Zdravlje

Zatrašivanje se nastavlja: Dok se nije cijepilo, 15-20 djece od ospica umiralo

Spominje se i kako će necijepljena djeca biti izbačena iz vrtića što su iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo demantirali.

Zatrašivanje se nastavlja: Dok se nije cijepilo, 15-20 djece od ospica umiralo

U Zagrebu se desetog svibnja priprema prosvjed roditelja koji se bore na izbor o cijepljenju svoje djece. Oni smatraju kako cjepljenje ne smije biti zakonska obveza, o čemu i pričaju već neko vrijeme u Facebook grupama.

Tamo se spominje i kako će necijepljena djeca biti izbačena iz vrtića što su iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo demantirali.

"HZJZ je poslao dopis kolegama epidemiolozima na terenu s molbom da potakne dječje vrtiće da provjere cjepne statuse vrtićke djece i djecu koja nisu cijepljena protiv ospica upute pedijatrima na cijepljenje, Citiramo taj dio dopisa: 'dječji vrtići trebaju provjeriti cjepne statuse djece koja su upisana u vrtić i svu necijepljenu djecu uputiti na cijepljenje'", odgovorili su iz Zavoda.

Prema hrvatskim propisima, necijepljena djeca ne smiju biti upisana u vrtić, ali se to izgleda nije poštovalo pa se sada krenulo u provjere zbog pojave epidemije ospica.

Cijepljenje protiv te zarazne bolnice u Hrvatsku je uvedeno 1968. godine, zato što je postojao javnozdravstveni problem, tvrdi dr. Goranka Petrović iz HZJZ-a.

"U prosjeku smo godišnje imali 15-20 tisuća oboljelih, a umiralo ih je 15-20. Od uvođenja cjepiva nismo imali ni oboljelih ni umrlih, pojavljivali su se sporadično improtirani slučajevi i ovo je sad najveća epidemija", rekla je Petrović za Večernji list.

Trenutna epidemija ospica zahvatila je 160 ljudi, a najviše na području zagreba i Zagrebačke županije, međutim, zaraza se proširila i na ostatak zemlje, ali je prisutan i u drugim zemljama; Njemačka, Italija, Austrija.

"Radi se o jako zaraznoj bolesti, što nam sad najbolje pokazuju primjeri gdje imamo nisku procijepljenost kako se brzo širi i, kad bismo imali necijepljenu široku populaciju, mogla bi postati javnozdravstveni problem. Među komplikacijama ospicama su i upala uha i pluća, ali i upala mozga koja se javlja na dvije-tri tisuće oboljelih", objasnila je Petrović za Večernji.

Najčešći razlog necijepljena, su pak, s druge strane moguće nuspojave koje cjepiva izazivaju. Pojedini slučajevi odbijanja cjepiva su čak završili na sudu. Podsjetimo, nedavno su roditelji dobili spor protiv države i nisu kažnjeni zbog odbijanja cjepiva.

Cijeli kaos koji je nastao oko cjepiva prebacio se na pedijatre, koji nakon posljednjih izmjena regulative ministra zdravlja Siniše Varge, više ne moraju imati pristanak roditelja da bi cijepili dijete, "što ih stavlja u položaj policajaca, a ne liječnika", komentirao je jedan pedijatar.

Inače, podaci prije ulaska Hrvatske u EU govore da od 29 europskih zemalja, članice EU, Norveška i Island cijepljenje nije obavezno u njih 15, dok je u preostalima obvezno najmanje jedno cjepivo. Cijepljenje protiv ospica, zaušnjaka, i rubeole, kojim se cijepe jednogodišnjaci u Hrvatskoj obvezno je u samo osam zemalja.

Istraživanje o cijepljenju napravljeno u EU kaže kako zemlje koje cjepiva preporučuju umjesto da njima zakonski obvezuju ljude, svejedno imaju veliku procijepljenost, a lokalne prilike i kulturološke razlike te tradicija svake zemlje moraju biti uzete u obzir pri donošnja bilo kakvih odluka na ovu temu.

  • Autor: Gospari.hr
  • Foto: Gospari.hr
  • Objavljen: 19.04.2015 21:03
Šalji dalje:

Nema komentara

Komentiraj članak

Potrebna je prijava kako biste komentirali.