Politika

Zašto je Cipar nokautiran? Počinju mediteranski ratovi za plin

Kako je Cipar u međuvremenu financijski 'nokautiran', potreban mu je snažan partner u ovom mogućem poslu. Iz tog razloga im je potrebna snažna politička pomoć protiv turskih polaganja prava na obalu 'turskog Cipra'. Gazprom opskrbljuje Tursku s čak 40% sve plinske potrošnje, pa bi upravo Turci i Rusi mogli započeti ove mediteranske plinske ratove, ili kao glavni suradnici ili kao glavni oponenti.

Zašto je Cipar nokautiran? Počinju mediteranski ratovi za plin
Poznati autor, konzultant i profesor William Engdahlanalizirao je za RT trenutnu situaciju na Mediteranu s fokusom prema Cipru i Siriji, te u svom izvještaju smatra kako je riječ o 'ratovima za plin'.

Cipar postaje veliki plinski igrač

'Bizarna drama koja trenutno igra u Cipru sa 'bailout/bail-in' scenarijem zapravo ima sasvim drugu dimenziju. To je borba iza zastora za kontrolu sve većeg tržišta prirodnog plina u EU, i to za naredna desetljeća', smatra analitičar. 'Ratovi za naftu glavni su razlog za ratove tijekom proteklog stoljeća, a nakon potrebe za smanjenjem 'ugljičnih emisija' razvijaju se ratovi za plin. Sukobi unutar zemalja članica za Cipar i Grčku, kao i Siriju, dio su ove nove geopolitike.'

'U prosincu 2011. godine, TNE (Texas Noble Energy) pronašao je područje na ciparskom morskom pojasu s najmanje sedam bilijuna kubnih stopa (TCF) prirodnog plina. Istovremeno su pronašli i velike količine plinskih rezervi u Izraelu čime su i njima po prvi puta dali ulogu velikog igrača.' Na taj način je danas i Izrael uključen u utrku za plinom diljem svijeta.

Katar u zakulisnom ratu s Iranom

'Katar, inače glavni zakulisni igrač pri rušenju al-Assadovog režima u Siriji, također je izrazio interes vezan uz biznis s plinom. Tako su postali vodeći svjetski izvoznici tekućeg plina i njihovo bogato Sjeverno Polje graniči s iranskim Južnim u središtu Perzijskog zaljeva. Katar surađuje s Turskom protiv Assadovog režima u Siriji', tumači Engdahl.

'Iran i Irak su sklopili sporazum vrijedan deset milijardi dolara koji uključuje plinski cjevovod od iranske luke Assalouyeh sve do Damaska, kroz Irak. To je sigurno velika motivacija za uklanjanje Assada, a Iran želi i produžiti rutu od Damaska do libanonskog izlaska na Mediteran, putem kojeg će plin dostavljati u EU. Kada u sve uključimo i veliko nalazište u sirijskom gradu Tartusu čija je luka u ruskim rukama, dobivamo širu sliku.'

Rusija drži sirijske luke

'Ukoliko vjerujemo izvještajima iz Alžira, sirijsko nalazište je podjednako ili veće od onog u Kataru. Kada sve gledamo iz te perspektive, ne čudi to što Katar podržava anti-šijitsko Muslimansko bratstvo u Siriji, iz razloga što bi ovaj Iran-Irak-Sirija-EU cjevovod bio šijitski. Podršku ovoj političkoj opciji daju i SAD i Britanija.'

'Sada u jednadžbu možemo ubaciti Izrael kao novog jakog igrača, Rusiju kao Assadovu podršku u Siriji i branitelja pomorskih prava u luci Tartus, te uvidjeti povezanost. Ovo je samo biznis s geopolitičkom energijom, ništa osobno', završava Engdahl. Kada se provjere i izraelska nalazišta (Tamar i Leviathan) jasno je kako je ovaj prvi pod dvadesetogodišnjim ugovorom Gazproma - koji je nedavno ponudio Cipru pomoć pri izvlačenju plina.

Preraspodjela snaga i saveznika

Kako je Cipar u međuvremenu financijski 'nokautiran', potreban mu je snažan partner u ovom mogućem poslu. Iz tog razloga im je potrebna snažna politička pomoć protiv turskih polaganja prava na obalu 'turskog Cipra'. Gazprom opskrbljuje Tursku s čak 40% sve plinske potrošnje, pa bi upravo Turci i Rusi mogli započeti ove mediteranske plinske ratove, ili kao glavni suradnici ili kao glavni oponenti. Ovdje je svakako u igri ona stara izreka 'mala bara, puno krokodila' i možebitni ratovi će ponajviše ovisiti o sklopljenim savezima.

Kako je i Hrvatska na Mediteranu, pitanje je u kojoj mjeri će ovo sve na nas utjecati. Engdahl je u intervjuu prije godinu dana poručio: 'Samo bih želio reći da ne smijete izgubiti prirodne ljepote i ljudske vrijednosti koje stoje nasuprot pritiska ulaska u EU ili NATO. Zadržite prirodna bogatstva Hrvatske i nemojte dozvoliti korumpiranim političarima da ih prodaju u predatorske ruke'. Kako se to danas odvija upravo u ovom smjeru, možda i mi unatoč trenutnoj neutralnosti postanemo jedna od sukobljenih strana u ovim plinskim okršajima. /Ratko Martinović/

  • Autor: Dnevno.hr
  • Foto: Ilustracija
  • Objavljen: 02.04.2013 17:57
  • Posljednja izmjena: 02.04.2013 17:56

Nema komentara

Komentiraj članak

Potrebna je prijava kako biste komentirali.