Nema novaca za kostime?

ZAPAPRENE MAŠKARE Roditelji osnovaca ne žele platiti ni kune

Grad Dubrovnik organizira maškarani školski dan, škole iniciraju sudjelovanje u karnevalskoj festi, a roditelji sve to plaćaju. Sažetak je to pisma adresiranog redakciji, u kojem su se roditelji dubrovačkih osnovaca, koji su razumljivo željeli ostati anonimni, požalili na troškove za već tradicionalnu, maškaratu dubrovačkih učenika, piše Slobodna Dalmacija.

ZAPAPRENE MAŠKARE Roditelji osnovaca ne žele platiti ni kune
Za taj dan moramo potrošiti novce da bismo djeci priuštili kostim, bilo da se radi o kupljenom ili pravljenom. Koštaju i spužva i lak, te ostale potrepštine, ovisno što se u školi dogovori - navode u pismu. Podržavaju organiziranje karnevala, ali se pitaju zašto djeca moraju ispunjavati želje Grada i dodaju kako ne traže ništa drugo do da škole ubuduće za taj dan organiziraju djecu čiji roditelji to mogu i priuštiti. Kontaktirali smo sa svim ravnateljima osnovaca u Gradu podno Srđa i doznali kako im je Grad pomoć ponudio, ali su se uglavnom minimalno “oslanjali” na roditelje, piše Slobodna Dalmacija.

Na upit tko financira maškaranje učenika za karnevalski školski dan, ravnateljica OŠ “Marin Getaldić” Jadranka Dabrović, tako, odgovara: “Pa, financiraju roditelji, bile su i radionice, ali ništa nije bilo po sistemu morate dati određeni iznos. Od materijala bile su to vreće za smeće, a koristilo se i dosta maski koje su djeca već imala.” Slično komentira i kolegica joj u gruškoj školi Vedrana Elez napominjući da se na roditeljskim sastancima prethodno traži suglasnost i dogovaraju ideje.

- Kako oni to financiraju roditelje pitamo jesu li oni za to da se učenici maškaraju, ali ništa nije obvezno. Neki razredi hoće, neki ne, negdje se pak maškarava samo skupina učenika - kaže Elez.

Spominje i kako su se u OŠ “Ivan Gundulić” na čijem je čelu odlučili od Grada zatražiti plaćanje autobusa za prijevoz malih maškara, čemu je udovoljeno. Na upit koliko roditelje košta maškatravanje njihovih osnovaca, ne precizirajući odgovara da ovisi o vrsti maske. Ako je zahtjevnija, onda košta. “Sve se dogovara s roditeljima na sastancima, prvi razredi spužvu su dijelili na 4 dijela, što je koštalo 5-6 kuna, treći i četvrti nisu plaćali ništa jer su odlučili kombinirati ono što imaju doma, a roditelji drugaša spužvu su platili po 25 kuna”, preciznija je ravanteljica najveće dubrovačke osnovne škole u Lapadu, koja broji 900 učenika - Vedrana Radović.

Ubuduće, kaže, za maske se neće davati ni kuna, ideje se neće moći mijenjati u zadnji čas, a sav materijal tražit će se od Grada Dubrovnika.

OŠ Marina Držića sve sama financirala

‘Maškare smo financirali iz sredstava škole. Ove smo godine imali jedan zahtjevan projekt, dosta skup, ali snašli smo se nekako’, kaže Zrinka Capor, ravnateljica OŠ Marina Držića, jedine gradske škole gdje roditelji ni minimalno s uplatama nisu sudjelovali u pripremama za maškarani školski dan. Dodaje kako Grad uskače ako škola to nije u stanju financirati, ali nije bilo potrebno.



Grad je osigurao logistiku

‘Školama smo ponudili pomoć,od besplatnog prijevoza nadalje, ako treba i refundirat ćemo troškove’, kazao nam je pročelnik dubrovačkog Upravnog odjela za obrazovanje i kulturu Miho Katičić, ističući da je karnevo ‘poklon grada djeci, od neradnog dana u školi do fantastične zabave u Revelinu s čašćenjem i druženjem’. - Žao mi je da je jednu sjajnu priču zasjenilo sve ovo - dodao je.

Šalji dalje:

Nema komentara

Komentiraj članak

Potrebna je prijava kako biste komentirali.