KINESKA TURNEJA STIPE MESIĆA

Zašto Jadranka Kosor ništa ne govori o kineskoj turneji Stipe Mesića?

Ne treba sumnjati kako će Mesić u svom stilu odgovoriti na optužbe za veleizdaju i odavanje državnih tajni, i to već narednoga vikenda u jednim dnevnim novinama

Zašto Jadranka Kosor ništa ne govori o kineskoj turneji Stipe Mesića?
Svašta se vjerojatno može prigovoriti i staviti na dušu bivšem predsjedniku države Stjepanu Mesiću, ali da je kukavica koji u strahu od suočavanja s bilo kime ili čime bježi na drugi kraj svijeta kako bi se sakrio, e to je stvarno među većim besmislicama koje su ovih dana osvanule u domaćem javnom prostoru. Nakon izricanja haaške presude, Mesić je proglašen veleizdajnikom zbog ustupanja transkripata svoga prethodnika Franje Tuđmana Haagu, svjedočenja u Haagu, traži se njegovo suđenje i ukidanje Ureda, a dok se to ne dogodi neki prijete čak i štrajkom glađu.

Mesić sve to još nije komentirao jer je na službenom putu u Kini od 13. do 20. travnja, na Boao forumu, kolokvijalno, azijskom Davosu. To je putovanje, kako je priopćeno iz Mesićevog ureda, planirano davno ranije, a Mesić je i premijerku Jadranku Kosor prije gotovo mjesec i pol dana obavijestio o predstojećim putovanjima u Kinu i Kazahstan, s ciljem promoviranja hrvatskog gospodarstva. Premijerka, dakle, zna gdje je Mesić i što radi. No, svejedno se ne oglašava i tolerira harangu na bivšeg predsjednika, očito nalazeći u tome politički profit za sebe.
Na azijskom ekonomskom forumu Mesić je, kako je priopćeno iz njegova ureda, bio panelist u raspravi o perspektivama razvoja svjetskog gospodarstva, a kraće je razgovarao i s predsjednikom Kine Hu Jintaoom i ruskim predsjednikom Dmitrijem Medvedim.

Troškove puta i boravka za Mesića i njegova savjetnika Tomislava Jakića snosi kineska strana. Prvog dana u Kini Mesić se, nakon intervjua središnjoj kineskoj televiziji CCTV, sastao sa sedam kineskih investitora zainteresiranih za ulaganja u Hrvatsku. U Shenzhenu posjetio je telekomunikacijsku tvrtku Huawei koja je zainteresirana za poslovanje i u Hrvatskoj.

U Yangzhou je otvorito Memorijalni muzej Marka Pola, te nazočio otvaranju Međunarodnog festivala gospodarstva, trgovine i turizma. Kineskim dužnosnicima bilo je jako važno da upravo Mesić otvori taj muzej, te su ceremoniju pomaknuli za jedan dan kako bi se uklopila u program njegovog boravka u Kini.

U Kineskom narodnom institutu za međunarodne odnose u Pekingu, instituciji koja je u sklopu Ministarstva vanjskih poslova, održao je predavanje u kojem je, dva desetljeća od početka dezintegracije bivše Jugoslavije, iznio svoje viđenje toga procesa, ali i sadašnjeg stanja u regiji i odnosa među državama nastalim na tlu nekadašnje federacije.

Mesićev boravak u Kini završio je svečanom večerom koju je u njegovu čast organiziralo čelništvo Instituta. O svemu tome Mesićev Ured priopćenjima je uredno obavještavao javnost, no, interesa za objavljivanje tih informacija nije bilo. Očekuje se već predstojećeg vikenda kako će se Mesić oglasiti intervjuom u jednim dnevnim novinama, te pojasniti sve prijepore nastale nakon presuda generalima Gotovini i Markaču, što će, pretpostavlja se, generirati nove 'rasprave' na relaciji branitelji - bivši predsjednik.

  • Autor: Gospari.hr
  • Foto: Gospari.hr
  • Objavljen: 20.04.2011 22:35
  • Posljednja izmjena: 05.05.2011 02:23
Šalji dalje:

Nema komentara

Komentiraj članak

Potrebna je prijava kako biste komentirali.