Udruga građana Okvir za Zaton, osnovana 20. lipnja ove godine nakon javne rasprave UPU Zaton Mali uputila je danas priopćenje kako bi upoznala javnost na daljnje korake u svom radu, te je iznijela kronologiju događanja od svog osnutka.
U priopćenju kojeg ispred udruge Okvir za Zaton potpisuje Nina Nadramija navodi se kako zahtijevaju od Mjesnog odbora da odstupi, ali i najavljuju akcije koje će uskoro poduzeti kako bi bili ozbiljno shvaćeni i podržani u borbi za civilizirani Zaton.
Inače,u priopćenju se navodi da udruga Okvir za Zaton ima u cilju 'zaštitu uvale od novih barbara koji betonizacijom - apartmanizacijom žele devastirati i dovesti zatonski zaljev do neprepoznatljivost, a sve kako bi se pogodovalo investitorima i dijelu građevinske mafije, od kojih neki sjede i u gradskoj Vijećnici, a drugi - Mjesni odbor u dogovoru - fingiraju da štite interese Zatonjana'. Nina Nadramija nadalje iznosi cijelu kronologiju sastanaka s gradskim i županijskim čelnicima.
Osim gradonačelniku Andru Vlahušiću i županu Nikoli Dobroslaviću zatonska protestna nota poslana je i Predsjedniku RH Ivu Josipoviću, Predsjednici Vlade RH Jadranki Kosor, kao i na adrese Ministarstva zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva, Ministarstva kulture, Konzervatorskog ureda, delegaciji EU u RH, gradskim vjećnicima, udrugama građana, Zoranu Milanoviću, Vesni Pusić te Zelenoj akciji Zagreb.
1. Urbanistički plan uređenja kao vrsta plana nije primjeren planiranju u malim i urbaniziranim sredinama poput Zatona Malog, već bi bilo primjerenije pristupiti izradi detaljnog plana uređenja kojim bi se, uvažavajući stanje na terenu, provele nužne prostorno-planske intervencije. Pri tome, svakako, bilo koja vrsta urbanističkog plana mora biti donesena imajući u vidu kompletnu cjelinu zatonske uvale koja obuhvaća naselja Vrbicu, Štikovicu, Zaton Mali i Zaton Veliki, jer su ista nedjeljiva cjelina; jer objekti kao što su kanalizacijski sustav, izgradnja hotela, luke i ostalog, moraju obavezno biti razmatrani zajednički. Neprimjeren urbanistički plan podjednako bi ugrozio sve stanovnike kao i posjetitelje Zatona, jer bi nepovratno uništio ljepotu i sklad po kojima je Zaton prepoznatljiv još od vremena Republike. Svaki plan bi trebao težiti očuvanju i primjerenom uređenju zatonske uvale, a ne njezinoj devastaciji.
2. Republika Hrvatska će do 2013. godine postati članica Eu u kojoj je privatna imovina “svetinja”. Svjedoci smo također, da se privatna imovina vraća onima kojima je bila oduzeta u raznim razdobljima. Ovim Prijedlogom plana, suprotno tome, privatna imovina većeg broja stanovnika Zatona bi se na najdrskiji način oduzela i potpuno obezvrijedila, a sve isključivo u cilju interesa pojedinih investitora i građevinskih firmi. Nedopustivo je da manipulacije, za koje se opravdano može sumnjati da se radi o opsežnim organiziranim oblicima pritisaka, uzele toliko maha u Gradu Dubrovniku da se privatno vlasništvo i javni interes uopće ne poštuju i ne uzimaju u obzir.
3. “Pretprogram” UPU Zaton Mali je izrađen od tvrtke Atrium koja je u evidentnom sukobu interesa zbog poslovnih i privatnih veza njenog vlasnika i same tvrtke na području Zatona. Pitanje je preko kojeg “javnog” natječaja je baš tvrtka Atrium dobila ovaj posao, a “čudno” je kako ovim Prijedlogom UPU nitko od članova, rodbine i prijatelja firme Atrium i Mjesnog odbora Zaton (prethodnog i sadašnjeg) nije oštećen, već bi dapače od istog imali nepobitnu korist. A još je čudnije da na javnom izlaganju nije bio prisutan nitko od tvrtke Atrium – izrađivača pretplana, a od Mjesnog odbora samo predsjednik?
4. Prostorna devastacija očituje se prije svega kroz planiranje gradnje predimenzioniranih i suvišnih prometnica oznaka SU1 i SU2 (širine 10,5m s biciklističkim stazama) i ostalih “sabirnih ulica”, mastodontskog parkirališta na od oko 1700 m2 privatnog zemljišta, te brojnih kolno pješačkih površina koje imaju širinu “magistrale” i koje bi nepovratno uništile prirodne resurse Zatona. Uz već postojeće 3 paralelne ceste, udaljene jedna od druge na manje od 80-ak metara, te i planiranu tzv. brzu cestu, ovim UPU-om bi se zatonska uvala bezrazložno ispresijecala s nekoliko prometnica koje bi uništile krajolik – prepoznatljivu sliku mjesta, oduzimajući legalno privatno vlasništvo, isključivo zbog koristi pojedinih investitora i dijela građevinske mafije, a pri čemu cjelokupni UPU nije ni od od kakvog javnog interesa.
Postojeći francuski put, kao i cesta koja prolazi kroz mjesto uz more, bi se HITNO trebale urediti na prikladan način, pogotovo prilaze Zatonu Malom i Velikom koje svakodnevno dovode u životnu opasnost učesnike prometa. Zaton je po svojoj konfiguraciji zatvorena uvala koju bi ovaj UPU definitivno uništio, a ne bi riješio problem prometa u Zatonu i oko njega.
Društvo arhitekata Dubrovnik dalo je svoje prijedloge i primjedbe nakon prethodne rasprave i u toku javne rasprave UPU-a Zaton Mali koje su istovjetne našima. Čudno je da DAD kao struka uopće nije sudjelovao niti u konzultaciji oko samog prijedloga plana, a njihove primjedbe i prijedloge upućene Urbanističkom odjelu Grada nije se uzelo u obzir.
5. UPU predviđa čak i rušenje izgrađenih objekata sa svom zakonski potrebnom i dobivenom dokumentacijom domicilnog stanovništva (kuća obitelji Tepšić) kako bi se pogodovalo onima koji još nisu ni zatražili dozvole, što je protivno ustavnim načelima i temeljnim vrijednostima RH. Javne parkovne površine se planiraju na privatnim posjedima, iako je bilo mogućne planirati iste na područjima koja još nisu urbanizirana kao npr zona T1. Istovremeno se na posebno zaštićenoj zelenoj zoni Palate Zaton (izvorište) i uz zaštićeno imanje ljetnikovca Zamagna, dozvoljava gradnja privatnog objekta, kao što se i izdaje dozvola za gospodarske djelatnosti nekadašnjoj mlinici koja je locirana na samom izvorištu.
6. Pri svemu tome, Grad Dubrovnik kao nositelj ovog plana u Zatonu Malom, gotovo ne posjeduje svojinu, već se gotovo cjelokupni UPU bazira na privatnom vlasništvu domicilnog stanovništva.
Zbog sveprisutnog općeg nezadovoljstva ovim planom, uz peticiju potpisanu od preko 200 stanovnika što predstavlja većinu Zatonjana, tražimo da Grad Dubrovni, kao nositelj izrade ovakvog plana UPU Zaton Mali, isti povuče iz procedure, te ponovno pokrene transparentni postupak u kojem bi se prije svega snimilo detaljno postojeće stanje i uzelo u obzir želje onih koji će ga na svojim leđima izravno “živjeti” svaki dan. Kroz detaljni plan uređenja za cijelu zatonsku uvalu (Vrbica, Štikovica, Zaton Mali i Zaton Veliki), pažljivo bi se trebale odrediti smjernice za razvoj ove prelijepe vale.
Ovime želimo upoznati širu javnost sa skandaloznim stvarima koje se događaju oko Zatona, s prijedlogom plana koji bi uništio Zaton, obezvrijedio i oduzeo njegovim stanovnicima zemljišta pred ulazak u EU, a izrađen je netransparetno i što opravdano sumnjamo, s osobama iz Gradskog vijeća (od kojih su neke već pod istragom USKOKa), potpomognuti dijelom predstavnika Mjesnog odbora Zaton (sadašnjeg i prethodnog), koji bi trebali da štite one koji su ih na tu funkciju doveli. A svjedoci smo i izravnih pritisaka koje pojedinci vrše na neke od stanovnika Zatona kako bi ih razuvjerili i nagovorili da odustanu od žalbe.
Je li temeljna zadaća urbanizma da poboljša uvjete življenja jednog mjesta i njegovog stanovništva i za koga se onda radi UPU kojega većina žitelja smatra naprosto skandaloznim i totalno promašenim???
Potrebno je HITNO rješavanje vitalnih nužnosti mjesta: kanalizacija, odlagalište otpada, uređenje postojećih cesta i prilaza, uređenje šetnica i dječijeg parka, plaže, zabrana ulasku jahtama u zaljev (imaju marinu Komolac) i dodatnom onečišćavanju istog…
Zaton Mali kao turističko mjesto, nema ni mjenjačnicu, ni turistički ured (osim ostataka bivšeg ureda koji služi na ruglo prolaznicima), ni javnu plažu, ni najobičniji duhanski kiosk, a da o kanalizaciji o kojoj se govori već zadnjih desetak godina, i ne govorimo. Pitamo se gdje su utrošena sredstva planirana za tu temeljnu infrastrukturu Zatona?
Mi nismo isključivi i svijesni smo toga da je djelomična urbanizacija neizbježna, ali NIKAKO se ne smije i ne može bazirati cijeli UPU na privatnom vlasništvu, a k tome i na nepovratnu štetu kompletne zatonske uvale. A sve to – opravdano sumnjamo - u korist samo određenih pojedinaca kojima je ovaj UPU potreban kako bi realizirali privatnu izgradnju uz pomoć tih novih cesta i “sabirnih ulica”. Želimo da svatko od nas može slobodno raspolagati vlastitom zemljom u skladu s postojećim zakonima i već donešenim prostornim planovima RH. Dakle, podvlačimo, da se protivimo donošenju ovakvog UPU-a s nepotrebnim “sabirnim ulicama” i parkinzima, te pretjeranom urbanizacijom. Apsolutno se mora poštivati privatno vlasništvo kao i povesti računa o interesima sveukupne zajednice i javnom interesu i trajno sačuvati sve prirodne i naslijeđene krajobrazne i graditeljske vrijednosti Zatona Malog.