Odlikaš

Zašto bismo mi uopće željeli biti prometno povezani s tim nekim Dubrovnikom?

Kad imate teritorijalnog mora za poveći bokal, a država vam postoji samo na papiru, onda se obično jave nerealni apetiti. Naročito ako i taj bokal mora kontrolira lokalna zajednica kojoj je milija susjedna država nego ona papirnata u kojoj Sarajevo glumi glavni grad. Ne čudi stoga da je sarajevski politički kružok zinuo na Neum.

Zašto bismo mi uopće željeli biti prometno povezani s tim nekim Dubrovnikom?
Autor: Odlikaš

Ponovna aktualizacija izgradnje Pelješkog mosta podigla je prašinu u nama susjednoj državi. Budući tamo sarajevski politički kružok vodi politiku konfrontacije sa susjedima, drugo nije bilo ni za očekivati. Problematičnost granice kod Neuma službeno bi Sarajevo željelo višestruko naplatiti, a bezobrazluk je očito došao do epohalnih razina pa je i dvoprezimeni ministar iz jugoidne vlade RH odlučio reći 'ne'. Ako padne povoljan dogovor s EU oko financiranja, Pelješki most će se graditi i oko toga napokon postoji konsenzus u domaćim političkim krugovima. Dovoljan je to razlog da u zemlji BeHaziji nastane potpuno ludilo, koje je u prvi plan kratkoročno izbacilo neke opskurne likove poput nekog Ibrahima koji vodi Pomorski institut u Sarajevu, gradu s velikom pomorskom tradicijom.

 

Neum će biti velegrad razvijenog turizma, pomorstva, brodogradnje i trgovine

Kad imate teritorijalnog mora za poveći bokal, a država vam postoji samo na papiru, onda se obično jave nerealni apetiti. Naročito ako i taj bokal mora kontrolira lokalna zajednica kojoj je milija susjedna država nego ona papirnata u kojoj Sarajevo glumi glavni grad. Ne čudi stoga da je sarajevski politički kružok zinuo na Neum, još od neuspjele vojne akcije Neretva '93, kojom su bošnjački velikodržavni ideolozi željeli demolirati hrvatski nacionalni korpus u Hercegovini i izaći na more.

Danas to pokušavaju ostvariti drugim sredstvima pa je Neum, pored toliko zabiti koje podsjećaju na srednji vijek i u koje bi valjalo uložiti koju konvertibilnu marku, predodređen postati velegrad. I dalje će se raditi o turističkom gradu, ali u planu je i izgradnja velike luke. Gdje ima luke ima i trgovine, a gdje ima makar bokal mora po Božjim zakonima treba biti i brodogradnje. Ibrahim iz Pomorskog instituta u Sarajevu je oduševljen planovima, Sindikat zaposlenih u teškoj metalurgiji sa sjedištem u Olovu također. Žestoki protivnici ovog megaprojekta su eko udruge iz Travnika i Institut za ispitivanje kakvoće zraka iz Prozora te najavljuju masovne prosvjede. Bojeći se nemira, ministar sigurnosti BiH Sadik Ahmetović zatražio je hitnu sigurnosnu procjenu od ministra unutrašnjih poslova Zeničko-dobojskog kantona. Nekim čudom, ona mu do dan danas nije dostavljena, makar bi u Zenici trebali znati sve o situaciji u tom nekom Neumu.

Ustaško-škutorska zavjera koči razvoj Neuma

Službeno Sarajevo uvjereno je da je moguće zatvoriti financijsku konstrukciju i napraviti od Neuma Rotterdam kroz narednih nekoliko godina. Planove su pokvarile ustaše s tim svojim mostom i sasvim izvjesna realizacija projekta pala je u vodu. Naime, visina Pelješkog mosta uvelike će kočiti razvoj BeHazije kao, ne samo pomorske, nego općenito velesile. Ako most bude nizak, najnoviji model Titanik-a (Turska internacionalna topničko-avionosačka implodirajuća krstarica, op.a.) neće moći uploviti u prijateljsku luku.

Ako most, pak, bude previsok, rastuća behazijska zrakoplovna flota naći će se pred nezaobilaznom branom koja predstavlja agresiju na njihov zračni prostor. Sve i da oproste ustašama, kojima ovo nije prva agresija na BeHaziju, i preorijentiraju se na razvijanje podmornica, politički ideolozi susjedne nam države nailaze na nove probleme. Zahvaljujući domaćim izdajnicima i ustaškim kolaboracionistima, namjerno je nasipan i Neumski zaljev, podmornice oružanih snaga BeHazije ne mogu ni pošteno zaroniti. Dodamo li svemu tome i konstantne pritužbe Instituta za marikulturu iz Kalesije na visoku temperaturu mora, koja onemogućava uzgoj brojnih ribljih vrsta u zaljevu, frustracije su zapravo u potpunosti razumljive.

Hrvatska konstantno izvršava geografsku agresiju na BiH

Ako stanete pa malo promislite, naši susjedi su u potpunosti u pravu. Još otkad su davnih dana, poslije oslobođenja od Turaka, uspostavljene ovakve granice između Hrvatske i BiH, Hrvatska svakodnevno vrši agresiju na susjednu državu. Ta prokleta kifla od države kao obruč stišće najperspektivniji državu Europe, koja bi uz bolje susjede bila nova Švicarska.

Radi se o eklatantnom primjeru geografske agresije i to treba jasno reći. Nažalost, ustaški tumor koji stišće BeHaziju izvana metastazirao je i unutar njenih granica.

Tako domaći ustašoizdajnici namjerno blokiraju sve pozitivne procese u državi kao što su kukanje, plakanje, zapomaganje, ajmekanje, bezgranična patnja i ćerdanje međunarodnih donacija. Iako sam i sam sve do maloprije živio u zabludi, smatram kako bismo se trebali vratiti državotvornoj politici Stjepana Mesića, otkačiti ustašoizdajnike, a zatim otići na ćevape u lijepi Saraj grad. Jer, što je za jednog Hrvata Stradun u usporedbi s Baščaršijom?

Odlikaš/Dnevno.hr

  • Autor: Dnevno.hr
  • Foto: Photo: Stiv Cinik
  • Objavljen: 22.07.2012 22:20
  • Posljednja izmjena: 22.07.2012 22:18
Šalji dalje:

Nema komentara

Komentiraj članak

Potrebna je prijava kako biste komentirali.