 18.02.2012 01:13
Šalji dalje:

Nema komentara

Komentiraj članak

Potrebna je prijava kako biste komentirali.