Analizirali su podatke gotovo 800 odraslih osoba iz tri prethodno provedene studije kojima je bio cilj ustanoviti kako stres i društveni faktori utječu na podložnost prehladi. U tim su studijama zdravi ispitanici uzimali kapi za nos koje su sadržavale rinovirus ili virus gripe, prenosi ordinacija.hr
Nakon što su tako izloženi virusima, ukupno je jedna trećina ispitanika razvila prehladu, a stručnjaci su se koncentrirali na uzroke bolje zaštićenosti od virusa.
Rezultati su pokazali manju stopu prehlade kod roditelja. Čak i kada su uzeli u obzir druge faktore rizika, istraživači su ustanovili kako su osobe koje imaju djecu 52 posto zaštićenije od prehlade. Dobre vijesti za sve koji se u ovo vrijeme brinu oko zaključnih ocjena svojih mališana.
Ova bi se spoznaja mogla objasniti boljim imunitetom, naime, djeca često obolijevaju s prehladama, a roditelji mogu razviti zaštitna protutijela na viruse koji uzrokuju prehlade. Također, zaštitni utjecaj roditeljstva povećao se s većim brojem djece u obitelji, iako su podaci za osobe s ttri ili više djeteta bili ograničeni.
Čak i oni roditelji koji nisu više živjeli sa svojim mališanima su imali zaštitni učinak protiv prehlade, pa čak i veći – 73 posto! Jedini su "izvisjeli“ mladi roditelji – oni stari između 18 i 23 godine, koji nisu bili ništa zaštićeniji od prehlade nego osobe bez djece.
Iako je odgajanje djece jedan od težih i odgovornijih "poslova", koji često zadaje glavobolje i iscrpljuje same roditelje, američki istraživači Sveučilišta Bringham Young u Utahu su zaključili kako je ono dobro za krvni tlak i stres.
"Dok briga o djeci uključuje gnjavažu, dobivanje osjećaja značenja i smisla iz stresa je povezano s boljim zdravstvenim rezultatima", tvrdi čelnica istraživanja doktorica Julianne Hold-Lunstad.
Nema komentara
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Gospari.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Gospari.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
Komentari su skriveni prilikom pregleda članka da se sadržaj ne indeksira na Internet tražilicama. Potrebno je izvršiti akciju ( klik na gumb PRIKAŽI KOMENTARE ) kako bi se komentari prikazali.
Komentiraj članak
Potrebna je prijava kako biste komentirali.